21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ۱۱:۰۰:۰۷
کد مطلب:  774887
مدیرکل آموزش وپرورش فارس درهمایش روسای انجمن های اولیاومربیان مدارس ناحیه یک شیرازتاکید کرد:
همه نهادهای فرهنگی جامعه باید در کنار آموزش و پرورش پیگیر امر تعلیم و تربیت باشند

مدیرکل آموزش وپرورش فارس گفت: رسیدن به حیات طیبه منتهای آرزوی ما در تعلیم و تربیت است و لازم است خانواده ها ،رسانه‌ ها ونهادهای فرهنگی گوناگون، همه و همه درکنار وزارت آموزش و پرورش ،امر مهم ‌تعلیم و تربیت را پیگیری کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش اس فارس، دکتر علی عسکر نجفی در همایش روسای انجمن های اولیا و مربیان مدارس ناحیه یک شیراز تأکید کرد: آموزش خانواده یکی از مهمترین وظایف مسئولان انجمن اولیا و مربیان ادارات و مدارس است.

مدیرکل آموزش وپرورش فارس با مهم برشمردن نقش خانواده در تربیت فرزندان و اهمیت رابطه بین خانه و مدرسه در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت اظهار داشت: امیدوارم که این تلاش‌ها و صرف وقت والدین برای تعلیم و تربیت فرزندان به رشد و ارتقای همه جانبه ی آنان منجر شود.

نجفی با طرح این سوال که  انتظار مردم از آموزش و پرورش چیست ؟ و فعالیت های این نهاد چه تغییراتی می تواند در زندگی فرزندانشان ایجاد کند؟ در پاسخ به این سوالات گفت: مردم انتظار دارند از فرزندانشان شهرو ندانی موثر و کارآمد در همه ابعاد وجودی تربیت کنیم و در اختیار جامعه قرار دهیم.

وی اولین ویژگی های یک شهروند خوب را نهادینه شدن ارزش‌های والای دینی و انسانی در وجود انسان ها برشمرد و گفت: انتظار والدین این است که ما باید بتوانیم این ویژگی را در دانش آموزانمان نهادینه و تقویت کنیم و آنها را انسان های پرهیزگارو با اخلاق، با پشتکار ،مسئولیت‌پذیر و دارای روحیه گذشت و ایثار تربیت کنیم و آنها را به لحاظ شخصیتی دانش آموزانی محکم و با ثبات بارآوریم .

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تاکید بر لزوم ایجاد توانمندی های اجتماعی در دانش آموزان ، افزود: مردم از ما انتظار دارند که خود اتکایی، عزت و اعتماد به نفس را در وجود دانش آموزان ایجاد و آنها را در مواجهه با آسیب ها، مشکلاتی که احتمالاً در آینده پیش روی آنها قرار می گیرد محکم و مستحکم در مسیر زندگی قرار دهیم و بتوانند با  ورود به یک مسیر شغلی مناسب، به نیازهای زندگی و مادی خود پاسخ داده و یک زندگی آرام توأم با مناسبات اجتماعی داشته باشند.

دکتر نجفی تاکید کرد : بدون شک بدون همراهی و همدلی مشترک اولیا و مربیان هرگز این اتفاق نخواهد افتاد و لازم است خانواده ها ،رسانه‌ ها ونهادهای فرهنگی گوناگون، همه و همه درکنار وزارت آموزش و پرورش ،امر مهم ‌تعلیم و تربیت را پیگیری کنند.

این مقام مسئول در آموزش و پرورش فارس با تاکید بر اهمیت وقداست بالای خانواده در دین مبین اسلام، گفت: با تشکیل خانواده مسئله مسئولیت‌پذیری زوجین و والدین به هم آشکار می‌گردد و خانواده ها باید به نقش خود در فرآیند تعلیم و تربیت به خوبی واقف باشند.

وی با اشاره به عدم تطبیق بین ارزشهای مورد نظر والدین و فرزندان و مشکلات والدین در برقراری ارتباط مطلوب با فرزندان خود ، گفت: یکی از عواملی که باعث میشود خانواده نتواند به طور کامل در خدمت تعلیم و تربیت باشد، علاوه بر تفاوت بین نظام ارزشی فرزندان و والدین، عدم سازگاری عاطفی بین آنهاست؛بدون شک خانواده هایی که می توانند در تولید مهر و محبت و تقویت روابط بین خانه و فرزندان موفقیت بیشتری کسب کنند ،در تعلیم و تربیت آنها و نقش آفرینیشان در مدرسه نیز موفق ترند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین با اشاره به آسیب‌های اجتماعی پیش روی دانش آموزان ، نگاه تک‌بعدی به تعلیم و تربیت آنها را  به صلاح ندانست و گفت: آسیب‌های فراوانی از نگاه تک‌بعدی به آموزش و پرورش وارد شده است که کنکور نمونه بارز آن است ، چرا که حاصل تربیت تک بعدی آنها برای رسیدن به شغل مطلوب است.

وی با بیان اینکه"رسیدن به حیات طیبه منتهای آرزوی ما در تعلیم و تربیت است" گفت:  ما باید دانش‌آموزان  را طبق نص صریح قرآن کریم انسانهایی صالح تربیت کنیم؛ ساحت‌های عبادی و اخلاقی را نباید درتربیت هایمان فراموش کرد، ساحت زیستی و بدنی و ساحت های اقتصادی ،سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آنان رابایدمدنظرداشت تا دانش آموزان ما در تمامی زمینه ها به رشد و تعالی برسند.

نجفی گفت: انتظار داریم که خانواده‌ها ی دانش آموزان ما درک درستی از چرایی تربیت فرزند و فلسفه تعلیم و تربیت آنان داشته باشند و این خیلی مهم است، تربیت در خانواده از تربیت در مدرسه جدا نیست و در طول هم قرار دارد  و ارتباط بین خانه و مدرسه به عنوان مطالبه عمومی مطرح است ، چرا که خانواده نهادی جدا از مدرسه نیست و دنباله کار مدرسه را تکمیل میکند.

به اشتراک بگذارید :