9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۲۶ ۱۰:۱۰:۱۰
کد مطلب:  PoZpzcwL
معاون سوادآموزي آموزش و پرورش فارس خبر داد:
رتبه نخست کشوری فارس در شناسایی و جذب بی سوادان در سال جاری

معاون سوادآموزي آموزش و پرورش فارس گفت: بر اساس اعلام مسئولين سازمان سوادآموزي كشور ،امسال استان فارس رتبه اول كشوري در زمينه شناسایی و جذب بيسوادان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش وپرورش فارس، عیسی ملک پور در آخرين همايش كارشناسان و دست اندركاران حوزه سوادآموزي شهرستان ها، مناطق و نواحي آموزش و پرورش فارس در سال 94 از بكار گيري 85 نفر به عنوان راهنماي تعليماتي در حوزه سوادآموزي آموزش و پرورش فارس خبر داد.

ملك پور: كار سواد آموزي كار دلي است لذا كساني مي توانند در اين حوزه موفق باشند و در اجراي برنامه ها و سياست هاي اين حوزه گام بردارند كه با تمام وجود و از روي عشق و علاقه به فعاليت بپردازند.

وي با اشاره به برخي از مصوبات شوراي پشتيباني سوادآموزي استان و سياست هاي كلان سازمان سوادآموزي كشور گفت: سياست ما در حوزه سوادآموزي فقط رشد كمي نيست بلكه ارتقاء همه جانبه فعاليت هاي سواد آموزي در تمامي ابعاد مد نظر است .

مسئول سوادآموزي استان با بيان اينكه از ابتداي سال تا كنون 50 درصد از كساني كه به عنوان بي سواد معرفي شده بودند جذب شده اند گفت: سعي مي كنيم از طريق مدرسه و با همكاري آموزگاران و عوامل اجرايي مدارس به سمت جذب و آموزش حداكثري خصوصا در بين اولياء بيسواد دانش آموزان بپردازيم .

وي با اشاره به اينكه بر اساس اعلام مسئولين سازمان سوادآموزي كشور امسال استان فارس رتبه اول كشوري در زمينه جذب بيسوادان  را به خود اختصاص داده است گفت: امسال از 41434 بي سواد ثبت شده در سامانه تعداد 20906 نفر جذب شده اند كه اين ميزان حدود 50 درصد مي باشد در صورتي كه ميانگين كشوري اين ميزان 23 درصد است.

ملك پورافزود: همچنين علاوه بركسب رتبه اول در شناسايي و جذب بيسوادان در زمينه شناسايي وجذب اولياء بي سوادمعرفي شده در سامانه شناسايي بي سوادان نيزاستان فارس موفق به كسب رتبه اول كشوري شد به نحوي كه از تعداد 16470 نفر اولياء شناسايي شده 67 درصد يعني 10900 نفر جذب شده اند و اين در صورتي است كه ميانگين كشوري در اين خصوص رقم 32 درصد اعلام شده است.

وي در خصوص فعاليت هاي هفته سوادآموزي نيز گفت: در هفته سوادآموزي بر اساس امتياز بندي هاي كشوري استان فارس موفق به كسب 12636 امتياز شد ودر جايگاه اول كشوري  بالاتر از ساير استان هاي كشور قرار گرفت به گونه اي كه اين امتياز تقريبا دو برابر امتياز رتبه دوم كه استان خراسان رضوي با 6725 امتياز است ، مي باشد.

وي در تشريح سياست هاي مهم اين حوزه در سال جديد گفت: مهمترين سياستهاي معاونت سواد آموزي استان در سال آينده عبارتند از  برنامه محوري - مشاركت جويي توانمند سازي نيروي انساني- اقتصاد مقاومتي( با تاسيس مراكز يادگيري محلي)و فرهنگ سازيو غني سازي محيط است.

ارزيابي سالانه - اجراي طرح هاي ويژه( شامل 10 تا 20 ساله ها- اولياء بي سواد- اتباع خارجي- سربازان- كشاورزان- عشاير- كارگران و طرح مشترك ICDL) - تكميل آمار و اطلاعات پايگاه هاي ثبتي  كيفيت گرايي نیز از دیگر سیاست های معاونت سواد آموزی فارس است که ملک پور به آنها اشاره کرد.

ملك پوربا بيان اينكه مراكز يادگيري محلي كه مورد توجه سازمان جهاني يونسكو نيز مي باشند مراكزي هستند كه مي توانند به طور ويژه و مثبت به برخي از مشكلات حوزه سواد آموزي رسيدگي و آنها را مرتفع نمايند.

وی  افزود: مراكز يادگيري محلي از لحاظ سازماني مثل يك واحد آموزشي ديده شده اند كه با مشاركت با ساير دستگاه ها نسبت به آموزش بزرگسالان نقشي اساسي را بر عهده دارند.

معاون سواد آموزي آموزش و پرورش فارس در پايان ضمن قدرداني از فعاليت هاي چشمگير عوامل حوزه سواد آموزي در شهرستان ها و مناطق استان گفت: بر اساس سياست هاي سوادآموزي در استان ازابتداي  سال آينده  تعداد 85 نفرازمسئولين سوادآموزي به عنوان راهنماي تعليماتي در اختيار سواد آموزي استان خواهند بود تا فعاليت هاي اين حوزه از كيفيت هرچه بهتري برخوردار گردد.  

گفتنی است ،در اين گردهمايي كه به ميزباني كانون فرهنگي و تربيتي حضرت زينب شيراز برگزار شد ،شركت كنندگان در خصوص مهمترين سياست هاي حوزه سوادآموزي در سال جديد و چگونگي ايجاد مراكز يادگيري محلي به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به اشتراک بگذارید :