15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ ۱۴:۲۲:۵۰
کد مطلب:  788895
مدیر کل آموزش و پرورش فارس در آیین افتتاح مروری بر چهل و هشتمین جشنواره فیلم رشد در استان تاکید کرد:
از ظرفیت رسانه های دیداری در مصون سازی دانش آموزان در مقابل آسیب ها استفاده شود

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره با تاثیر فیلم بر حوزه های مختلف اجتماعی در افراد ، گفت:در آموزش و پرورش اصل بر یادگیری است و باید فیلم را به عنوان یک رسانه موثر آموزشی در خدمت آموزش و یادگیری قرار دهیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در مراسم افتتاح مروری چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در فارس که در سالن غدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز برگزار شد، گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده،  75 درصد از  آگاهی های ما از طریق حس بینایی دریافت می شود  و این امر نشان دهنده اهمیت آموزش های بصری در شکل گیری جهان بینی و شخصیت افراد است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با طرح این سوال که آیا در فرایند آموزش از رسانه های دیداری برای ایجاد نگرش ، تعمیق یافته ها و ارزاشیابی ها به خوبی از استفاده می شود ؟ گفت: با وجود پیشرفت های خوبی که در این حوزه انجام شده ، از ظرفیت های حوزه بصری به شکل مطلوب در آموزش و پرورش استفاده نمی شود .

وی با اشاره به تاثیر ویژه محیط بر کودکان و نوجوانان ، گفت: در دنیای کنونی رسانه های دیداری بیش از سایر عوامل بر افراد تاثیر گذار است ،چنانچه گرایش نوجوانان و جوانان به دیدن برنامه های تلویزیونی، نشان از تمایل این قشر برای دریافت آگاهی خود از این رسانه است.

نجفی گفت: یکی از شاخص های توسعه در جوامع گوناگون،میزان دسترسی مردم به تلویزیون است  و آموزش و پرورش به عنوان فراگیرترین نهاد اجتماعی  ،باید از این رسانه مهم نهایت استفاده را داشته باشد.

وی همچنین با طرح این موضوع که آیا تلویزیون به رسالت خود در حوزه آموزش و پرورش عمل می کند یا خیر؟و آیا آنچه در این رسانه نمایش داده می شود  مقبول نهاد تعلیم و تربیت هست یا خیر ؟ گفت: اینها مواردی است که به شدت در فرایند تعلیم و تربیت موثر است و به عنوان چالش ها  امروز با آنها مواجه هستیم ، چرا که استفاده از برنامه های تلویزیون ، یادگیری در کنار لذت بردن از اوقات فراغت است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره با تاثیر فیلم بر حوزه های مختلف اجتماعی در افراد ، گفت:در آموزش و پرورش اصل بر یادگیری است و باید فیلم را به عنوان یک رسانه موثر آموزشی در خدمت آموزش و یادگیری قرار دهیم.

وی با اشاره به سابقه جشنواره فیلم رشد در کشور ، گفت: این جشنواره کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته و آموزش و پرورش نیز از ظرفیت های  این جشنواره درامر تعلیم و تربیت بهره گرفته است.

دکتر نجفی گفت: در سند تحول بنیادین بر ساحت های مختلف تربیتی تاکید شده و این امیدواری وجود دارد که رسانه های دیداری بتوانند  این نهاد را در دستیابی به اهداف تربیتی خود کمک کنند.

وی گفت: مهمترین مسئله ای که هم اکنون به صورت مستقیم و غیر مستقیم به  آموزش و پرورش زیان می رساند، موضوع آسیب های اجتماعی است  و رسانه های دیداری همچون فیلم می تواند، به شکلی مطلوب ما را در برابر این آسیب ها مصون نماید .

رئیس گروه بررسی محتوا ی آموزشی و پرورشی آموزش و پرورش فارس نیز ، گفت: جشنواره فیلم رشد پیوند دهنده آموزش و پژوهش است و در سند تحول بنادین نیز بر این مهم تاکید شده است.

زهره حیدری با تاکید بر اهمیت کیفیت آموزش ولزوم ارتقاء آموزش و ایجاد عدالت آموزشی ، گفت: چهل و هشتمین جشنواره فیلم رشد در فارس از 13 لغایت 17 بهمن ماه 97 در 40 منطقه آموزشی در فارس اجرا می شود و در قالب آن فیلم های برگزیده این جشنواره، با تاثیرگذاری مطلوب در امر تعلیم و تربیت دانش آموزان به نمایش گذاشته می شود.

وی گفت: در سال جاری 50 فیلم در بخش دانش آموزی به صورت مستند، داستانی ایرانی و خارجی، انیمیشن وپویانمایی اکران می شود و در حاشیه آن نیز، کارگاهایی  با هدف تبیین و تحلیل این فیلم ها برگزارخواهد شد.   

گفتنی است در پایان این مراسم که با حضور رئیس اداره ارزیابی عملکرد و امور استانهای سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، از منتخبین کشوری این جشنواره در فارس تقدیر شد  

به اشتراک بگذارید :