26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۵ ۱۱:۴۴:۳۱
کد مطلب:  781618
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش در همایش هم‌اندیشی مدیران و نماینده معلمان مدارس اسلامشهر:
تربیت همه‌جانبه باید سرلوحه تربیت آموزش ابتدایی قرار گیرد

همایش هم‌اندیشی مدیران و نماینده معلمان مدارس ابتدایی اسلامشهر با حضور معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش ،فرماندار اسلامشهر، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و مدیر آموزش و پرورش اسلامهشر در سالن فجر آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به نقل از اسلامشهر، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید مهارت های زندگی در دوره ابتدایی به کودکان آموزش داده شود گفت: اگر این دوره حساس را خرج آموزش عملیات پیچیده ذهنی کنیم دیگر جایی در ذهن کودک برای آموزش مهارت زندگی نمی‌ماند و دوران طلایی خلاقیت و شکل‌گیری دانش‌آموزان را از بین برده ایم.

 

وی با اشاره به سنگ‌ بنای شکل‌گیری شخصیت کودکان در دوران ابتدایی ،اظهار داشت: هر کار ارزشمندی که در آموزش و پرورش اتفاق می‌اُفتد پیش از همه مدیون آموزگاران ابتدایی است که پایه‌گذار شکل‌گیری شخصیت کودکان هستند و تربیت همه‌جانبه باید سرلوحه تربیت آموزش ابتدایی قرار گیرد .

حکیم زاده ، با اشاره به فرارسیدن ایام فاطمیه و لزوم آشنایی با سیره زندگی حضرت فاطمه(س) تأکید کرد: در ۱۴۰۰سال پیش کُنش‌گری فعال سیاسی برای زنان مسلمان در قرآن به رسمیت شناخته شده و در کشور ما نیز امام خمینی(ره) زنان را با حفظ اعتقادات وارد اجتماع کرد و امیدواریم با پرهیز از یکسونگری و کسب معرفت از زندگی ائمه و متن قرآن زنان سرزمین ما فرصت نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر سختی کار برای معلمان در شهرستان اسلامشهر به عنوان رنگین‌کمانی از فرهنگ‌ها افزود: افتخار را شما معلمان می‌آفرینید که در مدارس با این تنوع قومیت‌ها و دشواری‌های اقتصادی به تربیت کودکان می‌پردازید.

این مقام مسئول،با تأکید بر کتاب زندگی قرآن و استفاده از آن در تربیت کودکان، تصریح کرد: مهم‌ترین نکته در تربیت، حفظ کرامت  دانش‌آموزان است و هیچ کودکی نباید تحقیر و سرزنش شود و باید فرصت دیده شدن و رویش و بالندگی به همه دانش‌آموزان داده شود.

 وی ادامه داد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری باید براساس سند تحول بنیادین که سندی پیشرو و مترقی است حرکت کنیم و به دوره ابتدایی نگاه تخصصی داشته باشیم .

حکیم‌زاده ، با اشاره به نیاز کودکان به کودکی کردن و قصه‌خوانی ، یادآور شد:سال گذشته پیک نوروزی از برنامه درسی مدارس حذف شد و برنامه اُنس دانش‌آموزان با کتاب جایگزین آن می‌شود تا دانش‌آموزان در این فرصت‌ها با زندگی واقعی پیوند پیدا کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌و‌پرورش با اعلام ممنوعیت استفاده از کتاب‌های کمک درسی طبق مصوبه ۹۵۱شورای آموزش و پرورش ، تاکید کرد: مدت‌ها است دانش‌آموزان ما به عنوان نقطه‌هایی بر روی نمودار ارزیابی در نظر گرفته می‌شوند و مقایسه‌هایی که شکل می‌گیرد احساس همدلی را در آنان نابود می‌سازد و با اجرای این مصوبه هر آزمونی که سبب این جداسازی  شود و دانش‌آموزان را طبقه‌ بندی کند از نظر تربیتی مردود و غیر قابل قبول است.

این مقام مسئول، با بیان اینکه اگر به دنبال ایرانی آزاد و سربلند هستیم چاره‌ای جز تحول روش‌های تربیتی نداریم ،خاطرنشان کرد: اگر به دنبال نسل بالنده در کشور هستیم باید به اصول قرآن رجوع کنیم و در روش‌های تربیتی‌مان سند تحول ایجاد و سرمایه‌گذاری را از پیش‌دبستانی‌ها آغاز کنیم تا تبدیل به کشور توسعه‌ یافته شویم.

به اشتراک بگذارید :