1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ ۰۸:۰۰:۰۰
کد مطلب:  804976
پیام مدیر کل آموزش و پرورش استان به مناسبت هفته تربیت اسلامی

 

به نام خدا

هشتم اسفند امسال همزمان با آغاز دهه ی پنجم انقلاب اسلامی ایران ، روز تاسیس نهاد امور تربیتی است . در ابتدا لازم می دانم یاد و نام و راه سوخته بالان عرصه ی تعلیم و تربیت شهیدان رجایی و باهنر بنیانگذاران صدیق این نهاد و همچنین همه مربیان تربیتی شهید را گرامی بدارم و برای آن دسته از عزیزانی که به درجه ی ایثارگری رسیده اند و احیانا هنوز درگیر مشکلات جسمی هستند آرزوی سلامت و عافیت نمایم.

امور تربیتی در واقع نمادی از جهان بینی و نگرش انقلاب اسلامی به موضوع تعلیم و تربیت است. نمادی که برآیند آن تربیت نسلی پاک، صادق ، شجاع ، مقاوم ، دیندار و اخلاق مدار و ماهر باشد.

هیچ کس نمی تواند منکر ایثار و تلاش وصف ناپذیر مربیان عزیز پرورشی برای عملیاتی کردن این رسالت در چهار دهه ی گذشته باشد. معاونین و مربیان پرورشی ما در این مدت همواره پرچم رسالت های اسلامی و انقلابی را بر دوش کشیده اند و آنی اجازه نداده اند که قلمرو آموزش و پرورش از جلوه های این ارزش های ناب خالی و بی بهره بماند.

از آنجا که افزایش بهره وری در انجام مسئولیت های خطیری که در این زمینه بر عهده داریم ما را به اهداف والایی که برای این نهاد تعریف شده زودتر می رساند انتظار این است که هر فرصتی از جمله سالگرد تاسیس نهاد امور تربیتی را به فصلی از بازنگری و آسیب شناسی عملکردهای گذشته تبدیل کنیم و بازتعریفی از راه آینده داشته باشیم.

واقعیت این است که به همان نسبت که نادیده گرفتن تاثیر سایر دستگاه های فرهنگی و تربیتی و تبلیغی در رسیدن به اهداف تربیت دینی ما را از دستیابی به یک داوری عادلانه دور می کند فرافکنی و گریز از مسئولیت ها و انکار ضعف ها هم برای ما آسیب زاست.

تربیت ، موضوعی بسیار دقیق ، عمیق ، حساس و پیچیده است و هر برنامه و طرح و اقدامی در ذیل کار تربیتی باید همواره این ملاحظات را در بر داشته باشد و از آن چشم بر ندارد. در هرحال کار تربیتی پرداختن به چند حرکت نمایشی و میدانی محدود و منحصر نمی شود و تمامی مولفه های یک کار جامع تربیتی بدین ترتیب محقق نخواهد شد.

کار تربیتی باید متوازن و جامع نگر باشد و ابعاد دانشی ، عاطفی، عملکردی و آئینی را به نسبت لازم در بر بگیرد و برای آن برنامه ی روشمند و هدفمند وجود داشته باشد. گاهی دیده شده که با وجود همه ی تلاش و ایثارگری که مجموعه ی همکاران ما در معاونت پرورشی و فرهنگی متحمل می شوند تاکید و تمرکز بر ابزارها جای اهتمام بر اهداف را می گیرد. بدین معنا که اردو ، مسابقه ، جشن ، آئین ، تدریس، کارهای جمعی و... که ابزارهای معاونین و مربیان پرورشی برای رسیدن به راهبردهای والای تعلیم و تربیت است خود به هدفی در عملکردهای ما تبدیل می شود و در واقع ما را از ادامه ی حرکت و دستیابی به هدف اصلی دور می سازد.  وقتی همکاران بزرگوار ما به پیمایش چنین راه مقدسی پیمان بسته اند در عین حال باید هشیار باشند که ضعف ها و آسیب ها را هم در این مسیر شناسایی کرده و با رفع و ترمیم آن به حرکت ارزشمند خویش شتاب و اثربخشی بیشتری ببخشند.

اینجانب با تقدیر از فداکاری همه ی همکاران ارزشمند معاونت پرورشی و فرهنگی ، معاونین و مربیان پر تلاش پرورشی و تحسین ادامه ی وفاداری آنان به راه و آرمان امام و شهدا و منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) هفته ی تربیت اسلامی را به حضور همه ی شما عزیزان صمیمانه تبریک عرض می نمایم و توفیق روز افزونتان را از پیشگاه خداوند کریم آرزومندم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان 
 

به اشتراک بگذارید :