3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۱۷:۱۲:۰۰
کد مطلب:  790019
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی در نشست خبری ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مطرح کرد:
افزایش 48 درصدی جمعیت باسواد کشور

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی در نشست خبری ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: بیش از 75 درصد از فعالیت سوادآموزی به زنان اختصاص‌یافته است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، شاپور محمدزاده یادآوری کرد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۸درصد جمعیت باسواد کشور افزایش پیدا کرده است. اوگفت: چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای جوانان و نوجوانان بازگو کنیم و خوشبختانه در همه زمینه‌ها اقدامات بسیار خوبی انجام شده است به‌طوری‌کهقبل از پیروزی انقلاب رتبه علمی ۵۲را در جهان داشتیم و در حال حاضر رتبه علمی ۱۶و در تولید علم رتبه ۱۱را در جهان داریم.

افزایش 48 درصدی جمعیت باسواد کشور

وی افزود: سازمان نهضت سوادآموزی، در هفتم دی‌ماه 1358 یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌فرمان امام خمینی(ره) تأسیس شد و در عرصه محرومیت‌زدایی در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی بسیار فعال و مؤثر ظاهرشده است.

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با برشمردن برخی از طرح‌ها و همکاری‌های سازمان نهضت سوادآموزی، گفت: سازمان با اجرای طرح‌های مشترک با صندوق جمعیت و یونیسف، طرح کمیساریای عالی پناهندگان، طرح نروژی، طرح ریلیف، طرح سوادآموزی در خانه، طرح آموزش اولیای بی‌سواد دانش‌آموزان، طرح آموزش کودکان و نوجوانان 19-10 ساله بی‌سواد، آموزش مقدماتی رایانه ICDL، طرح آموزش از تبلت، طرح آموزش تلویزیونی (لوح و قلم)، طرح حلقه‌های کتاب‌خوانی، طرح آموزش عملی نماز و... توانسته است تا قریب به 8 میلیون نفر از بی‌سوادان را در حد سوم ابتدایی و 1.5 میلیون نفر را در حد پایان ابتدایی از نظر تحصیلی ارتقای دهد.

محمدزاده گفت: اجرای طرح‌های متعددی ازجمله باسواد کردن قشرهای مختلف، مهارت‌آموزی، ارائه خدمات رسانه‌ای و پیشگیری از معلولیت‌ها و افزایش چشمگیر نرخ باسوادی و ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی برابر زنان و مردان از جمله دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی است که در سازمان نهضت سوادآموزی انجام شده است.

افزایش نرخ باسوادی از 47.5 درصد سال 1355 به 87.6 درصد در سال 1395

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی کشور با برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، گفت: نرخ باسوادی از 47.5 درصد سال 1355 به 87.6 درصد در سال 1395 افزایش پیداکرده است.

محمدزاده به آمارهای موجود اشاره کرد و گفت: کاهش قدر مطلق بی‌سوادان از 14.2 میلیون نفر در سال 1355 به 8.8 میلیون نفر در سال 1395 در گروه سنی 6 ساله و بالاتر و به 2.7 میلیون نفر در گروه سنی 49-10 ساله، افزایش درصد باسوادی از 47.5 درصد در سال 1355 به 87.6 درصد در سال 1395 در گروه سنی 6 ساله و بالاتر و به 94.7 درصد در گروه سنی 49-10 ساله از دستاوردهای سازمان نهضت سوادآموزی در چهار دهه اخیر است.

او ادامه داد: تلاش می‌‌کنیم خدمات سوادآموزی برای گروه سنی بالای ۴۹ساله‌ها هم داشته باشیم و در این مورد برنامه‌هایی خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال ۹۷درصد رشد باسوادی در گروه سنی ۱۰تا ۴۹ساله‌ به 88.6 درصد و برای گروه سنی بالای ۶سال 95.7 درصد برسد.

 سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی افزود: در راستای کاهش اختلاف درصد باسوادی بین زنان و مردان، بیش از 75 درصد از فعالیت سوادآموزی به زنان اختصاص‌یافته است. به ‌عبارت ‌دیگر با ایجاد فرصت‌های برابر آموزشی بین زنان و مردان، تفاوت نرخ باسوادی از 23.4 درصد سال 1355 به 8.6 درصد در سال 1395کاهش‌یافته است.

وی در ادامه گفت: در راستای کاهش اختلاف درصد باسوادی بین مناطق شهری و روستایی، بالغ‌بر 55 درصد از فعالیت‌های سوادآموزی به مناطق روستایی اختصاص‌یافته است به‌طوری‌که نرخ باسوادی بین مناطق شهری و روستایی از 35 درصد سال 1355 به 12.3 درصد در سال 1395 کاهش‌یافته است.

سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه۱میلیون و ۳۰۰هزار نفر از دانش آموزان لازم‌التعلیم به مدت ۱۴سال خدمات آموزشی دریافت کرده‌اند، ادامه داد: بیش از ۲میلیون نفر از کارمندان دولت و بیش از ۸میلیون نفر از بی‌سوادان مطلق در طرح‌های سوادآموزی حضور داشته‌اند و حدود۸۰۰هزار تن از اتباع خارجی تا پایان سال 97 آموزش‌دیده‌اند و همچنین از سال ۹۴تا ۹۷در حدود۳۵۰  مرکز یادگیری محلی تجهیز و تأسیس‌شده است.

محمدزاده اظهار کرد: در طول ۳۹سال فعالیت این سازمان ۳۵۰پژوهش ملی داشته‌ایم و از ابتدای شروع فعالیت ۵۵۰عنوان کتاب تهیه و چاپ و توزیع‌شده است و  در حال حاضر ۱۷۵عنوان کتاب برای سوادآموزان تدریس می‌شود. همچنیناز سال ۹۰به بعد حدود ۷۰هزار آموزش‌دهنده به فعالیت و تدریس مشغول هستند.

به اشتراک بگذارید :