9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ ۱۲:۵۱:۲۹
کد مطلب:  RfftMtkL
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس تاکید کرد :
تقویت فرهنگ آموزش ، زمینه ساز توسعه حرفه ای معلمان است

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: باید فرهنگ آموزش و نگاه کیفی به آموزش را تقویت کرد تا زمینه پیشرفت و توسعه حرفه ای معلمان فراهم شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فراس ، دکتر ناصر قجری در کارگروه درس پژوهی که با حضور سرگروه های آموزشی  آموزش و پرورش فارس برگزار شد گفت: در کشورهای توسعه یافته دنیا در موضوع آموزش و برای توانمند سازی و ارتقاء سطح حرفه معلمی ، از نگاه سنتی فاصله گرفته و از درس پژوهی  ، اقدام پژوهی و نظارت بالینی  در امر آموزش کمک گرفته اند.

وی با تاکید بر اینکه "برای درون زا کردن فعالیت ها در آموزش و پرورش ،باید این گونه برنامه ها را دنبال کرده و به  آن توجه کنیم" افزود: باید بستر ها و زیر ساخت های لازم  را برای درک  درست و مشترک از مقوله هایی همانند درس پژوهی را فراهم نماییم  تا از هدر رفت منابع و سرمایه ها جلوگیری کنیم.

قجری گفت: باید فرهنگ آموزش و نگاه کیفی به آموزش را تقویت کرد تا زمینه پیشرفت و توسعه  حرفه ای معلمان   فراهم شود.

وی با اشاره به  اقدامات کشورهای توسعه یافته در زمینه  توسعه حرفه ای معلمان افزود: درس پژوهی به عنوان مدلی موثر برای ترویج و غنی سازی یادگیری در مدرسه ،نظر اندیشمندان بسیاری را برای تحول در آموزش به خود جلب کرده است .

رئيس اداره تکنولوژی وگروه های آموزشی آموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه گفت: در نظام جدید آموزشی  نیاز است که  درس پژوهی نهادینه شده و به عنوان یک فرهنگ  آموزشی  شکل بگیرد.

 زهره حیدری گفت: آنچه در این راستا بسیار مهم است،  تربیت معلمان ورودی  و دانشجو معلمان  به آموزش و پرورش با این رویکرد است .

وی افزود: هرجا که آموزش صحیح انجام شود ،نتیجه آن تربیت دانش آموزان کارآمد می باشد و درس پژوهی این هدف را دنبال می کند.

در دامه ، رابط کارگروه درس پژوهی آموزش و پرورش فارس گفت: جشنواره درس پژوهی ، برای سومین سال است که  در دوره اول متوسطه برگزار می شود.

خانم شرزه ای افزود: این جشنواره در 5 درس هدف ،شامل ادبیات فارسی، زبان انگلیسی ، هنر ، قرآن و آمادگی دفاعی  در دوره اول متوسطه برگزار می گردد .

وی افزود: بجز درس آمادگی دفاعی که آزمون آن  تنها در پایه نهم دوره اول متوسطه  انجام می شود، سایر دروس در همه پایه ها برگزار خواهد شد.

شرزه ای  گفت: پس از تلفیق درس پژوهی و جشنواره تدریس برتر  ،برای اولین بار  این جشنواره به عنوان تدریس برتر ، با همکاری مشترک  آموزش و پرورش و پردیس فرهنگیان انجام می شود و دانشگاه فرهنگیان  می تواند در بخش طراحی آموزشی و جشنواره الگوهای برتر  تدریس و درس پژوهی  فعالیت نماید.

وی با تاکید بر اینکه "جشنواره تدریس برتر با رویکرد درس پژوهی  انجام می شود" گفت: درس پژوهی به دلیل ارتباط نزدیک آن با تدریس  و  یا ددهی و یادگیری ، اثر بخشی آموزش را  افزایش می دهد.

رابط کارگروه درس پژوهی آموزش و پرورش فارس گفت: به منظور گسترش درس پژوهی در سراسر استان و سطح مدارس ، پس از برگزاری دوره های تربیت مدرس در سطح استان ، با استفاده از 100 مدرس استانی   نسبت به  آموزش درس پژوهی در 4 قطب  استان اقدام شده است.

به اشتراک بگذارید :