8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ۱۰:۲۲:۵۷
کد مطلب:  774830
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور اعلام کرد؛
شناسایی سالیانه 60 هزار دانش‌آموز دیرآموز

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور گفت: سالیانه در اجرای طرح سنجش حدود یک‌میلیون و 400 هزار دانش‌آموز را تست می‌کنیم که طی آن هشت یا 9 هزار دانش‌آموز با نیاز ویژه و 60 هزار کودک دیرآموز و اتیستیک شناسایی می‌شوند.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، مجید قدمی در مورداجرای طرح سنجش اظهار کرد: اجرای طرح سنجش دانش آموزان در سال 30 تا 40 میلیارد تومان هزینه دارد و به دنبال آن هستیم که برای این سنجش‌ها به سن تولد نزدیک‌تر شویم؛ بنابراین سال گذشته از والدین کودکان پنج سال نیز خواستیم آنان را برای سنجش بیاورند اما چون طرح اجباری نبود فقط 300 هزار نفر مراجعه کردند. درحالی‌که باید یک‌میلیون و 300 هزار نفر مراجعه می‌کردند بنابراین پیگیر آن هستیم که این برنامه‌ها را توسعه دهیم.

وی افزود: در این طرح‌ها اطلاعات بسیاری خوبی به دست می‌آوریم و یکی این موارد شناسایی 60 هزار دانش‌آموز دیرآموز است.

شرکت 200 هزار نفر از اولیا در کلاس‌های آموزشی

معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: والدین پس از تولد فرزند دچار معلولیت دچار وضعیتی می‌شوند که به آن در اصطلاح روانشناسی، دوره ماتم‌زدگی اطلاق می‌شود و پس از دوره افسردگی نهایت کودک را پذیرش می‌کنند.

قدمی اضافه کرد: هنگامی‌که والدین به نقطه پذیرش کودکان معلول برسند، می‌توانیم از همکاری آنان در مدرسه استفاده و با حضور فعال آنان از حقوق اجتماعی کودکان دفاع کنیم.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: سال گذشته 200 هزار نفر از والدین کودکان معلول در کلاس‌های آموزش اولیا شرکت کردند و هرچند مردان معمولاً در دوره‌های آموزشی شرکت نمی‌کنند اما سال گذشته توانستیم 30 هزار نفر از مردان را نیز در این کلاس‌ها آموزش دهیم.

قدمی گفت: هنگامی‌که فرزند معلول متولد می‌شود، معمولاً پدران تلاش می‌کنند صورت‌مسئله را پاک کنند و به‌طور مثال صبح زود می‌روند و شب دیرهنگام به خانه می‌آیند درحالی‌که برای رشد معقول فرزند دارای نیاز ویژه، هم پدر و هم مادر باید کمک کنند.

به اشتراک بگذارید :