26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ ۰۸:۰۵:۵۳
کد مطلب:  797968
وزیر آموزش و پرورش در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش و پرورش؛
تلقی ناصحیح از علم اقتصاد آموزش و پرورش مانع اصلی پرداختن به این موضوع است

وزیر آموزش‌وپرورش در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش‌وپرورش مطرح کرد: به دلیل محدودیت منابع در حوزه اقتصاد آموزش‌وپرورش به دنبال استفاده از روش‌های با بهره‌وری بالا برای فعالیت‌های اثربخش هستیم تا فعالیت‌های کم اثر به نفع فعالیت‌های اثربخش‌تر کنار گذاشته شود.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، صبح امروز سید محمد بطحایی در اولین همایش ملی اقتصاد آموزش‌وپرورش که در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود، با اشاره بهموضوع مهم و کاربردی این همایش، اظهار کرد: برای آموزش‌وپرورش بسیار حائز اهمیت است که در کنار دانشگاه‌ها حوزه اقتصاد آموزش‌وپرورش به‌نقد و بررسی گذاشته شود و با توجه به مقالات ارائه‌شده توسط صاحب‌نظران در حوزه‌های آموزش عمومی و آموزش عالی، این همایش با استقبال خوبی مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه علم اقتصاد آموزش‌وپرورش، علم جوانی است که در کشور کمتر موردتوجه قرارگرفته است، گفت: درگذشته مؤلفه‌های مهمی از اقتصاد آموزش‌وپرورش موردبررسی قرارگرفته است اما این مطالعات نظام‌مند و برنامه‌ریزی‌شده نبود و موانعی در کشور وجود دارد که اجازه پرداختن مطلوب به این موضوع را نداده است و درسال‌های اخیر هم برخی تصمیم‌ها آثاری بر اقتصاد آموزش‌وپرورش گذاشته است.

بطحایی خاطرنشان کرد: شاخص‌های کارایی درونی نظام آموزشی نسبت به دو دهه گذشته پیشرفت داشته است و به‌عنوان‌مثال نرخ گذر و ارتقا پایه‌های تحصیلی ازجمله مصادیقی است که در حوزه اقتصاد آموزش‌وپرورش موثر بوده و منشأ تربیتی و آموزشی شده است.

وی استقرار و توجه به اقتصاد آموزش‌وپرورش را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موانع تلقی ناصحیح و برداشت غلط از علم  اقتصاد آموزش‌وپرورش استکه تعداد زیادی از سیاست‌گذاران دارای این برداشت غلط هستند و مفهوم اقتصاد آموزش‌وپرورش را این‌طور تلقی می‌کنند که از اعتبارات تخصیصی آموزش‌وپرورش صرف‌نظر شود و در بخش‌های فرهنگی دیگر هزینه شود و تنها به بخش کمی در آموزش‌وپرورش بودجه اختصاص داده شود.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: برخی به آثار کوتاه‌مدت توجه می‌کنند و این نگاه خود را در ترمینولوژی آموزش‌وپرورش وارد کرده‌اند، لذا اساتید و صاحب‌نظران دانشگاهی باید به این عرصه وارد شوند و برای حل و رفع این مانع کمک کنند.

وی با اشاره به محدودیت منابع  مالی گفت: در حوزه علم اقتصاد آموزش‌وپرورش به دنبال استفاده از روش‌های با بهره‌وری بالا در فعالیت‌های اثربخش هستیم تا فعالیت‌های کم اثر به نفع فعالیت‌های اثربخش‌تر کنار گذاشته شود.

 بطحایی با اشاره به اینکه علم اقتصاد به دلیل محدودیت منابع شکل‌گرفته است، اظهار کرد: باید از صاحب‌نظران این حوزه برای تخصیص مطلوب و کارآمد منابع استفاده شود.

عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به آمارهایی از دستاوردهای چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: اماکن ورزشی از ۶۶۱ باب به ۳۳۰۰ باب و درصد باسوادی از ۴۸ درصد به ۹۵ درصد رسیده است و این دستاوردها نشان می‌دهد نیاز به پیشرفت کیفی در توجه به اقتصاد آموزش‌وپرورش و اصلاح روش‌ها است که ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

 

وی اقتصاد آموزش‌وپرورش را یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: هرگاه از اقتصاد آموزش‌وپرورش سخن به میان می‌آید، گفته می‌شود که دولت می‌خواهد تکلیف خودش را به دوش مردم بیاندازد درصورتی‌که آموزش عمومی وظیفه اصلی دولت‌ها است و منظور از اقتصاد آموزش‌وپرورش این است که روش‌های خدمات آموزشی و پرورشی تغییر پیداکرده است.

 

وزیر آموزش و پرورش، دومین مانع جدی را تمرکز بسیار شدید در ساختار آموزشی دانست و اظهار کرد: در برخی از استان‌ها سالانه هزار بخشنامه به مدارس ارسال‌شده است که تمرکز بر تصمیم‌های مدارس را نشان می‌دهد، درحالی‌که اقتصاد بر بهره‌وری امکانات و منابع تأکید می‌کند.

 

وی با اشاره به همکاری خوبی که سازمان امور اداری و استخدامی کشور داشته است، گفت: نظام سنجش شایستگی‌های مدیران مدارس اجرا می‌شود و به مدیران گواهینامه داده می‌شود تا تفویض اختیار به مدارس داده شود که مسائل مدرسه در همان مکان حل شود.

 

بطحایی در پایان تأکید کرد: مدیریت مدرسه و نهادهای وابسته به مدرسه باید توانمندی حل مسئله را پیدا کنند که این مسئله مؤلفه مهمی برای توجه به اقتصاد آموزش‌وپرورش است لذا این همایش فرصت بسیار خوبی برای شتاب بخشی به حل مشکلات است.

به اشتراک بگذارید :