21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ ۱۰:۵۱:۴۴
کد مطلب:  775632
دومین مرکز یادگیری محلی مجتمع کاردرمانی اداره کل امور زندانهای فارس در پیربنو افتتاح شد

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: مراکز یادگیری محلی با هدف آموزش مهارت تأسیس می شود و اگر آموزش همراه با مهارت و فن باشد کیفیت تضمین می گردد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس،دکتر بهزاد نوروزی چگینی در مراسم افتتاح مرکز یادگیری محلی مجتمع کاردرمانی اداره کل امور زندانهای فارس در پیربنو ، با تأکید بر اهمیت سواد در زندگی افراد گفت: افراد باسوادتر تاب آوری بیشتر و تفکر انتقادی بهتری داشته و با محیط سازگارتر هستند، چنانچه طی بررسی های بعمل آمده پس از جنگ جهانی دوم محققان دریافتند که افرادی که در مناطق باسوادتر زندگی می کردند از بُعد روانی کمتر آسیب پذیر بودند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس هدف از تأسیس مراکز یادگیری محلی سوادآموزی را تعلیم و آموزش مهارت به سوادآموزان در ابعاد مختلف بهداشتی،فردی،اجتماعی،عاطفی،حقوقی و ...برشمرد و گفت:در این مراکز علاوه بر آموزش دروس معمول سوادآموزی ،به جنبه های دیگر آموزش که همانا آموزش عملی و مهارتی است پرداخته می شود .

وی افزود: اگر آموزش همراه با مهارت انجام شود کیفیت در تعلیم و تربیت تضمین می شود و بر اساس سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش در مقاطع مختلف تحصیلی هم به این سمت حرکت می کند که از آموزش صرف و محفوظات دوری کند و آموزش و مهارت و حرفه آموزی را توأمان انجام دهد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس اظهار داشت: راه اندازی مرکز یادگیری در زندان ها، بستر مناسبی است که سایر دستگاه ها بتوانند در امر اصلاح و تربیت و آموزش و کارآفرینی زندانیان با اداره کل زندان ها همکاری نمایند و شرح وظیفه هر دستگاهی مشخص است.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان های فارس نیز در این مراسم گفت: امروزه هدف اصلی مراکز یادگیری محلی، آموزش مهارت های اساسی زندگی به سوادآموزان در کنار پایدار کردن سواد است و آماده سازی افراد برای ورود به جامعه است.

مصطفی کیشانی افزود: اگر سواد با اقدام عملی که همراه با حرفه آموزی، مهارت های زندگی تؤام باشد قطعاً کیفیت زندگی افراد ارتقاء می یابد.

وی با اشاره به اینکه نهضت سوادآموزی در سال های گذشته نقش بسیار مؤثری در باسواد کردن افراد بی سواد جامعه از جمله زندانیان زندان های کشور داشته است گفت: سواداموزی در زندان ها به گونه ای بوده است که حتی تعداد زیادی موفق به ادامه تحصیل تا مدارج عالی علمی شده اند.

کیشایی افزود: تجربه نشان داده تنها باسوادی نیست که جامعه را از سنتی بودن به سمت مدرنیته می کشاند بلکه مهارت های زندگی حلقه مفقوده پیشرفت اجتماعی است زیرا داشتن مهارت در بهبود شرایط زندگی دنیای امروز نقش مهمی دارد و مراکز یادگیری به عنوان یک فرصت مناسب برای مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان و افراد جامعه نقش مهمی دارند.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان های فارس گفت: در زندان ها تمام زندانیان بی سواد و کم سواد باید از این فرصت فراهم شده نهایت استفاده را  ببرند تا بازگشتی سعادتمندانه به جامعه داشته باشند و نرخ بازگشت به زندان افرادی که این مهارت ها را فرا می گیرند بسیار اندک است.

کیشانی اظهار داشت: افتخار ما در اداره کل زندان های استان این است که اولین مرکز یادگیری در بین زندان های کشور در زندان عادل آباد شیراز راه اندازی و دومین مرکز نیز در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سطح زندان های استان در مجتمع حرفه آموزی و کار درمانی شیراز راه اندازی می شود.

به اشتراک بگذارید :