28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ ۰۷:۳۱:۰۰
کد مطلب:  791371
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در اسلامشهر:
پژوهش سراها مراکز ایجاد موقعیت متفاوت یادگیری برای دانش آموزان

بازدید همکاران حوزه معاونت آموزش متوسطه استان از دبیرستان ها، هنرستان ها، پژوهشسرا و کارشناسی های حوزه معاونت آموزش متوسطه اسلامشهر در روز دوشنبه 15 بهمن ماه 1397 انجام شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، میررضا شفیع پور معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان  تهران با اشاره به اهمیت بازدید، نظارت و پیگیری امور مدارس گفت: با توجه به کاهش کیفیت دوره های ضمن خدمت و نیز کمبود اعتبارات لازم، طرح همتا برای افزایش کیفیت مدارس و کار مدیران به صورت درون و برون منطقه ای و نیز برون استانی با استان های همجوار می تواند در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر بررسی دقیق برنامه هفتگی مدارس ،اظهار داشت: کودکی که در دوران ابتدایی بیشتر از همه نیاز به بازی و تحرک دارد، زمانی که با برنامه ریزی نادرست به مدت طولانی در محیط کلاس قرار می گیرد، به مرور زمان و در طولانی مدت زمینه تنفر از مدرسه، کلاس و مدرسه در ذهن او نهادینه می شود که بسیار خطرناک است.

 شفیع پور با اشاره به اینکه  بخشی از مدرسه گریزی دانش آموزان برگرفته از برنامه ریزی نادرست دوران ابتدایی است. تاکید کرد:هدف ما این است که نه زمان گریزی داشته باشیم و نه افزایش زمان و لازم است که در هنرستان ها هم توجه ویژه ای به این موضوع شود.

شفیع پور با تاکید بر برگزاری کارگاهی جلسات شورای دبیران ، تصریح کرد: جلسات شورای دبیران باید از محور خدماتی خارج و به محور رویکرد های علمی و کاربردی دبیران و به صورت کارگاهی اجرا شود و هر دبیر در این جلسات تجربیات و نظرات خود را برای دیگران بیان کند که بدین صورت خود این جلسات به یک کلاس ضمن خدمت تبدیل می شود.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان  تهران با تقدیر از تلاش همکاران برای ایجاد توسعه متوازن در سال تحصیلی جاری ، گفت: طبق دستورالعمل های بالادستی می بایست در 3سال آینده توازن بین رشته های نظری و مهارتی به صورت 50-50 شود که در شهرستان ها و مناطق حتی اگر گرایش به رشته های مهارتی بیش از 50درصد هم باشد به نفع منطقه و اقتصاد خانواده و جامعه است.

این مقام مسئول، افزایش ظرفیت هنرستان ها با استفاده از شیفت دوم هنرستان ها، برون سپاری و خرید خدمات را عواملی در جهت توسعه  فعالیت هنرستان ها دانست و افزود: در رشته های نظری با توجه به اینکه رشته ریاضی فیزیک از رشته های علوم پایه و اصلی است یک بی میلی و عدم رغبت بین دانش آموزان بوجود آمده که لازم است در سال های آینده توجه ویژه ای به این رشته شود.

شفیع پور با اشاره به آمار و ارقام فارغ التحصیلان سال های گذشته ، اظهار داشت : طبق آمار منتشر شده 68 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان تهران فاقد مهارت لازم برای ورود به بازار کار هستند که دلیل عمده آن عدم هدایت تحصیلی مناسب آنها در دوره متوسطه بوده است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان  تهران با اشاره به سند تحول بنیادین و ایجاد موقعیت های متفاوت یادگیری ، تصریح کرد: براساس سند تحول بنیادین ما باید موقعیت های متفاوتی را برای یادگیری دانش آموزان ایجاد کنیم که پژوهش سراها مراکز ایجاد این موقعیت ها هستند که دانش آموز از مدرسه و کلاس خود خارج شده و در جایی دیگر با معلمی دیگر موقعیت متفاوتی را تجربه می کند.

گفتنی است در این جلسه همکاران ادارات معاونت آموزش متوسطه نیز گزارش هایی از بازدید های انجام شده و فعالیت های منطقه در سال تحصیلی جاری و گذشته را بیان نمودند.

به اشتراک بگذارید :