23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ ۰۹:۴۱:۲۴
کد مطلب:  830462
مدیرکل قرآن، عترت و نماز:
مشارکت بیش از 7 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز در مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن جهان اسلام

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به محوریت مدرسه در مسابقات بین‌المللی قرآن جهان اسلام، از مشارکت بیش از 7 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز در مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن جهان اسلام در سطح آموزشگاه ها خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، محمدرضا مسیب زاده در حاشیه برگزاری ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانش‌آموزی که با حضور 38 کشور اسلامی در تهران در حال برگزاری است، اظهار کرد: علیرغم هجمه‌هایی که از سوی دشمنان علیه جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد ایران همچنان ام القرای جهان اسلام است و باصلابت این مسیر را طی می‌کند.

 

وی افزود: یک‌صد و پنج نفر از قاریان و حافظان قرآن از 38 کشور جهان در این مسابقات مشارکت دارند و برای اولین بار این مسابقات به‌صورت سه مرحله‌ای برگزار می‌شود و شامل مراحل؛ مقدماتی، نیمه‌نهایی و مرحله نهایی است البته در راستای صرفه‌جویی مرحله مقدماتی به‌صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نهایتاً مرحله نهایی در سطح بالایی برگزار می‌شود.

 

مسیب زاده تصریح کرد: از مجموع دانش آموزان جهان اسلام، 38 نفر از 27 کشور به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند و پس از برگزاری مرحله نیمه‌نهایی که در هتل همای تهران صورت گرفت، تعداد 15 نفر از کشورهای مختلف به دور نهایی این مسابقات راه یافتند.

 

وی ادامه داد: محور مسابقات مدرسه است و توجه به مدرسه در این مسابقات کاملاً متبلور است لذا تعداد دانش‌آموزانی که در این سطح از رقابت‌ها حضور دارند نماینده 7 و نیم میلیون دانش‌آموزی هستند که در مرحله مقدماتی این مسابقات در سطح مدارس مشارکت داشته‌اند و این در کشورهای اسلامی بی‌سابقه است.

 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز خاطرنشان کرد: در راستای مدرسه محوری حدود 10 هزار نفر از دانش آموزان از شهر و استان تهران، البرز و استان‌های هم‌جوار در این مسابقات حضور دارند و از نزدیک از نوای ملکوتی کلام وحی بهره‌مند‌می شوند.

 

وی گفت: این مسابقات به‌نوعی بزرگ‌ترین اردوی قرآنی دانش‌آموزی بین‌المللی است که تبلور وحدت جهان اسلام است و دانش آموزان مشارکت‌کننده پس از بازگشت، سفیران وحدت در کشورشان خواهند بود.

 

مسیب زاده ادامه داد: 50 درصد از داوران این مسابقات ایرانی و 50 درصد نیز از سایر کشورهای شرکت‌کننده هستند که توسط کمیته فنی از بهترین‌های اساتید قرآنی جهان اسلام هستند.

 

وی مسابقات قرآن را نه هدف بلکه وسیله رشد و تعالی دانش آموزان برشمرد و اظهار کرد: بهترین و عینی‌ترین تبلور این مسابقات، وحدت و انسجام بین مسلمین است و این نوع مسابقات برای سایر کشورها نیز معرفی می‌شود.

 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش اذعان کرد: در راستای اجرای سند تحول و ضرورت پرداختن به همه ساحت‌های تربیتی، این مسابقات یکی از مؤثرترین روش‌های تقویت تعامل بین دانش آموزان در حد ملی و فراملی است، بنابراین در این مسابقات علاوه بر پرداختن به ساحت اعتقادی و مذهبی به ساحت اجتماعی نیز پرداخته می‌شود.

 

وی در پایان دیدار قاریان و حافظان بین‌المللی با مقام معظم رهبری و همچنین حرم مطهر حضرت شاه عبدالعظیم حسنی (ع) و مرقد مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و همچنین سایر اماکن گردشگری را ازجمله برنامه‌های ششمین دوره مسابقات قرآن کریم برشمرد.

 

به اشتراک بگذارید :