15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ ۱۴:۲۸:۳۵
کد مطلب:  784909
مدیر کل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد :
لزوم ارائه راهکار علمی و عملی برای مقابله با آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: آسیب‌های اجتماعی یک تهدید جدی برای سلامت جسمی و روانی افراد جامعه است و ما نمی‌توانیم روی این آسیب ها سرپوش بگذاریم ، بلکه باید توان علمی خود را بکار بگیریم و علل آن را بشناسیم، سپس ارائه طریق کنیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر علی عسکر نجفی در کارگاه آموزش مهارت های پیش از ازدواج که با حضور کارشناسان و مدرسین پیشگیری از آسیب های اجتماعی و نماینده مدیران مدارس سراسر استان در سالن مرکز آموزش عالی فرهنگیان برگزار شد، گفت : آموزش و پرورش بستر رشد انسان و توسعه‌ آفرین است .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: با وجود تلاش‌های بسیاری که انجام شده ، آموزش و پرورش حال خوبی ندارد و مهم‌ترین علت نیز آن نوع نگاه مردم و مسئولان به این نهاد تربیتی است.

وی به سند تحول بنیادین اشاره داشت و گفت: مدارس ما باید مدرسه زندگی باشد اما گاهی دانش آموزان به دلیل بی توجهی به آموزش مهارت های زندگی ،پس از فارغ التحصیلی به درستی نمی توانند زندگی خود را مدیریت کنند و حتی اصول اولیه را نمی دانند.

نجفی با بیان اینکه" زیبایی جسمی بشر در رشد متوازن اوست" افزود: در عرصه روحانی و معنوی هم همین گونه است و انسانی که وجودی نامتوازن داشته باشد قادر به حل مشکلات خودش نیست، بنا بر این ما حق نداریم به تربیت انسان ،تک ساحتی بنگریم .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: لذا آموزش ها باید به طور چند بعدی باشد و تربیت جسم و روح را دنبال کند همچنین باید بدانیم دانش آموز در نظام آموزشی از کجا به کجا خواهد رسید.

نجفی با اشاره به ساحت‌های شش گانه مورد تاکید در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش گفت:‌ امروز ساحت‌های شش گانه نگرش نوینی است و باید گفت درد جهان از تربیت تک ساحتی است.

وی همچنین گفت: آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین نهادهایی است که می‌تواند در اصلاح امور کشور بسیار مؤثر باشد.

دکتر نجفی افزود:  آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک تهدید جدی سلامت روحی و روانی افراد جامعه را با خطر مواجه کرده است و یکی از اقدامات دولت اجرای طرح «نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان» است که هدف اصلی این طرح  ، تامین و ارتقای مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان مدارس با رویکرد توانمند سازی و  مدرسه محور می باشد .  

مدیر کل آموزش و پرورش فارس در ادامه گفت: برهمین اساس دستگاه‌های مختلف در کنار هم قرار گرفته‌اند تا با کمک ظرفیت‌های موجود به غربالگری، آموزش و حمایت روانی و اجتماعی از دانش‌آموزان در معرض خطر بپردازند ، به گونه‌ای که علائم خطر را شناسایی ، نظام ارجاع را طراحی  و آموزش‌ها و حمایت های مورد نیاز را به موقع ارائه دهند. 

دکتر نجفی گفت: ما نمی‌توانیم روی آسیب‌های اجتماعی سرپوش بگذاریم ، بلکه باید توان علمی خود را بکار بگیریم و علل آن را بشناسیم، سپس ارائه طریق کنیم.

به اشتراک بگذارید :