15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۹ ۱۲:۴۲:۴۷
کد مطلب:  833997
وزیر آموزش و پرورش در دیدار با فرهنگیان شهرستان مرودشت تاکید کرد:
تمرکز تصمیم گیری خلاقیت و نوآوری مدارس را از بین می برد / مدیر مدرسه برای راهبری برنامه های آموزشی و پرورشی باید دارای شایستگی های کافی باشد

وزیر آموزش و پرورش تمرکز در تصمیم گیری ها در آموزش و پرورش را زیاد دانست و گفت: این تمرکز، خلاقیت و نوآوری مدرسه را برای حل مسائل خود از بین می برد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، سید محمد بطحایی در دیدار با فرهنگیان شهرستان مرودشت ،گفت: آموزش و پرورش با انبوهی از مسائل و مشکلات مزمن مواجه است  که مربوط به امروز و دیروز و حتی آموزش و پرورش نیست  و برای رسیدن به کیفیت باید انبوهی از مسائل و چالش ها را کنار بگذارد تا بتواند به یک کیفیت قابل قبولی دست پیدا کند . 

وزیر آموزش و پرورش گفت :  انبوهی از مسائل و مشکلات در بخش های مختلف وجود دارد که  اینها اجازه نمی دهد معلم ، مدیر مدرسه ، رئیس اداره آموزش و پرورش آن طوری  که تشخیص می دهد کار را به جلو ببرد و بتواند  در مسیر دلخواه خود حرکت کند.

وی مهمترین مولفه مدیریتی را اولویت گذاری عنوان کرد و  گفت : در این شرایط آن چیزی که مهترین مولفه مدیریتی است این است که ما از بین مسائل بسیار فراوانی که در برابرمان قرار دارد اولویتها را خوب تشخیص دهیم و به آن ها بپردازیم .

بطحایی تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی آموزش و پروش را در اجرای صحیح  سند تحول دانست و گفت : هدف از تدوین سند تحول بنیادین این است که بتواند موانع و مشکلات را  برطرف کند .

وی گفت: اینکه شرایطی فراهم شود که مشکلات ما اعم از فضا و تجهیزات ، نیروی انسانی ،نظام انگیزشی و پرداخت  و برنامه های درسی و تربیتی ما یکجا حل شود امکان ندارد و تحقق این امر نیازمند شناسایی تک تک مشکلات و تلاش برای رفع آنها است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: یکی از مهم ترین مشکلاتی که سند تحول به عنوان یک اولویت برای ما ترسیم کرده ، توانایی مدرسه به عنوان یک موجود زنده برای تصمیم گیری در مسائل خود است تا با برخورداری از اختیارات لازم بتواند با داشتن سرمایه انسانی ارزشمند مشکلات خود را حل کند.

وی تمرکز در تصمیم گیری ها در آموزش و پرورش را زیاد دانست و گفت: این تمرکز، خلاقیت و نوآوری مدرسه را برای حل مسائل خود از بین می برد.

بطحایی افزود: بسیاری از مسائل آموزشی و پرورشی که با آنها مواجه می شویم و برخورد می کنیم ،اگر مدرسه اختیار تصمیم گیری داشته باشد می تواند این مسائل را برطرف کند ، همان چیزی که در خیلی از کشورهای دیگر وجود دارد.

وی گفت: تاکید سند تحول این است که مدرسه روی پای خود بایستد و اینکه بحث مدرسه محوری مطرح می شود یعنی ما به مدرسه با رعایت یک سری شرایط اختیار تصمیم گیری بدهیم و این یکی از مهمترین اولویتهای آموزش و پرورش ما در دولت دوازدهم است .

بطحایی یکی از مهمترین ارکان اجرای این سیاست در مدرسه را مدیر مدرسه و گام اول برای مدرسه محوری را کسب شایستگی ها و توانمندی های لازم  توسط مدیریت مدرسه دانست و گفت: مدیر مدرسه به عنوان نماینده تام الاختیار برای راهبری برنامه های آموزشی و پرورشی باید دارای شایستگی های کافی باشد و باید مورد سنجش مستمر قرار گیرد تا مسیر شایستگی ها را طی کند.

بطحایی با اشاره به افزایش 20 درصدی اعتبارات تخصیصی از مبلغ  1600 میلیارد تومان در نیمه اول سال 97 به رقم 1800 میلیارد تومان ،گفت: با وجود این تخصیص و با توجه به افزایش  هزینه های عمومی ،قدرت خرید ما کاهش داشته  که خارج از قدرت و اراده ما در وزارت آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه این نشست نیز با اشاره به کمبود نیروی انسانی در حوزه کاری خود ،گفت: محل تامین نیروی انسانی برای آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است و برای کاهش این کمبودها تلاش شده تا از حد اکثر ظرفیت این دانشگاه استفاده شود.

وی افزایش تعداد دانش آموزان کشور در سه سال آینده را به عنوان یکی از عوامل کمبود نیروی انسانی در این بازه زمانی دانست و گفت: کلاس های ما در مهر 98 بدون معلم نخواهد بود و در همین راستا در اسفند 97 سازمان مدارس برای سال تحصیلی آینده بسته شده و نیازهای کل کشور بررسی و سازو کارهای لازم برای جبران این کمبود ها پیش بینی شده است.

به اشتراک بگذارید :