13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ ۱۲:۲۶:۴۸
کد مطلب:  811332
در راستای اجرای طرح GGP و توافق نامه بین وزارت آموزش و پرورش و سفارت ژاپن در ایران :
تخصیص شش باب مدرسه پیش ساخته توسط ژاپن جهت مناطق عشایری استان کرمان

در راستای طرح بین المللی GGP توافق نامه تخصیص 6 مدرسه پیش ساخته جهت مناطق عشایری استان کرمان با حضور دکتر کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل، میتسوگو سایتو سفیر ژاپن و احمد اسکندری نسب مدیر کل آموزش و پرورش کرمان امضاء گردید.

به نقل از روابط عمومی مرکز امور بین الملل روزچهارشنبه 15 اسفندماه 97 باحضور میتسوگو سایتو سفیر  محترم کشور ژاپن در مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش و دیدار با  دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز امور بین الملل و  مدارس خارج از کشور توافق نامه تخصیص شش باب مدرسه پیش ساخته جهت مناطق عشایری استان کرمان از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن امضا گردید.

در مراسم امضاء این توافق نامه ابتدا دکترغلامرضا  کریمی قائم مقام محترم وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل  ضمن خیر مقدم و تشکر از سفیر محترم ژاپن در تهران مراتب تقدیر دولت جمهوری اسلامی را از مساعدت ها و همکاری دولت ژاپن درتحویل 44 مدرسه پیش ساخته در سنوات گذشته جهت کمک به مناطق عشایری ابراز نمودند. ایشان با اشاره به زلزله سال گذشته استان کرمانشاه و کمک دولت ژاپن به ساخت یک باب مدرسه سه کلاسه در روستای زلزله زده شیخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی ضمن تشکر از حسن بشر دوستی دولت ژاپن از مراحل پایانی پروژه مذکور خبر داد.

در ادامه ایشان به ارائه عملکرد دولت جمهوری اسلامی در خصوص آموزش به پناهندگان پرداختند وگفت 490 دانش اموز پناهنده در ایران مشغول به تحصیل هستند و در این راستا ایران از معدود کشورهای دنیا است که تمامی کودکان لازم التعلیم را فارغ از هرگونه اسناد اقامتی قانونی تحت پوشش آموزش و پرورش قرار داده است.  عمده این پناهندگان از کشورهای همسایه به ویژه کشور افغانستان می باشند که در 28 هزار مدرسه سراسر کشوردر کنار دانش آموزان ایرانی مشغول به تحصیل می باشند.

کریمی کمک سازمانها و نهادهای  بین المللی را تنها دو درصد از کمکی است که از طرف دولت ایران  پوشش اتباع و مهاجرین هزینه می شود.وی ضمن تشکر از کمکهای دولت ژاپن جهت برطرف کردن برخی چالشهای حوزه آموزش عشایرو پناهندگان از تلاش برای ارتباط با سازمان بین المللی جایکای ژاپن نیز خبر داد و خواستار گسترش همکاری های فی مابین در عرصه آموزش و پرورش شد.

در ادامه میتسوگو سایتو سفیر  محترم کشور ژاپن  ضمن تشکر از دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام محترم وزیر آموزش و پرورش جهت ایجاد مقدمات انعقاد این توافق نامه  فرمودند ازطرف دولت ژاپن افتخار دارم که قرارداد کمک بلاعوض را امضاءنمایم.

ژاپن و جمهوری اسلامی ایران تا کنون ارتباط نزدیک خود را در تمامی زمینه ها اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر اساس روابط دوستانه دیرین بین دو کشور تعمیق بخشیده است. در میان این روابط طی سالیان اخیراعتقاد دارم که همکاری های فی مابین در زمینه های آموزش حرفه ای، تحصیلی و پزشگی بالاخصبا اهداف بشر دوستانه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و اینجانب تمایل دارم که این قبیل همکاری های تنگاتنگ با NGO  و سازمانهای دولتی ادامه یابد.

سفیر  ژاپن در ادامه گفت: سفارت ژاپن در ایران پروژه های کمک بلاعوض GGP  را در خصوص ساخت مدرسه در استان کرمانشاه که زلزله 1396 در آن بوقوع پیوست را بمورد اجرا درآورده است و آرزومندیم که ساخت این مدرسه هرچه سریعتر بپایان رسد و شاهد موفقیت دانش آموزان منطقه باشیم.

وی درپایان از طرف دولت ژاپن مراتب قدردانی مجدد خود را ابراز نمود و برای اجرای موفقیت آمیز پروژه های مشترک ابراز امیدواری نمود.

در پایان توافق نامه تخصیص شش مدرسه پیش ساخته جهت مناطق عشایری استان کرمان از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن با حضور دکتر کریمی قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل، میتسوگو سایتو سفیر ژاپن و احمد اسکندری نسب مدیر کل آموزش و پرورش کرمان و سیفی سرپرست دفتر عشایر معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش امضاء گردید.

لازم به ذکر است طرح  GGP  پروژه‌هایی هستند که از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن و برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه توسعه و تأمین امنیت انسانی و بر حسب نیازهای متفاوت کشورهای در حال توسعه اجرا می‌شوند و هدف آنها کمک به توسعه و رفاه جوامع روستایی است. این پروژه‌ها بر اساس تفاهم نامه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه ژاپن منعقد شده و با اعلام و هماهنگی مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش  از محل اعتبارات بلاعوض دولت ژاپن و برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه توسعه مدارس عشایری در مناطق محروم اجرا می‌شوند.

به اشتراک بگذارید :