9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ ۱۰:۱۲:۵۲
کد مطلب:  IeWPlnit
معاون سواد آموزي آموزش و پرورش فارس خبر داد:
کسب مقام اول كشوري ، توسط شوراي پشتيباني سوادآموزي فارس

معاون سواد آموزي آموزش و پرورش فارس گفت: استان فارس مقام اول كشوري در شاخص هاي سوادآموزي از جمله نسبت بي سوادان جذب شده به شناسايي شده و جذب اولياء بي سواد را به خود اختصاص داد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، عيسي ملك پور در هفتمين جلسه شوراي پشتيباني سوادآموزي استان فارس ضمن اشاره به برخي از فعاليت هاي انجام شده در حوزه سوادآموزي و تشريح دست آوردها و موفقيت هاي كسب شده گفت: استان فارس توانست در سال جاری نیز مقام اول كشوري در شاخص هاي سوادآموزي را به خود اختصاص دهد.

ملك پور ضمن قدرداني از تمامي دست اندركاران اين حوزه با اشاره به اينكه سامانه ثبت سواد آموزي به روز است گفت: يكي ازفعاليت هاي اساسي ما شناسايي و جذب افراد بي سواد است، البته جذب بي سوادان آغاز كارماست، و كارما فقط با جذب اين افراد به اتمام نمي رسد ، چرا که  نگهداشت ،آموزش و سنجش و ارزيابي هستند كه درادامه فرايند كارما را تكميل مي كند.

وي با بيان اينكه معمولا 40 درصد از جذب شده ها در سطح كشور به امتحان قبولي مي رسند، گفت: ما طي دوسال گذشته 70 هزار نفر را جذب فعاليت هاي سوادآموزي نموده ايم در صورتي كه سال 92 اين رقم 9000 نفر بود .

معاون سواد آموزي آموزش و پرورش فارس گفت : با وجود همه این تلاش ها در جذب بی سوادان، نگه داشتن اين افراد بسيار سخت است و براي اين امر نيازمند حمايت و همكاري ساير دستگاه ها و ارگان ها هستيم.

ملک پور افزود: يكي از عوامل عدم توفيق در ريشه كني بيسوادي ، قبح نداشتن این امر در بین مردم بی سواد است ،لذا نيازمند فرهنگ سازي توسط تمامي نهاد ها و سازمان ها بويژه رسانه هاي جمعي و صدا و سيما در اين خصوص هستيم .

وی يادآورشد: ما درارتباط با توسعه سوادآموزي درسال 95با اداره كل پست استان براي اجراي دو طرح تفاهم نامه منعقد نموده ايم كه يكي از اين طرح ها حلقه هاي كتابخواني و ديگري خواندن با خانواده است كه كتب اين طرح ها آماده و در سال 95 توزيع مي گردد .

معاون سواد آموزي آموزش و پرورش فارس با اشاره به طرح توانمند سازی بانوان عشایری  گفت: فارس اولين استاني استكه كارگاه توانمند سازي بانوان عشايري را برگزار نموده و تعهد ما در اين طرح پوشش هزار نفری زنان و دختران عشايري بود که خوشبختانه تا کنون  1500 نفر تحت پوشش اين طرح قرار گرفته اند .

ملك اظهار اميدواري کرد: در سال آينده نيز با همكاري و تعامل سازنده بين تمامي ارگان ها و دستگاه هاي اجرايي استان نسبت به تحت پوشش قرار دادن گروه هاي هدف  و اجراي طرح هاي ويژه اي كه بايد اجرا شود به نحو شايسته اي گام برداشته و حرفهايي براي گفتن داشته باشيم.

وي دربخشي از سخنان خود از استاندار، معاون سياسي امنيتي و مديركل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري فارس و ساير مديران كل ادارات عضو شورا كه موجبات كسب مقام اول در بين شوراي پشتيباني سوادآموزي كشور در سال 93 و 94 را فراهم نموده اند تقدير وتشكر نمود.

معاون سياسي امنيتي استاندار فارس هم نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه امسال هم استان فارس مقام اول را در شاخص هاي سوادآموزي کسب کرد و اين نتيجه زحمات و تلاش هايي بود كه همه دستگاه هاي فعال در رابطه با بي سوادي داشته اند.

هادی پژوهش گفت : فرمانداران، بخشداران، دهياران و سازمانهايي مثل بهزيستي، جهادكشاورزي، علوم پزشكي، زندان ها و ... به شدت در كاهش بي سوادي در سطح استان تاثير گذاربوده اند ولي با اين همه اوصاف متاسفانه هنوز به شرايط مطلوب نرسيده ايم و بايد كارهاي بيشتري صورت پذيرد.

وی يادآور شد: در گذشته اقداماتي براي تحت پوشش قرار دادن حداكثري افراد بي سواد و لازم التعليم صورت گرفته است كه براي امسال نيز بر اساس برنامه ريزي هايي انجام شده با انعقاد يك سري تفاهم نامه ها منجمله با ادارات و دستگاه هايي كه مي توانند در اين حوزه كمك كنند، تلاش شده است تا بتوانيم هم رتبه خود را در كشور از لحاظ كمي حفظ كنيم و هم كيفيت سواد را بالاتر ببريم تا انشاء الله شاهد رفع بيسوادي دراستان باشيم.

معاون سياسي امنيتي استاندار فارس با اشاره به اينكه بر اساس سرشماري سال 90 قريب به 500 هزارنفربي سواد داشته ايم گفت: فكرمي كنم با برنامه ريزي هاي شوراي پشتيباني سواد آموزي استان تمام تلاش و همتمان معطوف شود به اينكه افراد لازم التعليم تحت پوشش قرار بگيرند يعني كودكاني كه از تحصيل باز مانده اند و به مرور در رابطه با سنين بالاتر نيز با همكاري و ورود پيدا كردن خيلي از دستگاه ها برنامه هايي را به اجرا در آوريم.

به اشتراک بگذارید :