12 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ۲۱:۴۳:۳۰
کد مطلب:  771838
امام جمعه قزوین در نشست کمیته همکاری آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه :
باید برای نیازهای مختلف دانش‌آموزان پاسخ مناسب داشته باشیم

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: باید برای نیازهای مختلف دانش‌آموزان پاسخ مناسب داشته باشیم و باحضور طلاب توانمند در مدارس خلاءهای موجود شناسایی شود و روحیه انقلابی‌گری و استکبارستیزی را در نسل نوجوان و جوان تقویت کنیم.

به گزارش سایت دفتر امام جمعه قزوین ، آیت الله عبدالکریم عابدینی در نشست کمیته همکاری آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه، اظهار کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مثل دروازه‌ای می‌ماند که باید ما را در عرصه‌های مختلف دینی و قرآنی قرار دهد و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی اذعان کرد: گاهی حضور عده‌ای در مدارس و اصرار آنها بر اجرای مفاد سند ۲۰۳۰ قابل تامل است، این عده با نگاه شیطانی درحال اجرایی کردن تفکرات شیطانی دنیای غرب در حوزه آموزشی مدارس هستند، ما چطور راضی می‌شویم فرزندانمان را در مسیر تفکرات غربی و شیطانی قرار دهیم؟!

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: اگر سند بنیادین تحول آموزش و پرورش را به عنوان دروازه معارف انقلابی و دینی جدی بگیریم مشکلات آموزشی و پرورشی ما حل خواهد شد، زمانی‌که ما قوانین را رعایت نمی‌کنیم دچار بحران‌های آموزشی و تربیتی می‌شویم.

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: باید قدردان سرمایه‌های عظیم آموزشی در حوزه دینی باشیم، اگر ما در یک کشور اسلامی حضور نداشتیم یا در یک کشور غیر اسلامی بودیم در این فضا از منابع عظیم دینی و سرمایه‌های معنوی محروم می‌شدیم، دین اسلام در شرایطی ظهور کرد که فقط ۱۷نفر در جزیرةالعرب سواد داشتند، در این فضا قرآنی نازل شد که امر به آموختن دانش کرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه امروز در فضاهای آموزشی به خصوص برخی دانشگاه‌ها درحال حذف دین از فضای آموزشی هستند و بر این موضوع نیز اصرار دارند.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: ما اگر مبانی آموزشی خود را براساس مبانی دینی اجرا کرده و در جهان ترویج دهیم درواقع انقلاب خود را صادر کرده‌ایم، ما باید معارف بلند آسمانی را به جهانیان معرفی کنیم اما متاسفانه با وجود این معارف، برخی مصرف‌کننده افکار پوچ و ضد فرهنگی غرب شده‌اند.

 

وی ادامه داد: بعثت پیامبران با محوریت پرستش و بندگی خدا صورت گرفت و خدای متعال مبانی آموزشی خود را با نزول سوره علق پی‌ریزی کرد و حکمت و معرفت را مبانی این دروس آموزشی قرار داد و انبیای الهی به عنوان سرمایه‌های عظیم آموزشی برای بندگان خدا در بین اقوام مختلف حضور پیدا کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: ما در مسائل آموزشی و تربیتی دست پر هستیم و منابع عظیم دینی و روایی از امامان خود داریم اما دنیای غرب در این فضا دست خالی است و بسیاری از علومی که دنیای غرب به آن دست پیدا کردند از طریق آموزه‌های دینی و کتابخانه‌های مسلمانان بوده است.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: امروز باید به این سوال پاسخ داد که این میزان منابع دینی و روایی به چه میزان در حوزه آموزشی و تربیتی نوجوانان و جوانان ما استفاده شده است؟ خدای متعال هم دل‌های بندگانش را برای پذیرش حق فراهم کرده و هم منابع روایی و دینی زیادی را به عنوان محتوای آموزشی در اختیار ما قرار داده است.

وی اذعان کرد: حتی متون ادعیه زیادی وجود دارد که جزو منابع آموزشی و تربیتی ما بشمار می‌آید، وجود کتاب‌های فاخر از علمای بزرگ و دانشمندان بزرگ اسلامی نیز عامل افتخار در حوزه بین‌المللی است اما متاسفانه کم‌کاری‌ها باعث شده که نوجوانان و جوانان ما نسبت به این علوم غریبه باشند.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به اهمیت حضور نوجوانان و جوانان در نمازجمعه بیان کرد: نوجوانانی که در نمازجمعه حضور پیدا می‌کنند با اجرای طرحی آنها را عضو افتخاری ستاد نمازجمعه کرده‌ایم تا برای حضور بیشتر در نماز تشویق شوند و سپس با آموزش‌های لازم می‌توان عزیزان زیادی را برای حضور در نمازهای جمعه و جماعت تشویق کرد، این طرح قابلیت اجرا در همه شهرها را دارد.

وی افزود: راه دیگر آشنا کردن دانش آموزان با مباحث دینی و برگزاری کلاس‌های رفع شبهه برای آنهاست، این جلسات برکات زیادی دارد؛ زیرا سخنرانی جلسه‌ای یکطرفه است و نمی‌توان ارتباط مناسبی با مخاطبان گرفت اما ایجاد جلسات دوطرفه است و فضای صمیمانه‌ای ایجاد می‌کند.

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: باید برای نیازهای مختلف دانش آموزان پاسخ مناسب داشته باشیم و حضور طلاب توانمند در مدارس افزایش پیدا کند، از سوی دیگر شناسایی و جمع‌آوری ریشه‌های دینی و قرآنی کلام رهبر و معرفی آنها به نسل جوان، تقویت خودباوری در برابر غرب‌زدگی، کرامت‌مداری و بصیرت دینی از جمله مواردی است که باید نوجوانان را با آن آشنا کرد.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: دین ما به دنبال سیاست دینی و قرآنی است و سیاست را باید درخدمت دین به کارگرفت نه اینکه دین خود را سیاسی کنیم، بنابراین باید به دنبال بصیرت سیاسی باشیم؛ زیرا خداوند فتنه را بزرگتر و بدتر از قتل می‌داند و مجازات فتنه‌گران را اعدام برمی‌شمرد و نباید ما در مقابله با فتنه و فتنه‌گران به جای نگاه قرآنی سیاست‌بازی کنیم.

وی بیان کرد: چرا در مدارس ما جای فتنه‌شناسی و بصیرت‌افزایی خالی است؟ فتنه‌های مختلف زمینه ویرانه شدن شهرها، ایجاد اختلاف، تسلط اجانب بر ما و درخطر قرارگرفتن نوامیس و جان و مال مردم را فراهم می‌کند بنابراین دانش آموزان ما باید صاحب بصیرت شوند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه استکبارستیزی و تقویت روحیه انقلابی باید در دانش آموزان ما تقویت شود، گفت: مبادا ما ناخواسته فضایی ایجاد کنیم که معلمان و دانش آموزان ما از مبانی دینی و انقلابی فاصله بگیرند، زیرا در دنیا دچار خواری و ذلت می‌شویم و در آخرت دچار عذاب الیم خواهیم شد.

 

به اشتراک بگذارید :