12 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ ۱۴:۱۰:۲۹
کد مطلب:  815489
مشاور وزیر و مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش در قزوین عنوان کرد:
هفت درصد پست های مدیریتی آموزش و پرورش به زنان واگذار شده است

مشاور وزیر و مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: 55 درصد نیروهای آموزش و پرورش را زنان تشکیل می دهند اما تنها هفت درصد پست های مدیریتی این دستگاه به زنان واگذار شده است

به گزارش ایرنا فرحناز مینایی پور روز دوشنبه در نشست بانوان ستادی آموزش و پرورش قزوین که به همت دفتر امور بانوان اداره کل استان قزوین برگزار شد، افزود: آموزش و پرورش کشور 920 هزار نیروی رسمی دارد که 500 هزار تن را زنان تشکیل می دهند اما از سوی دیگر در بخش مدیریت تنها هفت درصد مدیران آموزش و پرورش از بانوان هستند.
وی اضافه کرد: به دلیل اهمیت حضور زنان و تعداد قابل توجه فرهنگیان زن، در دو وزارت کشور و وزارت آموزش و پرورش دفتر امور زنان تشکیل شده است و برنامه های مختلفی را برای ارتقای جایگاه بانوان اجرا می کند. 
مینایی پور ادامه داد: همچنین از بین چهار میلیون کارمند در کل کشور یک میلیون نفر آنها را زنان تشکیل می دهند و 500 هزار تن از این بانوان در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند و همین موضوع اثرگذاری زنان را در تربیت نشان می دهد.
وی با اشاره به جمعیت هفت میلیون نفری دانش آموزان دختر از بین حدود 14 میلیون دانش آموز، گفت: قبل از انقلاب اسلامی پوشش تحصیلی دختران در مدارس 42 درصد بود اما اکنون این رقم به 98 درصد رسیده است.
مینایی پور ، کاهش محرومیت دختران از تحصیل را یکی دیگر از ماموریت های دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: پوشش تحصیلی دختران در مقطع ابتدایی 98 درصد، در متوسطه اول 92 و در متوسطه دوم نیز 80 درصد است و باید برای کاهش محرومیت تلاش بیشتری صورت گیرد.
وی گفت: ابلاغ بخشنامه الزام دستگاه های اجرایی به واگذاری 30 درصد از مسئولیت ها به زنان یکی از دستاوردهای بزرگ نظام در دولت دوازدهم است و این دستاورد صرف نظر از میزان عملکرد دستگاه ها، یک فرصت مهم برای بانوان محسوب می شود.
مینایی پور اظهار داشت: 70 تا 80 درصد مدیران زن کشور از بدنه آموزش و پرورش هستند و از سوی دیگر نیز وزارت آموزش و پرورش اجازه ورود مدیری از وزارت دیگر به دستگاه تعلیم و تربیت را نمی دهد.
مینایی پور با بیان اینکه دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش تمام تلاش خود را بر تحقق عدالت جنسیتی حتی در محتوای کتاب های درسی خواهد کرد، گفت: در حوزه توان افزایی زنان و دختران هم تلاش می شود آموزش های خاصی برگزار شود که در این راستا دوره آموزش مهارت های پرورشی بانوان در تابستان برگزار خواهد شد.
وی ادامه اد: این دوره ها به صورت آزمایشی برای حدود 2 هزار زن انجام می شود و طی سال های آینده برای تمام بانوان شاغل آموزش و پرورش اجرا خواهد شد.
مینایی پور  همچنین از برنامه های غربالگری سلامت و تربیت بدنی زنان در ساعات اداری نیز خبر داد و افزود: با وجود همه این فعالیت ها، آنچنان باور جدی به این حوزه وجود نداشته و منابع اعتباری آن نیز بسیار پایین تر از سایر حوزه ها است.
 

در ادامه این مراسم از بانوان حاضر در جلسه به رسم یاد بود تجلیل به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :