16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ ۰۹:۳۲:۳۶
کد مطلب:  805706
پیام معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان به مناسبت فرارسیدن هفته تربیت اسلامی

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خوزستان به مناسبت فرارسیدن هفته تربیت اسلامی پیامی منتشر کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هشتم اسفند سالروز تشکیل نهاد مقدس امور تربیتی توسط معماران گرانقدر عرصه تربیت ، شهیدان رجایی و باهنر،همچنین آغاز هفته تربیت اسلامی و تلاقی فرخنده این ایام با خجسته میلاد بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به کلیه متولیان تعلیم و تربیت ایران اسلامی ، به ویژه همکاران عزیز و ارجمند در استان پر افتخار خوزستان تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

تمام امور زندگی بشر به طور مستقیم یا غیرمستقیم با امر تربیت ارتباط دارد ، زیرا انسان موجودی صاحب اختیار و آزاد است و این آزادی و اختیار تحت تاثیر حالات درونی و گرایش های روحی او است .اگر امیال و کنش های درونی بر اثر تربیت صحیح به مسیر درست و اصولی خود هدایت شود ، می توان امید داشت که انسان در عرصه های گوناگون مطابق حق و به روش صحیح عمل کند و اگر اراده او تحت تاثیر امیال و خواهش های نفسانی باشد و هیچ عامل تربیتی آن را کنترل و هدایت نکند  به طور یقین عملکرد مورد انتظار حاصل نخواهد شد.

در این راستا برگزاری هفته تربیت اسلامی فرصت مغتنمی است تا متولیان امر با فراهم نمودن زمینه گفتگوی بیشتر ،تبادل نظر و تمرکز بر موضوع اقدامات لازم را در جهت ارتقا ء اهداف و تجدید نظر در برنامه ها و روش ها به عمل آورند .

بدون شک انجام اقدامات موثر خود نیازمند  نگرشی صحیح  وممتاز به موضوع  تربیت بوده و توجه به   مولفه های خاص را طلب می نماید که به  بخشی از این مولفه ها اشاره  می گردد.

1-آموزش و پرورش توسعه یافته ،انسان محور است نه دانش محور،لذا تربیت علمی خود بخشی از تربیت است و نه همه تربیت.

2-موفقیت در امر تربیت ،مشارکت همه متولیان را طلب نموده و واگذاری تربیت به فرد یا بخشی از مجموعه تعلیم و تربیت کشور نتیجه  مطلوبی را به همراه نخواهد داشت.

3-رسالت آموزش و پرورش تربیت تمام ساحتی و مبتنی بر تمام ابعاد شخصیت دانش آموزان است . لذا آگاهی مربیان ارجمند از تمام ابعاد وجود  شخصیتی انسان لازمه موفقیت در کار تربیتی است . بر این اساس آموزش و پرورش نهادی فرهنگی و تربیتی است و نه صرفا نظام آموزشی مبتنی بر محفوظات درسی

4-مدیریت فعالیت های تربیتی ،مبتنی بر روش های صحیح و اصولی در سطح مدارس موضوعی مهم است و ضروری است مدیران محترم مدارس با بسیج نیروها نقش محوری در این زمینه عهده دار شوند.

5- در تدارک برنامه ها و فعالیت ها مشارکت سازمان یافته و هدفمند دانش آموزان به عنوان اصلی مهم تلقی گردیده و لازم است نیازهای سنی و جنسی آنان در طراحی و اجرای کلیه فعالیت ها مطمح نظر قرار گیرد.

6- تنوع در ارائه فعالیت ها ی مدارس زمینه اجرای عدالت تربیتی را از طریق پاسخگویی به نیاز ها و استعداد های دانش آموزش فراهم می کند .بر این اساس توجه به فعالیت های فرهنگی ،هنری،ورزشی و ... به ویژه در ساعات مکمل و فوق برنامه موجبات تحقق این هدف را فراهم خواهد آورد.

7-نشاط آفرینی در سطح مدارس با رعایت اصول تربیت از نیاز های جدی تلقی گردیده و اجرای برنامه های مناسب در این زمینه باعث نشاط ،امید و تلاش هر چه بیشتر فرزندان عزیز کشور خواهد شد.

8-توجه جدی به نیاز های فردی و اجتماعی در فرایند برنامه ریزی و اجرا از جمله توسعه و ترویج فضایل اخلاقی ولایت مداری ، قانون گرایی ،مسئولیت پذیری ،عدالت خواهی و عدالت گستری،وفاق ملی ،نظم ،همدلی ،احترام، اعتماد،نقادی و نوآوری،احترام به محیط زیست و... ضروری است.

9-نوآوری و خلاقیت در طراحی و اجرای برنامه ها و پرهیز از اجرای برنامه های سطحی و تکراری به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار گیرد . برنامه های ایستا  پاسخگوی نیازهای تربیتیروز دانش آموزان  نخواهد بود.

10-تدوین سند تحول بنیادین به عنوان قانون اساسی آموزش و پرورش کشور ، اقدام ارزشمندی در راستای ارتقای نظام تعلیم و تربیت کشور بوده ،گفتمان سازی ،پیگیری ،مطالبه گری و همچنین تدارک برنامه ها و اقدامات لازم متناسب با این سند ،زمینه ساز موفقیت هرچه بیشتر متولیان امر خطیر تربیت خواهد بود.

11-طراحی برنامه ها و فعالیت ها در راستای تقویت ارزش های معنوی ،همچنین تقویت عقلانیت و خود رهبری در دانش آموزان ،نقش موثری را در تربیت شهروند تراز  نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیاز جامعه امروز به همراه خواهد داشت.

امید است تا به مد د همکاری  و تلاش همکاران عزیز ،اولیاء محترم و سایر دست اندرکاران ،تربیت به عنوان موضوع محوری و نیاز جدی تعلیم و تربیت کشور در اولویت همگانی قرارر گرفته ،شکوفایی بیش ار پیش فزرزندان عزیزمان را شاهد باشیم.

در پایان مراتب سپاس و قدردانی خود را به محضر ارزشمند همکاران گرامی تقدیم نموده ، از خداوند متعال توفیق روز افزون همگان را خواستارم.

با احترام

مهدی رفیعی دهکردی

معاون پرورشی و فرهنگی

به اشتراک بگذارید :