21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ۱۳:۴۴:۰۷
کد مطلب:  775143
مدیرکل آموزش وپرورش فارس در جمع فرهنگیان شهرستان ممسنی تاکید کرد:
تحول نظام تعلیم و تربیت از مدارس و توسط مدیران انجام می شود

مدیرکل آموزش وپرورش فارس مدرسه محوری را از ارکان مهم تغییرات آموزش و پرورش دانست و گفت: در تعریف جدید تحولات باید از مدرسه آغاز شود و فضای لازم برای بروز ابتکار و خلاقیت مدیران فراهم شود .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش فارس, دکتر علی عسکر نجفی در جمع فرهنگیان شهرستان ممسنی گفت:مردم و معلمین این شهرستان، با درک صحیح از تعلیم و تربیت عشایری، مسیر اصلی تعلیم و تربیت را پیدا کرده و در این راه  قدم برمی دارند.

مدیرکل آموزش وپرورش فارس گفت : همه ما بر این باور هستیم که آموزش و پرورش با رویکرد قدیمی و سنتی خود، نمی تواند به اهداف مورد نظر دست یابد، لذا ضرورت تغییر در ارکان این نهاد و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر این موضوع ،موجب تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شد .

وی افزود: با اجرای همه جانبه و کامل این سند می توان به اهداف متعالی آموزش و پرورش دست یافت و بنا بر این است تا مفاهیمی همچون مدرسه، معلم، برنامه درسی و مدیریت راهبری، باز تعریف شود.

دکتر نجفی تاکید کرد: چرخش های تحول آفرینی در این حوزه ها باید صورت گیرد ، چرا که تعاریف گذشته ما را به اهداف نظام تعلیم و تربیت نمی رساند ، چنانچه در تعاریف جدید  مدرسه به عنوان آیینه تمام نمای محلات ،کانون تحول محلات است  و پیرو  آن نیز مدیر مدرسه نیز اصلی تنرین عامل برای این تغیرات است.

مدیرکل آموزش وپرورش فارس مدرسه محوری را از ارکان مهم تغییرات آموزش و پرورش دانست و گفت:  در تعریف جدید تحولات باید از مدرسه آغاز شود و فضای لازم برای بروز ابتکار و خلاقیت مدیران فراهم شود .

وی با اشاره به تدوین نظام صلاحیت حرفه ای مدیران مدارس ، گفت: در این فرایند مدیران استاندارد های لازم را برای ارتقاء خود کسب می کنند .

نجفی گفت: در نظام جدید تعلیم و تربیت، باید به آموزش و پرورش مهارت محور برسیم تا دانش آموزان علاوه بر کسب مهارت های اجتماعی همچون نظم ، احترام به محیط زیست و سایر ارزشها ،با کسب مهارت های حرفه ای که در سطوح بالاتر به آن پرداخته می شود برای زندگی آماده شوند .

مدیرکل آموزش وپرورش فارس افزود : بر این اساس رسالت معلمان ما در راهبری نظام جدید آموزش و پرورش یک رسالت مهم و اساسی است و همه فرهنگیان باید به درک عمیق از این سند برسند.

وی با اشاره به روند آموزش تک بعدی دانش آموزان  در سال های گذشته ، گفت: غفلت از مهارت های زندگی موجب شده تا به سطوح دیگر شخصیتی دانش آموزان توجه نشود و ساحت های تربیتی دیگر آنها را نادیده بگیریم  که حاصل آن انسان هایی ناتوان در مقابله با آسیب های اجتماعی است.

دکتر نجفی با اشاره به شعار کنکور زدایی وزیر آموزش و پرورش ، گفت: کنکور حاصل نظام آموزشی تک بعدی است که موجب بروز مشکلات اجتماعی و اقتصادی زیادی برای خانواده ها شده است.

وی گفت: باید رقابت های فردی از آموزش و پرورش کنار رود و جای خود را به کار تیمی دهد و اینها چرخش های تحول آفرین آموزش و پرورش است.

نجفی با اشاره به بازدی های خود از اماکن ورزشی و مدارس شهرستان ممسنی نیز  ،گفت: دانش آموزان این منطقه لیاقت برخورداری از امکانات خوب آموزشی و پرورشی را دارند و مطابق با سند تحول بنیادین و لزوم ارزش قائل شدن به ساحت های تربیتی دانش آموزان ،باید فضای بانشاط برای دانش آموزان فراهم شود و همه تلاش ما نیز این مهم است.

خاطر نشان میشود؛ مدیرکل آموزش و پرورش فارس در سفر یک روزه خود به شهرستان ممسنی علاوه بر حضور و سخنرانی در جمع فرهنگیان این شهر، از پروژه های مختلف آموزشی، پرورشی و ورزشی متعلق به آموزش و پرورش این شهر نیز بازدید کرد.

به اشتراک بگذارید :