16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ ۱۸:۱۶:۴۴
کد مطلب:  806459
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در وزیر آموزش‌وپرورش در همایش مشترک گرامیداشت هفته تربیت اسلامی و تربیت فاطمی؛
یکی از چالش‌های نسل جوان فقدان توانمندی کافی در مهارت‌های برقراری ارتباط است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: نسل جوان به دلیل نداشتن مهارت برقراری ارتباط دچار چالش است و برنامه گفتگوی ملی و شکاف نسلی را برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی در دست اجرا داریم.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی، معصومه ابتکار در همایش مشترک گرامیداشت تربیت اسلامی و تربیت فاطمی،  ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه سلام‌الله علیها و روز زن، اظهار کرد: مناسبت روز زن و مادر اقدام معنوی است که امام خمینی (ره) با نگاه معرفتی و نظر فلسفی و تربیتی انتخاب کردند و روز ولادت حضرت فاطمه (س) را به‌عنوان روز زن و مادر نام‌گذاری کردند.

وی افزود: آقای بطحایی شجاعانه تغییرات و اصلاحات مطرح‌شده در سند تحول بنیادین را پیش می‌برد و قطعاً این اقدامات باقیات‌الصالحات در ابعاد مختلف آموزش‌وپرورش کشور خواهد بود.

ابتکار با اشاره به دستاوردهایچهل‌سالگی پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در برخی از شاخص‌ها مثل سواد در حوزه زنان پیشرفت‌های خوبی داشتیم و در قبل از انقلاب اسلامی ۱۷درصد زنان روستایی باسواد بودند که امروز به بیش از ۸۵ درصد در زنان روستایی و بالای ۹۵درصد از زنان شهری رسیده است.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه اضافه کرد: در آموزش عالی قبل از انقلاب ۳درصد زنان تحصیلات دانشگاهی داشتند که در حال حاضر ۲۷درصد از زنان تحصیلات دانشگاهی دارند و این آمارها شاخص توسعه انسانی در ایران را افزایش می‌دهد.

وی گفت: به دلیل رویکرد اسلامی انقلاب و نظام مردم‌سالاری پس از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه‌هایی در حوزه آموزش زندگی دین مدارانه تدوین شد که مسئولیت سنگین اجرای این برنامه‌ها بر دوش آموزش‌وپرورش بوده است.

ابتکار خاطرنشان کرد: شخصیت‌های زیادی داریم که علاوه براینکه از ارزش‌های دینی صحبت می‌کردند در عمل هم به‌خوبی این ارزش‌ها را نشان داده‌اند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بابیان اینکه برای معرفی الگوها رویکردهایی وجود دارد، گفت: در رویکرد تاریخی افراد شاخص دوران صدر اسلام را معرفی می‌کنیم اما جوان امروز با این الگو آشنا نیست و احساس قرابت ندارد لذا این مأموریت آموزش‌وپرورش است که این الگوها را به بهترین شکل معرفی کند تا نسل جوان و نوجوان بداند که این الگوها برای تمامی بشریت در تمامی ادوار هستند.

وی تصریح کرد: الگوهاطوری باید معرفیشوند که مناسب نوجوان و جوان نسل دیجیتال باشد و حقیقت‌طلبی، عدالت‌طلبی و ظلم‌ستیزی را در قالب‌های قابل‌درک برای جوان امروزی درآورد.

معاون رییس جمهور با اشاره به الگوهای موفق اظهارکرد: در الگوی زن مسلمان در بخش‌هایی موفق بودیم که این اطلاعات در دسترس معلمان قرار گیرد و البته در بخش‌های هم مشکلاتی داریم که به سبک زندگی برمی‌گردد و باید دید چقدر با این آموزش‌ها جوانان چقدر توانسته‌اند باعزت نفس به زندگی و جامعه وارد شود.

ابتکار تأکید کرد: در دهه پنج انقلاب باید تلاش کنیم تا بیانیه مقام معظم رهبری که گام دوم انقلاب است چشم‌انداز مسیر آینده قرار دهیم.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل مهم آسیب‌شناسی است و باید از نظرات و پیشنهادها صاحب‌نظران در مورد مهارت‌های زندگی، خوب زیستن، تفکر نقادانه، آسیب‌های فضای مجازی استفاده کرد.

ابتکار بابیان اینکه جدیدترین رویکرد به مسائل مهارت برقراری ارتباط است، گفت: نسل جوان به دلیل نداشتن این مهارت دچار چالش هستند و برنامه گفتگوی ملی و شکاف نسلی را برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی در دست اجرا داریم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: به‌طور خاص به مهارت ارتباطی توجه شده است تا اختلال موجود در خانواده‌ها حل شود و اگر می‌خواهیم دستاوردی داشته باشیم، باید گذشته را بازنگری کنیم و نگاه نوینی را داشته باشیم.

ابتکار تأکید کرد: با همکاری معاونت تربیت‌بدنی و سلامت و امور زنان وزارت آموزش‌وپرورش فعالیت‌های بسیار خوبی برای ورزش دختران صورت گرفته است که از آن‌ها قدردانی می‌کنم.

به اشتراک بگذارید :