21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ ۰۶:۲۱:۴۷
کد مطلب:  776905
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در جمع ائمه جماعات مدارس استان:
نماز جماعت به طور روزانه در بیش از نیمی از مدارس استان خراسان رضوی برگزار می شود

گردهمایی ائمه جماعات مدارس سراسر استان با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و ائمه جماعات مدارس استان در مسجد امام خمینی (ره) مشهد برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان گفت: نقش و جایگاه روحانیت در تاریخ این مرز و بوم نقشی محوری و بنیادی بوده است و بسیاری از فعالیت ها و اقداماتی که توسط مردم انجام می گرفته حول محور روحانیت صورت می گرفته است از جمله شکل گیری و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با محوریت حضرت امام (ره) و علماء و روحانیون انجام گرفت و در ادامه در دوران دفاع مقدس نیز نقش مساجد و روحانیون در حفظ وحدت و انسجام امت اسلامی نقشی بی بدیل بود.

خدابنده افزود: امروزه به دلیل تهاجم فرهنگی و هدف قرار دادن نوجوانان و جوانان این مملکت یکی از مهمترین سنگرهایی که می تواند این تهاجم و شبیخون فرهنگی را خنثی کند مساجد و روحانیت است که می توانند در جامعه مصونیت فرهنگی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: با توجه به تدوین و ابلاغ سند تحول بنیادین باید یک تحول اساسی در آموزش و پرورش اتفاق افتد و رویکرد فرهنگی و تربیتی را باید جایگزین حافظه محوری و آموزش صرف نماییم و این سند براساس ساحت های شش گانه تدوین شده است تا در نهایت دانش آموز را به مراتبی از حیات طیبه برساند و در این بین مهمترین ساحت تربیتی، ساحت اخلاقی، اعتقادی و عبادی است که دانش آموزان را به سمت اخلاق مداری، تقوا و عمل صالح سوق می دهد.

خدابنده گفت: یکی دیگر از ساحت های تربیتی مهم ساحت سیاسی و اجتماعی است و تشکل های دانش آموزی همچون انجمن های اسلامی، اتحادیه های اسلامی، بسیج دانش آموزی، سازمان دانش آموزی و پیشتازان در رسیدن دانش آموزان به بینش و درک سیاسی و اجتماعی بسیار موثر می باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در سطح استان قریب به ۱۰ هزار مدرسه وجود دارد و هر روز در بیش از ۵ هزار مدرسه نماز جماعت برگزار می شود که در این بین در ۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه نماز توسط ائمه جماعت روحانی اقامه می شود و این فرصت بسیار مناسبی است تا روحانیون معزز دانش آموزان را با قرآن، احکام دینی و اخلاق آشنا سازند و در این بین، روحانیون به عنوان مبلغان دینی نقش به سزایی در جهت تعمیق باورهای دینی دانش آموزان و خانواده آن ها ایفا می کنند.

وی اظهار کرد: برنامه ویژه مدرسه طرحی است که در این طرح ۲ ساعت از ساعات آموزشی کلاس با اختیار مدیر مدرسه به فعالیت های غیردرسی اختصاص می یابد و این طرح فرصت مناسبی است تا در جهت آموزش و ترویج احکام و آموزه های دینی و اعتقادی قدمی برداشته شود.

خدابنده در پایان تصریح کرد: آموزش و پرورش استان برنامه های مشترک بسیار زیادی با حوزه علمیه اجرا می کند که طرح مدارس امین یکی از آن برنامه هاست و در سطح استان حدود ۲۵۰ مدرسه طرح امین را اجرا می کنند که در این مدارس طلبه ها کار فرهنگی و تبلیغی انجام می دهند.

به اشتراک بگذارید :