25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ ۰۸:۳۷:۴۸
کد مطلب:  802807
وزیر آموزش و پرورش در جلسه شورای اداری و شورای سیاست‌گذاری آموزش و پرورش مناطق مرزی استان ایلام:
آسیب‌های اجتماعی را استان به استان دنبال و رفع می‌کنیم

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد رفع آسیب‌های اجتماعی برای آموزش و پرورش در اولویت است و این وزارت اقدام‌های زیادی برای رفع آسیب‌ها به صورت استان به استان انجام می‌دهد. شورای سیاست‌گذاری آموزش و پرورش مناطق مرزی ایلام با حضور او ده مصوبه برای بهبود وضع آموزشی در این استان تصویب کرد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، سیدمحمد بطحایی در شورای اداری، شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی آموزش و پرورش مناطق مرزی استان ایلام با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری گفت: برای من افتخاری است که در این ایام مبارک سلام مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری را خدمت شما عزیزان ابلاغ کنم.

 

وزیر آموزش و پرورش به دشمنی‌های دشمنان در سال‌های اخیر با یک استراتژی جدید اشاره کرد و گفت: آمریکا دشمنی خود را با چهره‌ای جدید به ما نشان می‌دهد و در استراتژی جدیدش وضعیت اقتصادی کشور را نشانه گرفته است. وزیر خارجه ملعون آمریکا دیروز گفته است که ما در مبارزه با ایران تلاش‌مان این است به مردم لطمه نزنیم و به مسوولان لطمه بزنیم. آمریکا از حیث سیاسی به این نتیحه رسیده که نمی‌تواند مردم را علیه نظام کند و در سال‌های اخیر این شکست‌ها را چندین بار تجربه کرده است.

 

وی ادامه داد: آن‌ها از وضعیت اقتصادی و تحریم شروع کرده و ساختارهای سازمانی را تمام عیار تشکیل داده‌اند و کارشناسان را در آن گمارده‌اند تا درهای گشایش‌های اقتصادی ایران را ببندند.

 

بطحایی هدف اصلی آن‌ها را مردم دانست و افزود: می‌خواهند درآمدهای ارزی ما را کاهش دهند؛ اولین اثر این کار سختی در فراهم کردن نهادهای تولید و سپس رکود و بیکاری در کنار کاهش ارزش پول است.

 

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: به رغم رهبری خوب و داهیانه رهبری معظم انقلاب و تلاش‌های دولت تدبیر و امید می‌طلبد که برای سال ۹۸بازنگری جدی در اداره کشور داشته باشیم. کاری کنیم که اذیت شدن مردم را کاهش دهیم. در این شرایط باید تلاش کنیم مطالبات و توقعات مردم متناسب با این شرایط تنظیم شود و تا جای ممکن با کمترین زحمت و هزینه مایحتاج مردم به دستشان برسد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که به لطف خدا و رهنمودهای رهبری معظم انقلاب و با تلاش مردم و دولت از این سختی عبور کنیم و دشمن یکبار دیگر با شکست مواجه شود.

 

بطحایی به استراتژی‌های آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه برگزاری نماز در مدارس خوب است و البته راه نرفته زیاد است و ما باید در تعمیق فرهنگ نماز بیشتر تلاش کنیم. بین آنچه که بچه‌های ما در مدرسه می‌آموزند با آنچه که بیرون از مدرسه هست فاصله زیادی وجود دارد.

 

وزیر آموزش و پرورش افزود: ما در مدرسه تاکید زیادی بر حافظه‌محوری داریم، متاسفانه نیازهای بیرون جای کمی در سبد یادگیری بچه‌ها دارند و چون حافظه‌محور هستیم یادگیری‌ها پایدار نیست. کنکور هم سهم زیادی در تشدید این وضعیت دارد.

 

وی ادامه داد: مدرسه ما تبدیل به یک آموزشگاه شده است، به همین دلیل است که در دوره ابتدایی کتاب‌های کمک آموزشی و آزمون‌ها را ممنوع کردیم. البته نه اینکه دیگر در این مدارس آزمونی نباشد بلکه هفته‌ای نیست که مدیری را به این دلیل توبیخ نکنیم. تاکنون ۲الی ۳مدیرکل آموزش و پرورش را به تخلفات اداری معرفی کرده‌ایم.

 

بطحایی اظهار کرد: مدرسه کلاس دانشگاه نیست. مدرسه را تبدیل کرده‌ایم به جایی که دانش‌آموز فقط روش‌های آموزشی را یاد بگیرد. ما باید این مسیر را تصحیح کنیم و البته باید به تدریج این کار انجام شود.

 

وزیر آموزش و پرورش از مدرسه‌محوری به عنوان یک استراتژی مهم در روش اداره آموزش و پرورش نام برد و گفت: یکی از موضوعاتی که به شدت کشور باید نگرانش باشد و مقام معظم رهبری هم یک بار به من تاکید کردند، آموزش زبان فارسی است. آموزش زبان فارسی به ویژه در مناطق دو زبانه به شدت در معرض خطر قرار گرفته است و باید مراقبت کنیم. نتیجه این می‌شود که ما با فارغ‌التحصیلانی مواجه می‌شویم که زبان فارسی را به عنوان زبان وحدت کشور بلد نیستند.

 

وی از برنامه جدید این وزارت‌خانه برای توجه بیشتر به زبان‌های قومی و محلی خبر داد و اظهار کرد: ما کاری هم برای زبان‌های قومی و محلی شروع کرده‌ایم که آن‌ها را تقویت کنیم و آن را از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال می‌کنیم.

 

بطحایی افزود: آسیب‌های اجتماعی برای ما در آموزش و پرورش یک اولویت است، همکاران ما در معاونت تربیتی به طور مرتب آسیب‌ها را استان به استان دنبال می‌کنند و آن‌ها را رفع می‌کنیم. اما این اقدام‌ها را اطلاع‌رسانی نمی‌کنیم و این به معنای غافل بودن ما از این آسیب‌ها نیست و ما برای کاهش آن مدام در تلاش هستیم.

 

وزیر آموزش وپرورش به وضعیت استان ایلام اشاره کرد و گفت: شاخص‌های کمی درباره استان ایلام نشان می‌دهد وضع خوب است، از نظر سرانه فضای آموزشی این استان رتبه ۴را دارد و کمترین تراکم دانش‌آموز در کلاس متعلق به استان ایلام است و ضریب عدالت جنسیتی در استان تقریبا برابر است. خوشبختانه استان در پوشش پیش‌دبستاتی رتبه ۷را دارد. ما باید در استان ایلام به فکر بهره‌وری از منابع‌مان باشیم.

 

وزیر آموزش و پرورش در پایان این نشست با تشکر از استاندار ایلام برای تلاش و بهترشدن وضعیت آموزش و پرورش و نیز تشکر از مسوولان اجرایی استان مصوبات این جلسه را به شرح زیر اعلام کرد:

 

۱. ریشه‌کردن بی‌سوادی در سه شهر ایلام، مهران و دهلران با اعتبار ۹میلیارد تومان در سه سال.

 

۲. تعهد ۲میلیارد تومان توسط معاونت پرورشی و فرهنگی برای مناطق مرزی استان ایلام و توسعه دارالقرآن‌ها و برنامه‌های قرآنی، توسعه و تجهیز نمازخانه‌ها و مراکز مشاوره و ... .

 

۳. افزایش میزان دانشجومعلمان در دانشگاه فرهنگیان مناطق ۵گانه مرزی استان ایلام به میزان ۲۰درصد.

 

۴. حمایت معاونت آموزش متوسطه برای اجرای رایگان طرح ایران‌مهارت در مناطق روستایی و مدارس شبانه‌روزی استان ایلام.

 

۵.اختصاص ۳میلیارد تومان تسهیلات به مدارس غیردولتی مناطق استان ایلام با بهره ۹درصد.

 

۶. تعهد وزارت کشور برای اختصاص ۱۰۰۰ویزا به صورت رایگان برای فرهنگیان استان ایلام در ایام اربعین.

 

۷. تعهد سازمان نوسازی برای تکمیل پروژه‌های حیات طیبه و جمع‌آوری ۵۰درصد مدارس سنگی در سال ۹۸با مشارکت سازمان نوسازی و سپاه.

 

۸. تعهد پوشش ۱۰۰درصدی پیش‌دبستانی توسط معاونت آموزش ابتدایی در سال ۹۸

 

۹. تکمیل پروژه‌های خیران تا سقف ۱۰۰میلیارد ریال توسط سازمان نوسازی مدارس و استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی فرسوده به صورت مشترک بین استانداری و آموزش و پرورش.

 

۱۰. اختصاص ۴۰۰میلیون تومان برای کمک به تجهیزات ورزشی و اتاق بهداشت و تربیت‌بدنی در مدارس.

به اشتراک بگذارید :