11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ ۲۲:۰۲:۳۴
کد مطلب:  809831
وزیر آموزش و پرورش در جلسه اولین شورای سیایتگذاری مدارس خارج از کشور:
تمام تلاشها صورت گیرد تا چراغ مدارس ایرانی در خارج از کشور روشن بماند.

جلسه شورای سیاستگذاری مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با حضور سید محمد بطحایی مقام عالی وزارت روسای بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاونان وزارت امور خارجه و آموزش و پرورش روز یکشنبه در سالن جلسات دفتر وزارتی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه سید محمد بطحایی ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ایام به بیان نقش و جایگاه مدارس خارج از کشور پرداخته و بر ضرورت و استمرار فعالیت مدارس خارج از کشور تاکید نمودند. وی ضمن اشاره به کیفیت خدمات آموزشی و پرورش مدارس خارج از کشورگفت: متاسفانه مدارس ما در خارج از کشور زمینه و جذابیت لازم را برای جذب دانش آموز ندارد و باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

در ادامه جلسه دکتر کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور  تاریخچه ای ازآغاز  فعالیت مدارس ایران در خارج از کشور در طول بیش از یک قرن گذشته را ارائه نموده و گفت: همواره از مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به عنوان پایگاه های فرهنگی برای پیشبرد دیپلماسی آموزشی و فرهنگی استفاده شده است.

وی در ادامه گفت با توجه به وضعیت  اقتصادی موجود و شرایط تحریم و همچنین عدم تخصیص منابع مالی لازم  ادامه فعالیت مدارس خارج از کشور با روش موجود و در نظر گرفتن محدودیتهای ذکر شده مقدور نمی باشد و این درحالی است که  112 مدرسه در 55 کشور در اقصی نقاط جهان با استفاده از نیروهای نیروی انسانی مورد نیاز  که برخی از انها اعزامی و ارز بگیر و برخی دیگر را نیروهای تبعی و تعدادی هم نیروهای محلی تشکیل داداه اند مشغول ارائه خدمات آموزشی به هموطنان مقیم خارج از کشور می باشند.

کریمی با اشاره به بودجه چهارسال گذشته مدارس خارج از کشور گفت: علیرغم افزایش قابل توجه ردیف بودجه مدارس خارج از کشور در سال 1397 اما با افزایش قیمت ارز بودجه این مدارس به یک سوم کاهش یافت.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ادامه وضعیت موجود را با توجه به شرایط ارزی و تحریم ها غیر ممکن دانست و گفت در شرایط موجود یک راه کاهش نیروهای  اعزامی با حقوق ارزی است که در حال حاضر 276 نفر را شامل می شود. ایشان در این فرایند بر تعطیلی یا فعالیت بصورت مجازی برخی مدارس که حد نصاب دانش آموز لازم را ندارند اشاره نمود و از واگذاری بخشی از فعالیت مدارس به موسسات غیر انتفاعی دارای مجوز در قالب طرح خرید خدمات آموزشی و تربیتی و همچنین فعال سازی آموزش مجازی در مدارس خارج از کشور اشاره نمود.

در ادامه این جلسه دکتر حداد عادل نیز ضمن اشاره به مشکلات ارزی پیش آمده بیان نمودند در سال 97 به دلیل مسائل پیش آمده بنیاد سعدی نیز از منابع تخصیص داده شده که 950 هزار یورو بوده تنها 150 هزار یورو محقق گردید که این امر سبب بروز مشکلات زیادی گردید. حداد عادل مشکلات موجود در مدار خارج از کشور را بیشتر مشکلات اجرایی دانست و بر نقش شورای سیاستگذاری جهت تدوین سیاستهای کلان مدارس خارج از کشور و ترسیم چشم انداز آن اشاره نمود. وی 4 اصل را برای اداره مدارس خارج از کشور لازم دانست و گفت اولین اصل این است که  تاسیس این مدارس وظیفه نظام است پس یک امر حاکمیتی می باشد بنابر این اگر امروز آموزش و پرورش در اداره این مدارس دچار مشکل شده است همه نظام باید دست به دست هم داده و کمک کنند تا مشکلات برطرف گردد.

دکتر حداد عادل  اصل دومی که مطرح نمودند عدم کارکرد یک نسخه واحد برای اداره تمام این مدارس بود که پیرو این اصل اداره تمام مدارس  در کشورهای مختلف و با فرهنگ های مختلف با یک شیوه و روش مشترک ناممکن است. سومین اصلی که ایشان اشاره نمودند ایجاد جاذبه در مدارس  خارج از کشور بود. وی بهسازی و فضای مدارس و همچنین استفاده از نیروهای توانمند و متخصص را در این امر موثر دانست.  اصل چهارم  که ایشان  به آن اشاره نمودنیز اصل صرفه اقتصادی فعالیت این مدارس بود وی ضمن بیان نقش میزان شهریه در جذب دانش اموز در این مدارس بر جذب حداکثری و توان پرداخت ایرانیان خارج از کشور نیز اشاره نمود.

در ادامه جلسه ابراهیمی ترکمان نیز با اشاره به قانون پرداخت حقوق کارمندان دولت و لحاظ نمودن حداکثر و حداقل این مبلغ با توجه به شرایط اقتصادی کشور و دولت گفت متاسفانه سازمانهای دولتی در تخصیص مبالغ حقوق به ویژه ارزی حداکثر مبالغ را در نظر گرفته اند و این امر در شرایط موجود که دچار مشکلات ارزی شده ایم یکی از مشکلات سازمانهای دولتی شده است در صورتیکه در سیستم دولتی باید پرداخت بر اساس الزام باشد نه اختیار. وی به حذف و یا کاهش برخی از موارد مربوط به فوق العاده استغال مانند حق مدرک و مدیریت اشاره نمود و در خصوص حق مسکن نیز استفاده از خانه های دولتی در برخی کشورها  را برای ماموران خارج از کشور در شرایط موجود یک راهکار عنوان نمود.

در پایان نیز اعضاء بر فعالیت مدارس خارج از کشور جهت حضور فرزندان کارگزاران نظام و ضرورت تربیت این عزیزان با فرهنگ ایرانی اسلامی تاکید نمودند و آن را یک امر حاکمیتی دانسته و بر لحاظ نمودن برنامه درسی ملی در این مدارس اشاره نمودند.

مقام عالی وزارت نیز بر عدم ارائه یک نسخه واحد برای مدارس جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف اشاره نموده و با توجه به شرایط موجود و چشم انداز سال اینده بروز برخی مشکلات حتمی خواهد بود و ادامه فعالیت مدارس را با این شرایط تنها منوط به حضور 150 نیروی اعزامی در مدارس خارج از کشور دانسته و تامین کمبود نیروهای لازم را از نیروهای تبعی فرهنگی و غیر فرهنگی و همچنین نیروهای محلی لازم دانستند و بر ضرورت فعالیت آموزش از راه دور برای پوشش لازم التعلیمان اشاره نمودند. وی ضمن توجه یه سیاستهای مدیریتی و مشارکتهای مردمی  تاکید نمودند تمام تلاشها صورت گیرد تا چراغ مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور روشن بماند. در پایان مقرر گردید تا جهت شفاف سازی فعالیت مدارس خارج از کشور از لحاظ مشارکت های مردمی و دریافت شهریه از دانش آموزان گزارش مبسوطی آماده گردد تا میزان هزینه ها از این محل نیز مشخص شود. بطحایی در پایان بر توقف یا کاهش فعالیت برخی سرپرستی های مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تاکید نمود و گفت در شرایط فعلی که امکان پرداخت ارزی وجود ندارد از هفت سرپرستی که برخی بیش از 5 پست سازمانی ارز بگیر را به خود اختصاص داده اند فعالیت تعدادی به مدت سه سال متوقف خواهد شد. وزیر آموزش و پرورش در پایان هرگونه تصمیم گیری در خصوص فعالیت مدارس خارج از کشور را منوط به مشورت با سفرای محترم جمهوری اسلامی ایران در آن کشورها و استفاده از نظرات کارشناسی و تجربیات این عزیزان دانست.

به اشتراک بگذارید :