8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ ۲۱:۵۳:۴۴
کد مطلب:  802691
جلسه شورای اداری استان و شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی آموزش و پرورش مناطق مرزی ایلام با حضور وزیر برگزار شد

شورای اداری استان ایلام و شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی آموزش و پرورش مناطق مرزی استان ایلام بعدازظهر امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش، استاندار ایلام، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، مدیرکل شوراهای آموزش و پرورش، اعضای شورای تامین، رییس سازمان مدارس غیردولتی، معاون اقتصادی استانداری ایلام، شهریار حیدری، مدیرکل دفتر امور مناطق مرزی وزارت کشور ، رییس سازمات نوسازی مدارس و جانشین وزیر در ستاد راهبردی مدرسه محوری در استانداری ایلام برگزار شد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش و پرورش، استاندار ایلام در این شورا گفت: جمعیت استان ایلام ۷صدم درصد کشور است اما ۲.۵درصد شهدا از این استان است. ایلام ۱۱درصد گاز کشور را دارد، ۷.۷درصد مرز خشکی دارد و ۳.۵درصد صادرات کشور از مرز ایلام انجام می‌شود. نزدیک ۵۰هزار دستگاه اتوبوس و ۸۰۰هزار سواری زوار اربعین در سال داریم. مرز مهران به تنهایی متوسط ۱.۵میلیون دلار صادرات دارد.

قاسم سلیمانی دشتکی پیشنهادهایی به آموزش و پرورش ارائه کرد و ادامه داد: «املاک و مستغلات مازاد آموزش و پرورش را به فروش برسانیم و هزینه آن به آموزش و پرورش برای سایر کارها برگردد. پیشنهاد می‌کنم پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی سریع به اتمام برسد. همچنین ما به دلیل اینکه در مسیر اربعین و ترانزیت قرار داریم هرچقدر مجتمع فرهنگی بسازیم، در بلندمدت سودآور است و شما می‌توانید برای درآمدزایی این کار را بکنید.

وی افزود: شاخص ستیزه‌گری ما و شاخص اعتیاد استان خوب است اما شاخص خودکشی بالا است و باید تلاش بسیاری در این زمینه انجام دهیم.

استاندار ایلام گفت: در زمینه سوادآموزی هم باید همتی جدی داشته باشیم تا ریشه بی‌سوادی را ریشه‌کن کنیم. ما مشکلات زیادی در استان برای اسناد املاک داشتیم، که از همه دستگاه‌ها دعوت کردیم و در یک هماهنگی قرار شد که مالکیت همه این املاک برای آموزش و پرورش ثبت شود.

آموزش و پرورش برای توجه ویژه به مناطق مرزی شورا تشکیل داده است

مجتبی زینی‌وند، رئیس سازمان مدارس غیردولتی در نشست این شورا گفت: مسایل و مشکلات مناطق مرزی و مرزنشینان بر کسی پوشیده نیست. همه ما به اهمیت مناطق مرزی به عنوان ویترین افتخار و فرهنگ کشور واقف هستیم. به همین خاطر آموزش و پرورش توجه ویژه‌ای به مناطق مرزی دارد و شورایی را برای توجه ویژه به این مناطق و آموزش و پرورش تشکیل داده است.

وی ادامه داد: قرار است برای استانی تصمیم بگیریم به نام ایلام که همچون ستاره‌ای درخشان در مرز پرافتخار ایران می‌درخشد. ایلام افتخار دارد که رتبه دوم از نظر تعداد شهدای هشت سال دفاع مقدس را دارد و ۸۵۶اثر تاریخی در این استان، جنبه گردشگری خوبی به استان بخشیده است.

امکانات ایلام خوب نیست اما شاخص‌های پرورشی وضع مناسبی دارد

علیرضا کاظمی نیز در این نشست با تبریک هفته امور تربیتی گفت: ماموریتی که به من واگذار شد و دیروز در معیت معاون پرورشی استان ایلام به شهرستان‌های بدره و دره‌شهر رفتیم.

وی از تلاش مدیران استان برای اجرای برنامه‌های آموزش و پرورش تشکر و اظهار کرد: در این دو شهرستان علاوه بر دیدار با ائمه جمعه، بازدیدهایی داشتیم و از نزدیک با مشکلات آشنا شدیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: استان ایلام علی‌رغم اینکه از نظر امکانات وضع خوبی ندارد اما از نظر شاخص‌های پرورشی وضع مناسبی دارد. در حوزه نهضت حفظ قرآن، استان ایلام پیشتاز است. همچنین در طرح شهید بهنام محمدی و طرح توانمندسازی نیروی پرورشی تلاش‌های ارزشمندی انجام شده است که شایسته تقدیر است.

وی گفت: در شهر دره‌شهر بازدیدهای متنوعی داشتیم و در هماهنگی با رییس سازمان نوسازی قرار شد مراکز نیمه‌تمام این شهر تکمیل شود.

کاظمی کمبود امکانات و زیرساخت‌های رفاهی، لزوم تجهیز مرکز درمانی دره‌شهر، فرسودگی فضاهای آموزشی و پرورشی و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، توجه کم به ایجاد مراکز مشاوره و پرورشی، کمبود سرانه اردوگاهی، عدم جذب نیروهای پیش‌دبستانی، کمبود نیروی خدماتی و عدم برخورداری از حق مناطق جنگی را از اهم مشکلات مطرح شده در بازدیدها برشمرد و ابراز امیدواری کرد با دستور وزیر آموزش و پرورش و کمک‌های استان این مشکلات به زودی برطرف شود.

کمتر از 20 کلاس درس سنگی در استان وجود دارد

مهرالله رخشانی‌مهر، رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس هم که یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود گفت: سرانه فضاهای آموزشی استان ایلام بیش از ۷متر مربع است و جزو ۶استان اول کشور است.

وی ادامه داد: شهرهای ایلام و دره‌شهر کمترین سرانه را نسبت به میانگین استان دارند که باید تلاش کنیم این دو شهر هم به میانگین استان برسند.

رخشان‌مهر یادآوری کرد فقط ۱۴درصد مدارس نیازمند تخریب و بازسازی در ایلام باقی مانده که باید کار آن‌ها با تلاش و به سرعت انجام شود.

وی ادامه داد: «برنامه جمع‌آوری مدارس سنگی را هم شروع کردیم و ظاهرا کمتر از ۲۰کلاس درس سنگی در استان وجود دارد.»

باسوادی 2.6درصد رشد داشته است

شاپور محمدزاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی نیز در این نشست با ارائه آمار بی‌سوادی در ایلام گفت: جمعیت استان در سرشماری ۱۳۹۵تعداد ۵۸۰۱۵۸نفر شمارش شده است، که از این رقم به میزان ۶۸.۱در مناطق شهری و ۳۱.۸درصد در مناطق روستایی ساکن هستند و همچنین از کل جمعیت استان حدود ۴۹.۱درصد زنان و ۵۰.۹درصد مردان هستند.

وی ادامه داد: جمعیت شش ساله و بالاتر استان در سرشماری ۹۵، تعداد ۵۲۲۰۷۳نفر بوده است که از این رقم تعداد ۴۴۳۳۵۱نفر باسواد و ۷۸۶۱۵نفر بی‌سواد هستتد؛ به عبارت دیگر از هر ۱۰۰نفر جمعیت ۶ساله و بالاتر تعداد ۸۴.۹نفر باسواد و ۱۵.۱نفر بی‌سواد هستند و در مقایسه با سرشماری ۱۳۹۰، باسوادی رشد ۲.۶درصدی را نشان می‌دهد. این افزایش ۶برابر بیشتر از رشد باسوادی در بین دو سرشماری ۱۳۸۵و ۱۳۹۰است و در بین استان‌های کشور، رتبه استان ایلام در این شاخص ۱۹محاسبه شده است.

محمدزاده افزود: نرخ باسوادی در جمعیت مردان برابر ۸۹.۲درصد و در جمعیت زنان ۸۰.۶درصد است و اختلاف درصد باسوادی بین زنان و مردان ۸.۶درصد است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با ارائه آمار دیگری از میزان باسوادی در استان ایلام گفت: درصد باسوادی در جمعیت شهری ۸۸.۴درصد و در مناطق روستایی ۷۷.۵درصد بوده است و اختلاف درصد باسوادی بین مناطق شهری و روستایی ۱۰.۸درصد بوده است.

وی اظهار کرد: مقایسه درصد باسوادی شهرستان‌های استان ایلام در جمعیت ۶ساله و بالاتر نشان می‌دهد شهرستان ایلام با ۸۹درصد بیشترین و شهرستان سیروان با ۷۳.۷درصد کمترین درصد باسوادی را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته رییس سازمان نهضت سوادآموزی از کل جمعیت ۱۰تا ۴۹ساله ۹۴.۵درصد باسواد بوده‌اند و میزان باسوادی در جمعیت مردان ۹۶.۶درصد و در جمعیت زنان ۹۲.۵درصد بوده است. وی یادآور شد: تعداد بی‌سوادان گروه سنی ۱۰تا ۴۹ساله حدود ۲۱۳۳۸نفر بوده است که از این رقم تعداد ۶۷۷۹نفر یعنی ۳۱.۸درصد به مردان و ۱۴۵۵۹نفر یعنی ۶۸.۲درصد به زنان تعلق گرفته است.

در مناطق مرزی ۱۸مدرسه غیرفعال به دلیل مهاجرت وجود دارد

فریبرز حمیدی نیز در این نشست با تشکر از استاندار ایلام برای کمک به نظام تعلیم و تربیت گفت: من امروز در یکی از مناطق استان حاضر شدم، این منطقه ۱۴۰کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. این منطقه ۱۸مدرسه غیرفعال به دلیل مهاجرت دارد.

وی افزود: این جلسه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید یعنی عدالت آموزشی تشکیل شده است.

حمیدی اظهار کرد: بحث نیروی انسانی در استان ایلام خیلی مهم است. امروز نظام تعلیم و تربیت ما چرخش‌های اساسی در نیروی انسانی و برنامه درسی و ... داشته است و باید از شایستگی‌های نیروی انسانی به خوبی استفاده کنیم. ۳۳۱مدرسه استان زیر ۱۵نفر دانش‌آموز دارد و من از استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان می‌خواهم در این زمینه ساماندهی خاصی انجام دهند.

مشاور و جانشین وزیر در ستاد راهبردی مدرسه محوری گفت: میانگین آموزش نیروها و توانمندسازی آنها در استان ۴۰ساعت است در حالیکه میانگین کشور ۷۶ساعت است و باید در این استان تلاش کنیم به سطح میانگین دست یابیم.

60درصد دانش‌آموزان ما در مناطق مرزی تحصیل می‌کنند

اسفندیار رستم‌زاد، مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام در شورای اداری استان ایلام گفت: ما سه شهر مشترک مرزی با کشور عراق داریم. ۵۵هزار و 900 دانش‌آموز ما یعنی ۶۰درصد دانش‌آموزان در مناطق مرزی تحصیل می‌کنند.

وی افزود: اختصاص برنامه‌هایی در صداوسیما با تدوین برنامه از سوی آموزش و پرورش، اختصاص بودجه برای شناسایی بی‌سوادان در مناطق مرزی، استانداردسازی سیستم گرمایشی و جمع‌آوری بخاری‌های فرسوده، اجرای طرح ایران‌مهارت در مناطق روستایی، تخصیص اعتبار برای تجهیز کتابخانه‌ها و مدارس و نمازخانه‌ها و برگزاری اردوهای برون‌استانی به ویژه سفر مشهد برای دانش‌آموزان مناطق روستایی و مرزی از درخواست‌های ما برای بهتر شدن شرایط است.

به اشتراک بگذارید :