9 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۱۴:۱۶:۲۷
کد مطلب:  774314
شوراهای آموزش و پرورش تبلور مشارکت و نظارت مردم بر دستگاه بزرگ تعلیم و تربیت

تکیه بر ظرفیت های مردمی و راهکارهایی مانند: تفویض اختیار، مشارکت جویی، مدرسه محوری و استفاده از خرد جمعی از زمینه های موثر در تشکیل شوراهای آموزش و پرورش هستند.

در دین مبین اسلام بر تعاون  و عمل بر اساس خرد جمعی تأکید شده است. « و امرهم شورا بینهم » عصاره فضیلت مشورت در امور مختلف است. از آنجایی که فرآیند تعلیم و تربیت دانش آموزان و آماده سازی مدارس به تنهایی از عهده دولت ها خارج است، نیاز به تشکیل شورایی متشکل از قشرهای مختلف جامعه احساس می شود. برای نیل به این هدف، در تاریخ 26 دی 1372 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. سند تحول بنیادین آموزش و پرورش توجه ویژه ای به کارکرد شوراها دارد. در فصل هفتم اهداف عملیاتی13 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به اصلاح قوانین و مقررات موجود در تقویت نقش شوراها و همچنین افزایش کارآمدی شوراهای درون مدرسه با رویکرد تفویض اختیار تأکید شده است.

در ماده چهار قانون شوراهای آموزش و پرورش وظایف و اختیارات شوراى استان به‌شرح زیر تعیین شده است:

۱.  تصویب ضوابط مربوط به تعیین هزینه سرانه دانش‌آموزى در هریک از مناطق تابعه از بودجه دولتى به‌نحوى که امکان توسعهکمى و کیفى فعالیت‌هاى آموزش و پرورش در نقاط محروم و نیز براى مستضعفان فراهم شود و کمبودها و عقب‌ماندگى‌هاى آموزش و پرورش مناطق به‌تدریج برطرف شود.

 ۲.  تصویب تقویم آموزشى مناطق تابعه با توجه به اوضاع اقلیمى و جمعیتى هر منطقه.
 

۳.  تصمیم‌گیرى در مورد توزیع عوارض اخذشده میان مناطق در شهر یا شهرهائى که بیش از یک منطقه آموزشى وجود دارد.

۴.  ارزیابى عملکرد شوراهاى شهرستان و مناطق براساس گزارش‌هاى واصله و اقدامات لازم در هر مورد و استفاده از ابزارهاى تشویق و تنبیه.

۵.  سیاست گذارى و برنامه‌ریزى جهت ایجاد و توسعه و تجهیز فضاهاى آموزشى و پرورشى استان.

۶ . ارائهگزارش عملکرد سالیانه شورا توسط دبیر شورا به‌دولت از طریق وزارت آموزش و پرورش

شوراهای آموزش و پرورش در استان گیلان نیز با استفاده  از ظرفیت حداکثری بخش های عمومی و مردمی توانسته گام های موثری در اعتلای نظام تعلیم و تربیت بردارد.

حمید آقاجانی رئیس اداره مدارس غیر دولتی و و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش استان گیلان درباره فعالیت های این شورا می گوید: از ابتدای امسال تاکنون 6 جلسه شورای آموزش و پرورش در سطح استان تشکیل شده که 42 مصوبه حاصل آن است. همچنین در طول سال گذشته یک هزار و 650 مصوبه نتیجه 295 جلسه شوراهای آموزش و پرورش سطح استان است که 92 درصد آن اجرایی شده است.

وی با اشاره به تنوع مصوبات شورای آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: تعیین تکلیف در مورد استفاده بهینه از فضاهای آموزشی با تشکیل کمیته ای از نمایندگان مسکن و شهرسازی، شهرداری ها، آموزش و پرورش و امور عمرانی استانداری بر اساس قانون بند هتبصره قانون برنامه بودجه 96 ، جمع آوری بخاری های نفتی از مدارس روستایی 13 منطقه آموزش و پرورش استان، تشکیل کمیته ویژه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور دستگاههای مربوط در حوزه معاونت پرورشی، ابلاغ طرح انسداد مبادی بی سوادی به فرمانداران، معرفی هنرستان شهید چمران ناحیه دو رشت به عنوان مدرسه ماندگار، تشکیل کمیته تقویت بنیه علمی با رویکرد عملی کردن کمک های سازمان های غیر دولتی به دانش آموزان و همچنین مصوباتی درباره برگزاری مراسم های گرامیداشت هفته مقام معلم و بازگشایی مدارس از اهم مصوبات شورای آموزش و پرورش استان در یک سال گذشته بوده است. رئیس اداره مدارس غیر دولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش استان گیلان در پایان با اشاره به ضرورت کمک های مادی و معنوی بخش های عمومی و مردمی به آموزش و پرورش  گفت: بر اساس مواد قانونی مصرّح در کتاب قانون شوراهای آموزش و پرورش در مواد 11 ، 13 و 16 قانون در سال 96 ، مبلغ 9 میلیارد و 894 میلیون تومان از ردیف های مربوط به قانون های شوراهای آموزش و پرورش در سطح استان تحقق یافته که صرف امور فرهنگی، عمرانی و آموزشی شده است.

 

به اشتراک بگذارید :