16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ ۱۳:۳۳:۴۲
کد مطلب:  802470
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در جمع دانش آموزان و فرهنگیان شهرستان مُهر تاکید کرد:
تقویت مهارت های فنی و اجتماعی دانش آموزان ضروری است

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: دانش آموزان باید علاوه بر تربیت علمی ، در ابعاد دیگر نیز تربیت شوند و برای ساحت های مختلف تربیتی برنامه ریزی داشت و برای تحقق این اهداف نیازمند حمایت و همکاری اولیا با آموزش و پرورش هستیم و باید خانواده ها نیز نوع نگاه خود را به تربیت فرزندانشان اصلاح کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در همایش دانش آموزی ریحانه النبی شهرستان مُهر ، گفت: برای نهادینه کردن هر اقدام فرهنگی ابتدا باید از حوزه دانش آموزی شروع کرد و برگزاری این همایش در سطح دانش آموزی، هدف گذاری صحیحی است که باید درسراسر استان و به همه دانش آموزان فارس تعمیم داده شود و ما آمادگی لازم برای این اقدام مهم را داریم.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس تاثیر تربیتی برگزاری این همایش در شناسایی شخصیت والای حضرت فاطمه (س) در بین دانش آموزان را بسیار زیاد دانست و گفت: علاوه بر اجرای این طرح به صورت استانی ، ظرفیت برگزاری ملی این همایش در سطح وزارت آموزش و پرورش هم وجود دارد.

وی به تلاش دشمنان برای از بین بردن نهاد خانواده و گسست بین نسلی اشاره کرد و گفت: برای قوام خانواده باید به الگوهای اصلی و والای فرهنگی خود همچون شخصیت بی بدیل حضرت زهرا (س) بازگردیم.

نجفی گفت:  ترویج فرهنگ منحط سرمایه داری دامن جوامع مختلف را فرا گرفته و استحکام نظام خانواده و ارزشهای اصیل دینی و ملی ما را مورد هجمه قرار داده و دین به عنوان عامل اصلی استحکام اجتماعی و ترویج مفاهیم اخلاقی به حاشیه رانده شده و برای برون رفت از این وضعیت، بازگشت به الگوهای اصلی اسلامی و زنده کردن آنها ضروری است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به ابعاد مختلف شخصیتی حضرت فاطمه (س) که در قرآن و کلام پیامبر (ص) به آنها اشاره شده ، گفت: باید از این الگوی بزرگ در حوزه تعلیم و تربیت به نحو شایسته بهره گرفت .

وی گفت: جامعه اسلامی برای رهایی از معضلات کنونی باید به موضوع تعلیم و تربیت توجه ویژه داشته باشد ، چرا که آموزش و پرورش متناسب با نیاز ما کارکرد مطلوب خود را ندارد و بر همین اساس سند تحول بنیادین که مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است تدوین شده و زمینه چرخش های تحول آفرین در این نظام را فراهم نموده است.

دکتر نجفی بر لزوم تغییر نگاه تک بعدی در زمینه تربیت دانش آموزان به تربیت چند بعدی تاکید کرد و گفت: حاصل این نگاه ، نظام کنکور محوری است که صدمات زیادی به دانش آموزان و اولیای آنها وارد کرده و باید تلاش کنیم تا با تربیت ابعاد مختلف وجودی دانش آموزان ، توانایی آنها برای مقابله با آسیب های اجتماعی را زیاد کنیم و نظم پذیری و تبعیت از قانون را در آنها تقویت کنیم.

وی گفت: دانش آموزان باید علاوه بر تربیت علمی ، در ابعاد دیگر نیز تربیت شوند و برای ساحت های مختلف تربیتی برنامه ریزی داشت و برای تحقق این اهداف نیازمند حمایت و همکاری اولیا با آموزش و پرورش هستیم و باید خانواده ها نیز نوع نگاه خود را به تربیت فرزندانشان اصلاح کنند.

نجفی با تاکید بر لزوم تقویت مهارت های دانش آموزان ، گفت:با هدایت دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش ،زمینه افزایش مهارت های مختلف در آنها و همچنین ایجاد اشتغال و تقویت نظام اقتصادی خانواده نیز فراهم می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به تاکید سند تحول بنیادین بر شکل گیری شخصیت دانش آموزان در دوره ابتدایی ، گفت: باید فرد گرایی و رقابت های مخرب فردی در دوره ابتدایی را از بین برد تا دانش آموزان به انجام فعالیت های گروهی ترغیب شوند .

وی گفت: آموزش های مهارت محور در دستور کار آموزش و پرورش است و جایگزینی تکالیف مهارت محور به جای مشق شب در دوره ابتدایی می تواند موجب تقویت بنیان خانواده شده و در قالب آن دانش آموزان با مهارت های مختلف مورد نیاز در زندگی اجتماعی خود با دیگران آشنا می شود.

به اشتراک بگذارید :