13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ ۱۲:۴۶:۴۰
کد مطلب:  809494
در دیدار فرستاده ریاست جمهوری افغانستان به ایران با قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین الملل:
وضعیت دانش آموزان پناهنده افغانستانی در ایران مورد بررسی قرار گرفت.

یک هیئت دیپلماتیک متشکل از نمایندگان دفتر ریاست جمهوری و وزارتخانه های معارف، امور خارجه و آموزش عالی و امورپناهندگان افغانستان با دکتر کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که روز یکشنبه 12 اسفندماه  با حضور دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان و هیئت همراه ایشان صورت گرفت دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل و رئیس مدارس خارج از کشور ضمن تشریح وضعیت آموزش و پرورش اتباع و مهاجرین افغانستانی در ایران به تشریح سیاستهای نظام جمهوری اسلامی ایران و و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تحصیل کلیه کودکان لازم التعلیم در ایرانپرداخت.

وی افزود در حال حاضر 490 هزار دانش آموز پناهنده در کنار دانش آموزان ایرانی در 28 هزار مدرسه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 470 هزار نفر را اتباع افغانستانی تشکیل می دهند و هیچ تبعیض و تفاوتی بین دانش آموزان ایرانی و پناهنده از لحاظ آموزشی وجود ندارد.

قائم مقام وزیر  آموزش و پرورش در امور بین الملل ضمن تاکید بر آماده شدن پیش نویس تفاهم نامه مشترک با وزارت فرهنگ افغانستان  آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای  همکاری در زمینه تعلیم و تربیت و آموزش اساتید، احداث مدرسه در کشور افغانستان در راستای تفاهم نامه مذکور  اعلام نمود.

 در ادامه دکتر عبدالرشید حکیمی رئیس هیئت اعزامی ریاست جمهوری کشور افغانستان ضمن ابراز خرسندی  از دستور مقام معظم رهبری در خصوص جذب و آموزش  کودکان لازم التعلیم غیر مجاز که فاقد مدارک هویتی و اقامتی بودند از تلاش های صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران در راستای تعلیم و تربیت دانش اموزان اتباع و مهاجر افغانستانی تقدیر و تشکر نمود.

وی همچنین افزود:  فعالیت ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای پناهندگان افغانستانی بویژه در زمینه آموزش و بهداشت و سلامت در مقایسه با فعالیت های انجام شده توسط کشورهای هند و پاکستان برای اتباع افغانستانی بسیار چشمگیر و ستودنی می باشد. فرستاده ریاست جمهوری افغانستان ضمن تاکید بر گسترش روابط فی مابین آمادگی وزارت معارف افغانستان را برای حضور وزیر آموزش و پرورش ایران و امضاء تفاهم نامه بین دو کشور اعلام نمود.

شایان ذکر است بنا بر دستور رئیس جمهوری افغانستان هیئتی متشکل از فرستاده ریاست جمهوری به همراه جمعی از معاونین و  نمایندگان وزارتخانه های معارف، امور خارجه و آموزش عالی این کشور جهت بررسی وضعیت پناهندگان و آوارگان افغانستانی به  کشورهای ایران، هند و پاکستان به این سه کشور سفر نموده تا پس از بررسی گزارش خود را به رئیس جمهور این کشور و مجامع بین المللی ارائه نمایند.

به اشتراک بگذارید :