9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ ۱۲:۰۵:۰۰
کد مطلب:  796282
بازخوانی چشم انداز ( علم و پژوهش) در بیانیه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی با عنوان «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران
به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می­ ورزیم

رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند. بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

 به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید....

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به بازخوانی چشم انداز ( علم و پژوهش) در بیانیه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی با عنوان «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران می پردازد

رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.

بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

این گام دوم، انقلاب را «به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) هست» نزدیک خواهد کرد.

در این خصوص ضمن ارائه سرفصل های کلی این بیانیه مهم و ارزشمند به اختصار به فرازی از بیانیه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی پیرامون  علم و پژوهش می پردازیم:


بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله‌ الطّاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از در بخش نخستین این بیانیه  پس از حمد و ثنای پروردگار ، نبی مکرم اسلام و اولیاء طاهرینش به تبیین مبانی اساسی و بنیادین انقلاب شکوهمند اسلامی به شرح سرفصل­ های ذیل الاشاره پرداختند :

 • پیروزی انقلاب اسلامی؛ آغازگر عصر جدید عالم
 • شعارهای جهانی، فطری، درخشان و همیشه‌زنده‌ی انقلاب اسلامی
 • دفاع ابدی از نظریّه‌ی نظام انقلابی
 • جمهوری اسلامی و فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها
 • انقلاب اسلامی؛ مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی
 • برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت
 • آغاز انقلاب و نظام اسلامی از نقطه‌ی صفر
 • تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار»؛ پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر
 • مدیریّت جهادی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم»؛ عامل عزّت و پیشرفت ایران در همه‌ی عرصه‌ها

معظم له در بخش دوم بیانیه برکات بزرگ انقلاب اسلامی را به شرح سرفصل های زیر برشمردند :

برکات بزرگ انقلاب اسلامی:

یک) ثبات و امنیّت و حفظ تمامیّت ارضی ایران
دو) موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
سه) به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه‌ی خدمت‌رسانی
چهار) ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
پنج) سنگین کردن کفّه‌ی عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
شش) افزایش چشمگیر معنویّت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
هفت) ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان

در سومین فراز از این بیانیه که به انقلاب چهل‌ساله و گام بزرگ دوم پرداخته شده آمده است

 • انقلاب چهل‌ساله و گام بزرگ دوم
 • اقتدار انقلاب اسلامی و تغییر چالشها و شکست مستکبران
 • جوانان؛ محور تحقّق نظام پیشرفته‌ی اسلامی
 • نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور
 • فهرست طولانی فرصتهای مادّی کشور

رهبر معظم انقلاب در گام دوم و سرفصلها و توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوشبینانه به آینده نیز به بیان سرفصل­ها و توصیه‌های اساسی پرداخته اند که ضمن برشمردن آن ها نخستین توصیه ایشان درباره علم و پژوهش را به طور مشروح به مخاطبان اندیشمند وبگاه پژوهشگاه مطالعات تقدیم می نماییم :

گام دوم و سرفصلها و توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوشبینانه به آینده

 اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی توصیه‌هایی میکنم. این سرفصل‌ها عبارتند از: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.


 امّا پیش از همه چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمیتوان برداشت. آنچه میگویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. این‌جانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بی‌جا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر میدارم. در طول این چهل سال -و اکنون مانند همیشه- سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ی همیشگی هزاران رسانه‌ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است؛ و البتّه دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت میکنند. شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. نشانه‌های امیدبخش -که به برخی از آنها اشاره شد- در برابر چشم شما است. رویشهای انقلاب بسی فراتر از ریزشها است و دست و دلهای امین و خدمتگزار، بمراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه‌دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام مینگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خداداد، به سوی ‌آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.

 و امّا توصیه‌ها:

یک) علم و پژوهش 

دو) معنویّت و اخلاق

سه) اقتصاد

چهار) عدالت و مبارزه با فساد

پنج) استقلال و آزادی

شش) عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن

هفت) سبک زندگی

۱علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، اما مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می­ ورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است. دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبه شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانید و مایه‌ی شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی از رشته‌های حسّاس و نو پدید به رتبه‌های نخستین ارتقاء داد، همه و همه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی و تحریم علمی بوده است. ما با وجود شنا در جهت مخالف جریان دشمن‌ساز، به رکوردهای بزرگ دست یافته‌ایم و این نعمت بزرگی است که به خاطر آن باید روز و شب خدا را سپاس گفت.


 امّا آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی شده، با همه‌ی اهمیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم.باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم.ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش میرویم ولی این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود.این‌جانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی در این باره تذکّر و هشدار و فراخوان داده‌ام، ولی اینک مطالبه‌ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید....

 

پایان بخش نامه رهبر فرزانه انقلاب بدین شرح است:

در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر میکنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق میسایم. سلام بر حضرت بقیّة‌الله (ارواحنا فداه)؛ سلام بر ارواح طیّبه‌ی شهیدان والا مقام و روح مطهّر امام بزرگوار؛ و سلام بر همه‌ی ملّت عزیز ایران و سلام ویژه به جوانان
 

                                                               دعاگوی شما  
                                                             سیّدعلی خامنه‌ای
                                                             ۲۲بهمن‌ماه ۱۳۹۷

به اشتراک بگذارید :