15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ ۰۸:۵۹:۰۵
کد مطلب:  785966
مدیر کل آموزش و پرورش فارس خبر داد :
رشد نرخ پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم در فارس به بیش از 99 درصد پس از انقلاب

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اقداماتی که بعد از انقلاب در آموزش و پرورش انجام شده گفت : در بحث عدالت آموزشی و پوشش تحصیلی امروز 99 و یک دهم درصد از دانش آموزان استان در مقطع ابتدایی تحت پوشش تحصیلی هستند و در متوسطه اول 96 و سه دهم درصد ، که نسبت به میانگین کشوری در هر سه مقطع ابتدایی ، متوسطه اول و متوسطه دوم با 85 درصد پوشش تحصیلی ، جایگاه خوبی داریم .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جمع مدیران مدارس ناحیه 2 شیراز ،  روزهای پیروزی انقلاب  اسلامی را یادآور حماسه با شکوه ملت غیور ایران در حرکت به سمت استقلال ، آزادی و آبادی کشور عنوان کرد و گفت: در طول 40 سال گذشته فعالیت ها و خدمات خوب و  قابل دفاعی به مردم عزیزمان در بخش های مختلف ارائه شده و لازم است همه ما در دفاع از اقداماتی که انجام شده سهم خودمان را به درستی ادا کنیم .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس  افزود: در بخش آموزش و پرورش نیز در مقایسه با سال های قبل از انقلاب، علی رغم تمام کاستی هایی که وجود دارد کارهای بسیار خوبی انجام شده است .

وی با اشاره به اقداماتی که بعد از انقلاب در آموزش و پرورش انجام شده گفت : در بحث  عدالت آموزشی و پوشش تحصیلی امروز 99 و یک دهم درصد از دانش آموزان استان در مقطع ابتدایی تحت پوشش تحصیلی هستند  و در متوسطه اول 96 و سه دهم درصد ،  که نسبت به میانگین کشوری در هر  سه  مقطع ابتدایی ، متوسطه اول و متوسطه دوم با 85 درصد پوشش تحصیلی  ، جایگاه خوبی داریم .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اقداماتی که در بحث سوادآموزی صورت گرفته اظهار داشت : در این بخش نسبت به قبل از انقلاب اسلامی در شاخص های مختلف شامل جمعیت 40 سال به بالا ، 10 تا 49 سال ، بانوان ، روستائیان و عشایر به طور میانگین 50 درصد رشد داشتیم .

وی گفت : در مدرسه سازی چه در بخش دولتی  و چه در بخش مشارکت خیرین  ، قدم های بسیار خوبی برداشته شده و حدود 5 برابر  در این زمینه رشد داشتیم وآمار مختلفی از این دست ،  که اینها همه حاصل تلاش های همکاران شریف  و صدیق در بخش آموزش و پرورش است  .

نجفی با اشاره به اینکه  انقلاب اسلامی کارنامه قابل دفاعی در بخش آموزش و پرورش دارد  گفت :  این موضوع را به همه همکاران فرهنگی تبریک می گویم .

وی با اشاره به مسائل و مشکلاتی که نمایندگان مدیران مقاطع ، فنی و حرفه ای ، کاردانش و مدارس غیر دولتی مطرح کردند گفت :  قالب این ها را می پذیرم و عقیده ام بر این است که باید با تلاش همگانی ، مشارکت جمعی،هم افزایی ان شاءالله بتوانیم این مشکلات را به حداقل برسانیم .

مقام عالی آموزش و پرورش فارس با اشاره به موضوعات اساسی که امروز در دستور کار وزارت آموزش و پرورش است ، گفت : لازم است از این استراتژی ها و راه بردها آگاهی داشته باشید.

 نجفی با بیان اینکه"با این شیوه و ساختار و با این متن و محتواها در برنامه های آموزش و پرورش در شرایط کنونی جامعه که متاثر ازشرایط ملی ، منطقه ای و بین المللی است ،پیشبرد امور آموزش و پرورش آنچنان که مورد انتظار است محقق نخواهد شد" افزود: باید در ساختارها ، برنامه ها ، فرآیندها و روش ها تجدیدنظر کنیم .

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه" این سیستم فرسوده است ، کارایی لازم را ندارد و باید تحول پیدا کند "گفت : خوشبختانه از چندین سال قبل به این سو تغییر و تحول در آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: سند تحول بنیادین به عنوان یک سند بالا دستی در آموزش و پرورش است چرا که بیش از 5 سال کار علمی و تحقیقاتی بر روی آن  انجام شده ، بیش از 500 اندیشمند عالم فرزانه سند را بررسی کرده و مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی تدوین شده و راهکارهای مختلف و زیرنظام ها  در این سند پیش بینی و ارائه  شده است.

نجفی همچنین بر لزوم توجه به سند تحول بنیادین تاکید کرد و گفت : مدیران باید از محتوا ، نکات ، ویژگی ها و شرایط و خصوصیات این سند کاملا آگاه باشند چون بناست این سند  در آموزش و پرورش اجرایی شود .

وی با اشاره به ساحت های تربیتی عنوان شده در سند تحول بنیادین گفت: در این سند هدف تعلیم و تربیت ساختن انسانهایی کامل و رساندن دانش آموزان به حیات طیبه است، لذا دانش آموز ما باید دست آخر به مراتبی از این حیاط طیبه برسد و حاصل شدن این مقصود در وهله اول کوچ کردن از نگاه تک بعدی و تک ساحتی به یک نگاه چند ساحتی و چند بعدی است .

نجفی  با اشاره به روند آموزش تک بعدی دانش آموزان در سال های گذشته ، گفت: غفلت از مهارت های زندگی موجب شده تا به سطوح دیگر شخصیتی دانش آموزان توجه نشود و ساحت های تربیتی دیگر آنها را نادیده بگیریم  که حاصل آن انسان هایی ناتوان در مقابله با آسیب های اجتماعی است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با طرح این سوال که  آیا نحوه اندیشیدن ، انتخاب آگاهانه  ، افزایش ظرفیت و تحمل (تاب آوری) و خود مراقبتی را به دانش آموزانمان یاد دادیم ؟ گفت : متاسفانه پاسخ منفی است ، اینها  علائمی است که امروز گریبان ما را گرفته است ،پس باید نوع نگاه و رویکرد ما به تعلیم و تربیت تغییر یابد .

وی  با اشاره به اینکه نظام کنکور محور ،ضربات جبران ناپذیری به  نظام تعلیم و تربیت  ما زده است گفت : کنکور به عنوان یک عامل مخرب ، نظام آموزشی ،  اجتماعی و اقتصادی خانواده ها را تحت تاثیر خود قرار داده  و لازم است این نظام آموزشی کنکور محور، تغییر اساسی یابد .

نجفی گفت: در نظام جدید تعلیم و تربیت، باید به آموزش و پرورش مهارت محور برسیم تا دانش آموزان علاوه بر کسب مهارت های اجتماعی همچون نظم ، احترام به محیط زیست و سایر ارزشها ،با کسب مهارت های حرفه ای که در سطوح بالاتر به آن پرداخته می شود برای زندگی آماده شوند .

مقام عالی آموزش و پرورش فارس  خطاب به مدیران مدارس حاضر در جلسه ، آنها را به عنوان رکن تحول در نظام تعلیم و تربیت معرفی کرد و گفت:  در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر این موضوع تاکید شده و  در برنامه مدرسه محوری مقرر است تا مدیران مدارس به عنوان مجریان این برنامه در کانون اصلی توجه باشند.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: برای تحقق این موضوع لازم است برنامه های مختلفی در راستای اعتلای نظام مدیریتی مدارس در دستور کارقرار گیرد ،  از آن جمله تعیین صلاحیت حرفه ای مدیران می باشد که در قالب آن با سطح بندی مدیریت مدارس ، مدیران با ارتقاء صلاحیت حرفه ای، امکان ارتقاء به سطوح بالاتر را خواهند داشت .

وی با تاکید بر رعایت اصل شایسته سالاری ،گفت: بر اساس این اصل، مدیران مدارس توسط همکاران فرهنگی در مدارس انتخاب خواهند شد و در این راستا برای اولین بار در شهر شیراز سامانه ای طراحی شد که متقاضیان مدیریت مدارس پس از ثبت نام ،با موفقیت در آزمون  به عنوان مدیر مدارس معرفی شدند.

دکتر نجفی از تعمیم این سامانه در کل استان خبرداد و گفت: با اجرای این طرح ،رضایتمندی فرهنگیان در زمینه انتصاب مدیران نیز افزایش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به اجرای طرح تعالی مدیریت در مدارس استان، گفت: این طرح در مقطع ابتدایی با عنوان تدبیر  و در مقطع متوسطه نیز با عنوان طرح تعالی مدیریت در حال اجرا می باشد که برای تحقق آن استانداردهایی تعریف شده که لازم است مدیران، سطح مدارس خود را  بر اساس این استانداردها ارتقاء دهند.

نجفی با اشاره به اینکه  کارمندان ادارات باید پشتیبان مدیران مدارس باشند گفت : باید راه برای انتقادات ،ابتکارات ، خلاقیت های مدیران باز باشد از سوی دیگر مدیران مدارس هم باید شایستگی ها و صلاحیت ها توانمندی ها ی خود را ارتقاء دهند.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس در پایان بر لزوم نظارت بر امنیت سرویس مدارس ،امنیت دانش آموزان در مدارس و بر نظارت و ممانعت از ورود افراد غیر مسئول در مدارس و فضاسازی امن مدارس تاکید کرد.

به اشتراک بگذارید :