27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ ۰۷:۳۰:۰۰
کد مطلب:  789312
وزیر آموزش‌وپرورش در مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد؛
مسئولیت پایش سند تحول بنیادین بر عهده مرکز سنجش

وزیر آموزش‌وپرورش در مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش از مسئولیت پایش سند تحول بنیادین توسط مرکز سنجش خبر داد.

 

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، صبح امروز با حضور وزیر آموزش‌وپرورش، قائم‌مقام وزیر و رئیس مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی و مدیرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش پرورش مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش انجام شد.

سید محمد بطحایی در این مراسم با تبریک ایام دهه فجر گفت: این ایام یادآور رشادت و از خود گذشتی مردم قهرمان و شهیدپرور ایران اسلامی است. امسال وارد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم، چهل سالی که علی‌رغم همه رجزخوانی و دشمنی دشمنان و ناجوانمردی‌های آن‌ها در حق مردم و کشورمان اما به لطف خدا چهلمین سال پیروزی انقلاب به جشن نشسته است.

وی ادامه داد: مرکز سنجش آموزش‌وپرورش با اداره کل امتحانات سابق تفاوت و تغییر جدی و ماهوی پیداکرده است. مرکز سنجش به‌عنوان چشم بینا برای حرکت نظام آموزش‌وپرورش در مسیر خود، باید نشانه‌های مثبت یا منفی را به بدنه مدیریتی آموزش‌وپرورش منعکس کند تا بر اساس این نشانه‌ها سیستم بتواند و مطمئن شود که آیا در مسیر صحیح و مطلوب حرکت می‌کند یا خیر.

بطحایی گفت: همواره در آموزش‌وپرورش به دنبال این نتیجه بودیم که باید دیدگاهی در مسیر حرکت خود داشته باشیم که خوشبختانه مرکز سنجش گام‌های خوبی دراین‌باره برداشته است، هرچند که راه نرفته هم زیاد است و دلیل آن‌هم نبود زیرساخت و امکانات و همچنین فرهنگ‌سازمانی بوده است که همه این‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهند تا آموزش‌وپرورش در مسیر حرکت خود به‌کندی پیش برود.

وی مرکز سنجش را در زمان ریاست « عمادی» دارای دستاوردهای خوبی دانست و گفت: همچنان نیازمند به وجود داشبردهای مدیریتی در آموزش‌وپرورش هستیم، نیازمندیم تا درجه‌ها و داشبوردهایی را در مقابل داشته باشیم تا دائماً انعکاس تصمیم‌ها را به مدیران برگردانند که درست بوده یا اشتباه بوده است.

بطحایی ادامه داد: امروز باید از زحمات بسیار زیاد « عمادی» تشکر کنیم، این جلسه برای تکریم از زحمات وی است که اولین نشانه‌های تغییر در امتحانات نیز در زمان وی در مرکز سنجش آموزش‌وپرورش اتفاق افتاد. « عمادی» انسانی بسیار صبور، محترم و با اخلاق است که با جدیدت موضوعات را دنبال می‌کرد و این از ویژگی‌های خاص وی است اما یکی از ویژگی‌های بارز « عمادی»  که شاید در کمتر کسی باشد نگاه ملی به موضوعات آموزش‌وپرورش است، وی همواره مصالح آموزش‌وپرورش را به مصلحت ‌بخشی خود و سازمان خود ترجیح می‌داد و امیدواریم که آموزش‌وپرورش از همکاری، مساعدت و همراهی وی در ادامه مسیر بهره‌مند باشند.

وزیر آموزش‌وپرورش با معرفی رئیس جدید مرکز سنجش آموزش‌وپرورش افزود: «ساکی» رئیس جدید مرکز سنجش بنا است راهی را که «عمادی» شروع کرده‌اند ادامه دهند، وی از تجربه خوبی در حوزه‌های اجرا برخوردارند و نگاهی منظم به امور دارند، امیدوارم با همان انسجام فکری و ذهنی و در کنار حسن خلق و روابط انسانی که همیشه داشته‌اند در مجموعه جدید هم همین روند را ادامه دهند و فعالیت‌های قبلی و خوب «عمادی» را عملیاتی کنند تا به آن نتیجه لازم برسیم.

وی از مسئولیت جدید مرکز سنجش یعنی (پایش سند تحول بنیادین) در چارت جدید آموزش‌وپرورش خبر داد و گفت: مرکز سنجش به « مرکز سنجش و پایش سند تحول» آن مرکزی که دائماً گزارش‌های لازم را در اختیار مدیریت آموزش‌وپرورش قرار می‌دهد تبدیل شود. یکی از تخصصی‌ترین مراکز آموزش‌وپرورش مرکز سنجش بوده و افراد منظم، دقیق و عین حال امین در این حوزه کارکردند که امیدوارم با همکاری همکاران این مرکز، مرکز سنجش مثل همیشه سرافرازانه از عهده مسئولیت‌ها و وظایف خود برآید.

در ادامه این مراسم «عبدالرسول عمادی» با تبریک ایام‌الله دهه فجر گفت: از خداوند می‌خواهم انقلاب امام را به انقلاب جهانی حضرت ولیعصر (عج) متصل کند و سال‌های سال در جشن پیروزی انقلاب قدردان جمهوری اسلامی باشند.

رئیس سابق مرکز سنجش آموزش ‌و پرورش ادامه داد: «بنده از20 سال پیش با «ساکی» رئیس جدید مرکز سنجش وارد مدیریت آموزش‌وپرورش استان‌ها شدیم و وی از اندیشمندان خردورز در حوزه تعلیم و تربیت هستند، برای وی آرزوی توفیق دارم.

عمادی گزارشی از فعالیت‌های پنج سال اخیر مرکز سنجش ارائه کرد و گفت: در 5 سال گذشته گام‌های بلندی به سمت نظام ارزشیابی تحصیلی برداشته شد، در سال 93 شاخص‌های مصوب شورای عالی به مرکز سنجش ابلاغ شد و در این مدت مأموریت جدید نیز درباره کارایی و اثربخشی به مأموریت‌ها اضافه کردیم.

وی از راه‌اندازی سامانه‌های لازم برای همه فرآیندهای مرکز سنجش خبر داد و گفت: تنها سامانه در دست راه‌اندازی سامانه تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی است که 3 دوره اجرای آزمایشی را پشت سر گذاشته و همچنان به‌صورت آزمایشی جلو می‌رود چون زیرساخت‌های لازم در استان‌ها فراهم نیست همچنان آزمایشی اجرا می‌شود.

رئیس سابق مرکز سنجش آموزش ‌و پرورش از توافق برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم و اجرای کامل تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی در سال 98 خبر داد و گفت: کاری که باید انجام شود تجمیع همه سامانه‌ها است، همچنین ارسال الکترونیکی سوابق تحصیلی به مرکز و به دانشگاه‌ها بر اساس قانون باید دانشجو را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کنند به اعتقاد من کارهایی است که باید سریع‌تر انجام شود. اجرای پذیرش دانشجو بر اساس سوابق از بهمن 97 قطعی شده است و ما باید کاری کنیم که سامانه جمع‌آوری سوابق راه‌اندازی شود هرچند که هنوز سایت دانشگاه‌ها چندان محیای این کار نیستند.

عمادی ادامه داد: فرآیند طراحی سؤال همچنان سنتی است،  اینکه محتوای پودمانی و شایسته محور در آموزش متوسطه اجرایی شود ما هم باید امتحانات نهایی را به سمت شایستگی محور و ارزشیابی شایسته محور ببریم که امیدواریم ، رئیس جدید مرکز سنجش این مهم را عملیاتی کنند.

وی افزود: موضوع نظارت جامع هم یکی از محورهای اصلی کار ما است که به‌خوبی باید در استان‌ها انجام بشود همچنین «جشنواره تجارب برتر» و « ارزشیابی تحصیلی »کار ارزشمندی است که در استان‌ها و در سطح ملی نیز برگزار می‌شود. مرکز سنجش علی رغم کمبود اعتبارات و مشکلات در سال‌های اخیر همه برنامه‌ها را باکیفیت انجام داده است.

در ادامه این مراسم «خسرو ساکی»، رئیس جدید مرکز سنجش آموزش‌وپرورش با درود و صلوات بر ارواح شهدا به‌ویژه 36 هزار شهید دانش‌آموزش و بیش از 5 هزار شهید معلم و آرزوی علو درجات برای امام و تبریک چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امیدوارم بازهم در مسیر رشد و تعالی کشور گام‌های بلندتری برداشته شود.

رئیس جدید مرکز سنجش آموزش‌وپرورش خطاب به همکاران این مرکز گفت: ان‌شاءالله با کمک شما دوستان و با استفاده از تجارب «عمادی» و رهنمودهای وزیر آموزش‌وپرورش و همکاری روسای سنجش در سراسر کشور بتوانیم آنچه موردنظر وزیرآموزش و پرورش و شرح وظایف این مرکز است را انجام دهیم و در حد وسع من و همت بلند شما دوستان گام‌های مهمی درزمینه مشارکت‌جویی، کیفیت گرایی و مدرسه ‌محوری برداریم و نتیجه‌اش سرافرازی دانش‌آموزان جمهوری اسلامی ایران باشد.

در پایان این مراسم سید محمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش با اهدای لوح از خدمات و زحمات « عبدالرسول عمادی» به‌عنوان رئیس سابق مرکز سنجش آموزش‌وپرورش تقدیر و «خسرو ساکی» را به‌عنوان رئیس جدید این مرکز معرفی کرد.

به اشتراک بگذارید :