3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ ۱۰:۳۴:۰۰
کد مطلب:  818831
دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش؛
نظام آموزشی باید به نهاد فرهنگی، تربیتی تبدیل شود

دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه عنصر اصلی تعلیم وتربیت ‌معلم است، اظهار کرد: معلم باید توانمند باشد اما مشکل معیشتی دارد و با تشکر از مجلس برای سه برابر شدن اعتبارات عمرانی آموزش‌وپرورش از نمایندگان خواست تا همین کار را برای حقوق معلمان انجام دهند.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، مهدی نویدادهم با اشاره به موضوع چالش‌های تحقق اهداف پرورشی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش بابیان اینکه سهم آموزش به‌شدت بیشتر از سهم پرورش در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌هاست گفت: «سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، تحول در باورها، مفاهیم و ارزش‌ها است و اگر رخ ندهد، تحول صوری راه به‌جایی نخواهد برد.»

وی افزود: «تعلیم و تربیت در کشور ما سابقه چند هزارساله دارد. اما آموزش‌وپرورش ترجمه واژه "education" است، این واژه وقتی وارد ایران شد دوگانه ترجمه و به "آموزش‌وپرورش " تبدیل شد و صدسال است که با این دوگانه پنداری مشکل‌داریم. سند تحول هم قصد تغییر این نگاه را دارد.»

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش گفت: «تربیت در سند تحول دارای چند ویژگی است اول آنکه در سند تحول، تعلیم و تربیت درهم‌تنیده دیده شده است. نظام آموزشی فعلی باید به نهاد فرهنگی تربیتی تبدیل شود. دوم آنکه تربیت در سند تحول در ساحت‌های شش‌گانه مورد تأکید قرارگرفته است و باید بین این‌ها تعادل و توازن وجود داشته باشد.

نوید ادهم افزود: «تربیت باید آزادانه و آگاهانه رخ دهد و اجبار پذیر نیست. دانش‌آموز ما باید با پای خود به صحنه بیاید. ما باید برای تربیت زمینه‌سازی کرده و موانع را رفع کنیم. انتخاب و انتخاب‌گری از سوی دانش‌آموزان از مباحث جدی سند تحول است.»

وی به مقاومت‌هایی برای تغییر رویکردها اشاره کرد و گفت: «آموزش‌وپرورش امروز عرضه محور است، باید آموزش‌وپرورش در همه زمینه‌ها تقاضامحور باشد.»

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش به برنامه ویژه مدرسه (طرح بوم) اشاره کرد و گفت: «اگر این برنامه بخواهد اجرا شود باید صحنه مدرسه خلوت شود. وزیر هم به‌شدت مخالف بود که استان بخواهد فشار مدرسه‌ای و بخشنامه‌ای بیاورد. این فشارها ممنوع شده تا مدیر بتواند به برنامه بوم بپردازد.»

نوید ادهم گفت: «معتقدم آموزش‌وپرورش امروز سندی پیش‌رو دارد که از منظر کارشناسان سند تحول مادر برای تحول‌آفرینی است. آموزش‌وپرورش مشکل دارد و سند تحول یک درمان است ولی حل آن الزاماتی نیاز دارد لذا عنصر اصلی تعلیم وتربیت ‌معلم است ومعلم باید توانمند باشد اما مشکل معیشتی دارد و با تشکر از مجلس برای سه برابر شدن اعتبارات عمرانی آموزش‌وپرورش از نمایندگان خواست تا همین کار را برای حقوق معلمان انجام دهند.»

به اشتراک بگذارید :