16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ ۱۳:۳۵:۱۶
کد مطلب:  778335
با حضور مدیر کل آموزش و پرورش فارس :
آغاز اجرای طرح مدرسه پژوهنده در دبیرستان دخترانه دکتر حسابی ناحیه دو شیراز

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: هدف اصلی برنامه های آموزش و پرورش درسند تحول بنیادین، رسیدن به آموزش و پرورش پژوهش مدار و پژوهنده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جمع دانش آموزان دبیرستان دخترانه دوره اول متوسطه دکتر حسابی ناحیه 2 شیراز، گفت: هدف اصلی برنامه های  آموزش و پرورش درسند تحول بنیادین، رسیدن به آموزش و پرورش پژوهش مدار و پژوهنده  است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: اساس تربیت خود شناسی است و اگر بتوانیم به خود شناسی دست یابیم ،اولین و اساسی ترین گام را درمسیر تربیت برداشته ایم.

وی خود شناسی را حاصل پاسخ به سوالاتی همچون از کجا آمده ام؟ به کجا می روم؟ و هدف از آمدنم چه بوده ؟ دانست و گفت: لازمه یک زندگی هدفمند  پاسخگویی به این سوالات  و برای قرار گیری در مسیر تربیت، هر کسی باید این پرسش ها را از خود مطرح کند.

نجفی گفت: وجود نظام تعلیم و تربیت برای پاسخگویی به این پرسش ها به دانش آموزان، از طریق راه کارهای موثر ،با مشارکت خود آنها در این فرایند است .

وی اساس پژوهش را پرسشگری عنوان کرد و گفت: با ایجاد نیاز در متربی است که زمینه تحقیق و پژوهش فراهم می شود  و این پرسش گری است که هدف را مشخص می کند و هدف بزرگ نظام تعلیم و تربیت نیز کشف استدادهای دانش آموزان و انسان سازی است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس  گفت: در آموزش و پرورش هدف تربیت پژوهشگر حرفه ای نیست ، بلکه هدف ایجاد رویکرد پژوهشی در دانش آموزان و تغییر نگرش در آنها است تا دانش آموزان با قرار گیری در ابتدای مسیر پژوهش ،در این مسیر حرکت کنند .

وی لازمه  ایجاد رویکرد پژوهشی در دانش آموزان را ایجاد فضای مناسب در کلاس درس برای پرسشگری آنها توسط معلم دعنوان کرد و گفت: مسدود کردن فضای پرسش ظلم به دانش آموزان است و همزمان با ایجاد فضای پرسشگری ، باید شیوه های تربیتی را نیز آموزش داد.

دکتر نجفی تاکید کرد: در کنار امکانات و تجهیزات مختلف برای انجام کار پژهشی ، معلمین ما نیز باید پژوهش محور باشند .

وی گفت: اقدام پژوهی، درس پژوهی ، معلم پژوهنده و مدرسه پژوهشنده از مهمترین اقداماتی است که در سال های اخیر در راستای توسعه فعالیت های پژوهشی در آموزش و پرورش انجام می شود.  

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره اجرای طرح مدارس پژوهنده در سطح استان ، گفت: در این مدارس همه عوامل و فرایند ها پژوهش مدار است .

وی با اشاره به نظام ارزشیابی و پژوهش به عنوان یکی از زیر نظام های سند تحول بنیادین ، گفت: اقدامات خوبی در راستای این زیر نظام در فارس انجام شده که ازآن جمله می توان به راه اندازی قطب کشوری و استانی در زمینه نانو، لیزرو اپتیک در پژوهش سراهای دانش آموزی فارس اشاره کرد.

گفتنی است در پایان این مراسم از معلمان و مربیان پژوهنده آموزشگاه ،همچنین دانش آموزان برتر این آموزشگاه در  جشنواره پژوهشی تقدیر شد.

به اشتراک بگذارید :