16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ ۰۸:۴۸:۵۱
کد مطلب:  797217
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در جمع سرگروههای آموزشی استان تاکید کرد :
بقا و خلاقیت نظام آموزشی در گرو کارکرد گروههای آموزشی است / گروه های آموزشی باید در پیشانی تحولات نوین آموزش و پرورش قرار بگیرند

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر اینکه گروه های آموزشی باید در پیشانی تحولات نوین آموزش و پرورش قرار بگیرند گفت: گروههای آموزشی نقطه تلاقی آموزش و پرورش با تحولات روز و ایجاد کننده انگیزه برای مشارکت هرچه بیشتر معلمان در کیفیت بخشی آموزشی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جمع سرگروههای آموزشی دوره های متوسطه اول ، متوسطه دوم و فنی و حرفه ای و کاردانش استان فارس ، گفت: ساختار گروههای آموزشی از سال 1359 ایجاد گردید و در سال 1377 شیوه نامه جامع آن تدوین و ابلاغ گردید ، البته این ساختار آموزشی در مواردی رنگ تغییرات را نیز به خود دیده است تا بتواند به رسالت اصلی خودش نزدیک شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در تشریح برخی از وظایف گروههای آموزشی گفت: گروههای آموزشی متولی اصلی کیفیت بخشی در آموزش و پرورش و مقوم نوآوری و پویایی آن هستند ،همچنین کاهش افت تحصیلی و افزایش توان دبیران در استفاده از روشهای نوین از دیگر وظایفی هستند که بر عهده آن نهاده شده است.

وی با اشاره به برخی از مفاهیم موجود پیرامون نقش گروههای آموزشی گفت: شناسایی و کشف خلاقیت ها و نوآوری ها، کشف و ترفیع آوری، ارزیابی کننده ، توسعه دهنده ، هدایت و سازمان دهنده، حمایت کننده، راهنمایی کننده و اتصال دهنده ، بازوی توانای کارشناسان و مسئولان اجرایی از جمله نقش هایی هستند که گروه های آموزشی به ایفای آنها می پردازد.

نجفی با بیان اینکه این مفاهیم عظیم و گسترده نقش گروه های آموزشی را بیش از پیش برای ما آشکار می سازد گفت: عوامل متعددی بر کیفیت آموزشی اثر گذار هستند و گروههای آموزشی متولی اصلی کیفیت در نظام آموزش و پرورش هستند که اگر ارتباط گروهها  با این عوامل مستقیم و بی واسطه باشد نقشی مؤثر و مهم خواهند داشت.

وی ارزش افزوده را کیفیت بخشی به یک فرایند و ساختار دانست وگفت :در نظام آموزشی ارزش افزوده آن متاسب با معیارهای آموزشی و پرورشی تعیین می گردد ،لذا  یک سری عوامل از جمله: افزایش ارزش افزوده معلم، برنامه درسی منسجم، محتوا و کتب آموزشی و پرورشی ، فنون تدریس و نظارت و سرپرستی  تاثیر گذار هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر اینکه محصول و برونداد ما در نظام تعلیم و تربیت  دانش آموزان هستند گفت: باید ببینیم میزان دانش، نوع نگرش و سطح مهارتهایی که دانش آموزان در این فرایند آموخته اند به چه میزان متاثر از کیفیت آموزشی ماست ، چرا که نوع نگرش، میزان دانش و معلومات و مهارتهای آنان در زندگی حال و آینده آنان نقش مهمی را ایفا می نماید به نحوی که از این طریق می توان از بروز بسیاری از آسیبهای فردی و اجتماعی  جلوگیری نمود.

وی وضعیت برونداد آموزش و پرورش را راضی کننده ندانست و گفت: مهارت و دانش دانش آموزان ما متناسب با نیاز جامعه امروزی و زندگی جهانی نیست و ما فرزندانی جهانی تربیت نمی کنیم و این امر بیانگر نیاز هر چه بیشتر به تحول در نظام آموزش و پرورش می باشد که راهکارهای آن در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است.

دکتر نجفی با تاکید بر اینکه امروز نیازمند چرخش های تحول آفرین در تعلیم و تربیت هستیم گفت: باید نوع نگاهمان به تعلیم و تربیت را تغییر دهیم و از نظامی تک محوری مبتنی بر یک ساحت از وجود دانش آموزان که موجب تربیت شهروندانی بی مهارت شده است ،به نظامی چند ساحتی که به تعلیم و تربیت دانش آموزان در تمامی ساحت های وجودیش توجه دارد بپردازیم.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر لزوم تحول در ساختار موجود، گفت:  دیدگاه مدیران و معلمان مدارس نسبت به گروههای آموزشی ، سطح دانش و میزان آشنایی متولیان این امر با چالش ها و فرصت و موانع اجرایی گروه های آموزشی از مهمترین موانع تحول در گروه های آموزشی است که تا این موانع مرتفع نشوند گروههای آموزشی به درستی نمی تواند به ایفای نقش خود بپردازد و در نتیجه  کیفیت آموزش هم بهتر نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کارکرد گروههای آموزشی باید به نحوی باشد که به بقاء ، نظم و خلاقیت در نظام آموزشی کمک کند گفت: این انتظار را داریم که نیروهایی علاقه مند ، توانمند و مشتاق وارد این عرصه شوند ،افرادی که در وجودشان سوز و دغدغه آموزش و پرورش جوانه زده و تسهیل گران خوبی در این زمینه باشند.

نجفی با یاد آوری نقش بی بدیل و مهم سرگروههای آموزشی گفت: در سند تحول بنیادین تعلیم و تربیت کشور شما متولی اصلی ساحت علمی و فناورانه هستید و این حوزه صرفا در اختیار شماست، لذا باید در کارکرد گروههای آموزشی بازنگری کنیم و تلاش نماییم تا با بهره گیری از فکر ، خلاقیت و ایده های جدید، این حوزه را راهبری نموده و با همکاری عوامل اجرایی آن  را در جایگاه واقعی خودش قرار دهیم.

وی در پایان با تاکید بر لزوم تشکیل شورای راهبری آموزشی خواستار تشکیل مستمر جلسات این شورا و بهره گیری از تمامی ظرفیت ها ، توانمندی ها  و ایده های خلاقانه معلمان در این زمینه شد.

به اشتراک بگذارید :