15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ ۱۶:۴۰:۰۰
کد مطلب:  815352
"تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقش پررنگ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در تدوین سند تحول"
کارکرد های اثربخش پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش یکی از بازیگران اصلی تحول بنیادین نظام آموزشی بوده و در قبال آموزش و پرورش رسالت خود را به نحوی شایسته انجام داده است. امروزه سند تحول بنیادین آموزش وپرورش  توسط مقام معظم رهبری، وزیر محترم و دیگر اندیشمندان با افتخار به عنوان نقشه راه، سرلوحه، محور برنامه‌ها و سند افتخارآمیز نظام آموزشی خوانده می‌شود و برنامه‌های آموزش و پرورش براساس آن تدوین و اجرا می‌شوند.

"تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقش پررنگ پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در تدوین سند تحول"

 دکترسید محمد  حسین حسینی –پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

( پژوهشکده مطالعات برنامه ریزی درسی و نوآوری های آموزشی )

امروزه یکی از سؤالاتی که ممکن است دربرخی رسانه هاو سطوح مدیریتی وزارت آموزش و پرورش مطرح شود، سؤال درباره اثربخشی یا کارکرد های بخش پژوهش وزارت آموزش و پرورش و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش است. درباره کارکرد پژوهشگاه از ابعاد مختلفی می‌‌توان سخن گفت. یکی از این زمینه‌ها، نقش بی‌بدیل پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در شکل‌گیری تحول بنیادین نظام آموزشی است. بررسی اجمالی سیر تکوین و تولید سند تحول بنیادین نشان می‌دهد:

 

  1. قدم های اول تحول بنیادین نظام آموزشی، تشکیل «کمیته اصلاحات آموزش و پرورش» و برگزاری همایشی با عنوان مهندسی اصلاحات در آموزش وپرورش در خردادماه 1381 و تهیه پیش‌نویس‌ سند و منشور اصلاح نظام آموزش و پرورش و کتابی با همین عنوان بود. این گام مهم به همت پژوهشگران و کارشناسان پژوهشکده تعلیم و تربیت (یکی از نخستین پژوهشکده های بنیان گزار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش) برداشته شد.
  2. یکی از مهمترین گام های تدوین سند تحول بنیادین، تشکیل کمیته‌های مختلف و انجام پژوهش‌ها، مطالعات نظری و میدانی موردنیاز بود. در این گام پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات و شورای تحقیقات استان‌ها به عنوان مجری یا ناظر، نقش بسیارپررنگی داشتند. برای اطلاعات بیشتر به کتاب  «روش‌شناسی و فرایند تدوین سند ملی آموزش و پرورش»که توسط پژوهشگر ارجمند جناب آقای مهندس نفیسی نگارش یافته ،  مراجعه شود.
  3. کتاب مبانی نظری تحول بنیادین ،بر پایه پژوهش های پشتیبان و مطالعات نظری متعددی شکل گرفته  که بخش مهمی از آنها توسط اعضای هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش تهیه شده است و یکی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ،عضو اصلی کمیته تدوین مبانی نظری سند تحول بنیادین بوده است. واغلب اعضای هیات علمی و پژوهشگران پژوهشگاه ،با اظهار نظر و تذکر نکات اصلاحی ،به تکوین و تولید نهایی مبانی نظری تحول بنیادین کمک کردند.
  4. تدوین و تصویب زیرنظام‌های سند تحول بنیادین نیز از گام های  اساسی دیگر بود. در این زمینه نیز پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات نقشی اساسی و کلیدی داشتند و چهار زیرنظام از شش زیرنظام آن (یعنی زیرنظام‌های  راهبریومدیریت،تأمینوتخصیصمنابعمالی ، پژوهشوارزشیابی و برنامه درسی ) با مشارکت فعال و سازنده یا مدیریت  مستقیم اعضای هیات علمی و پژوهشگران پژوهشگاه تدوین و تصویب شد.
  5. تحول بنیادین نظام آموزشی با تهیه و تدوین برنامه‌ها و کتابهای درسی جدید و اجرای آنها در مدارس عملیاتی شد. در این مرحله، بیش از 55 پژوهش ارزشیابی یا اعتبارسنجی برنامه‌های درسی یا بسته‌های آموزشی جدید توسط پژوهشگران پژوهشگاه انجام شد که نقشی بی‌بدیل و سازنده در شناسایی مزایا و کاستی‌های این برنامه‌ها و کمک به کاهش یا رفع مشکلات و کاستی‌ها داشت.
  6. یکی دیگر از گام‌های تحول بنیادین، اعتباربخشی برنامه حوزه‌های یازده‌گانه یادگیری در دفتر تألیف کتابهای درسی سازمان پژوهش بود. در این زمینه نیز پژوهشگران پژوهشگاه در مقام مجری ،ناظر یا کارشناس حضوری جدی داشتند.

بنابراین به گواه تاریخ نه چندان دور، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش یکی از بازیگران اصلی تحول بنیادین نظام آموزشی بوده و در قبال آموزش و پرورش رسالت خود را به نحوی شایسته انجام داده است. امروزه سند تحول بنیادین آموزش وپرورش  توسط مقام معظم رهبری، وزیر محترم و دیگر اندیشمندان با افتخار به عنوان نقشه راه، سرلوحه، محور برنامه‌ها و سند افتخارآمیز نظام آموزشی خوانده می‌شود و برنامه‌های آموزش و پرورش براساس آن تدوین و اجرا می‌شوند. یادمان نرود که پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و پژوهشگران آن یکی از مهم ترین آفرینندگان این سند هستند و خدمات آنها را فراموش نکنیم .

 

به اشتراک بگذارید :