27 جمادی‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ۱۲:۱۴:۱۵
کد مطلب:  771653
لبخند رضایت بر لبان دانش آموزان سعید آباد
معلمان جوانی که با شور و علاقه توانسته اند مدارس را متحول سازند

معلمان جوانی که با شور و حس مسئولیت در پی ساختن مدارس دور افتاده و روستایی هستند تا پیام آور شادی برای دانش آموزان عزیز باشند و بتواند عدالت آموزشی را گسترش دهند، امید است که با فعالیت معلمان بتوانیم دانش آموزان را به بهترین حالت ممکن پرورش دهیم .

به گزارش پدرام امینی معلم چند پایه دبستان سپاس روستای سعید آباد، 31شهریور سال 96 به روستای سعیدآباد رفتم تا با مسیر روستا وموقعیت آموزشگاه آشنا شوم. بعد از اینکه به روستای سعیدآباد رسیدم از اهالی روستا آدرس آموزشگاه را پرسیدم ولی آموزشگاه را پیدا نکرده و از بافت روستا خارج شدم مجدداً به روستا برگشتم پسر جوانی را دیدم از او پرسیدم مدرسه ی سپاس سعیدآباد کجاست پسر جوان سوار خودرو شخصیم شد و مرا راهنمایی کرد .زمانی که مدرسه را یافتم هیچ اثری از تابلو نیافتم تا به آن روز فکر نمی کردم مدرسه ای باشد که حیاط نداشته باشد.

مدرسه ی سپاس سعیدآباد حیاط نداشت و حتی محوطه آموزشگاه پست و بلند بود به طوری که دانش آموزان حتی نمی توانستند در زنگ ورزش و حتی در زنگ تفریح فعالیت بدنی داشته باشند. محوطه حیاط مملو از گیاهان خود رو شده بود، حیرت زده شدم .

سپس وارد ساختمان آموزشگاه شدم و سیستم گرمایشی را چک کردم بخاری نفتی خوب کار نمی کرد و به گفته جوانی که در کنارم بود هر از چند گاهی بخاری نفتی نیاز به سرویس داشته است .

تخته وایت برد بسیار کوچک در ابعاد یک در نیم برای آموزش چند پایه و اما هر چه به دنبال وسایل کمک آموزشی گشتم حتی یک وسیله نیز پیدا نکردم.

دو راه در مقابلم قرار داشت .اولین راه که بسیار ساده بود این بود که نسبت به وضعیت موجود بی تفاوت باشم و اما راه دوم این بود که به صورت جهادی کار کنم. من راه دوم را انتخاب کردم .

تا ساعت 3بعدازظهر در آموزشگاه بودم . بعد از ساعت3بعدازظهر آموزشگاه را بستم .دیدم اهالی روستا آتشی روشن کرده و دور آن نشسته اند . فعالیتم را از همان لحظه شروع کردم، نزد اهالی رفتم و با یکایک آن ها آشنا شدم و از آن ها دعوت کردم تا در روز اول مهر برای جشن بازگشایی تشریف بیاورند.

در طول سال تحصیلی جلسات مختلفی را با اولیای دانش آموزان ،دهیار ، شورای اسلامی روستا ،خیرین و حتی اهالی روستا برگزار کردم و در رابطه با اهمیت و ضرورت تعلیم و تربیت مطالب مختلفی را برای این عزیزان عرض کردم. تا اینکه یکایک عزیزان احساس مسئولیت کردند.

با مشارکت دهیاری محوطه آموزشگاه را تسطیح کردیم تا دانش آموزان بتوانند در زنگ ورزش فوتبال بازی کنند.

با هماهنگی های صورت گرفته با کارشناس کارپردازی تخته وایت برد بزرگ برای آموزشگاه تهیه شد

با مشارکت خیرین و اهالی روستا مدرسه ی سعیدآباد از نعمت گاز برخوردار شد.

با مشارک خیرین بزرگوار دیوار آموزشگاه را کشیدیم و آموزشگاه دارای حیاط شد

عزیزان خیر درب آهنی به آموزشگاه هدیه کردند.

با پیگیری های مجدد توانستیم با حمایت خیرین کیت کامل آموزش ریاضی، علوم و اجتماعی را برای آموزشگاه سپاس تهیه کنیم.

نوبت به زیبا سازی آموزشگاه رسیده بود. با مشارکت همه جانبه خیرین دیوار های حیاط آموزشگاه را سیمان کاری کردیم و در مرحله بعد کار نقاشی دیوار های حیاط و ساختمان آموزشگاه را شروع کردیم.

اکنون آموزشگاه سپاس بسیار زیبا شده و این زیبایی باعث خوشحالی و شادی دانش آموزان شده است.

از نظر آموزشی:

سومین روزی که از آموزشگاه بر می گشتم تا به منزل بر گردم کودکی را دیدم که از نظر سنی باید مشغول به تحصیل در مقطع ابتدایی می شد.برایم سوال ایجاد شد. فردای آن روز از دانش آموزان پرسیدم که آیا دانش آموزی را می شناسید که ترک تحصیل کرده باشد.دانش آموزان پاسخ دادند بلی ،کنجکاو شدم و با بررسی پرونده ها و دفاتر امتحانات به این موضوع پی بردم که دانش آموزی در آموزشگاه درس می خوانده و ترک تحصیل کرده است. نامه ای برای اولیا فرستادم ولی اولیا ترتیب اثر ندادند. بعدازظهر که مدرسه تعطیل شد. به خانه ی اولیای دانش آموزی که ترک تحصیل کرده بود رفتم  وضعیت مالی مناسبی نداشتند . اولیا را مجاب کردم که فرزندشان را به مدرسه بفرستند.دانش آموز مربوطه را در سیستم مجدداً ثبت نام کردم و جز آمار دانش آموزان آموزشگاه درآمد.

دانش آموز به مدرسه آمد. اما با اینکه 3 سال از تحصیلش در دبستان گذشته بود ولی به سنجش نرفته بود. وقت سنجش برای دانش آموز گرفتم و او را همراه با پدرش با هزینه شخصی به پایگاه سنجش فرستادم.

دانش آموزی که حتی نمی توانست بعد از سه سال از تحصیل نام و نام خوانوادگی خود را بنویسد و تصمیم به ترک تحصیل گرفته بود با سیاست تشویق و تقویت مثبت امروز دارای اعتماد به نفس بسیار خوبی شده و توانایی خواندن ، نوشتن و حساب کردن را پیدا کرده است.

بعد از اینکه کیت آموزشی دروس تهیه شد تاکید بر آموزش مجسم ، نیمه مجسم و در انتها به صورت مجرد مبنای کار ما قرار گرفت و با تلفیق کردن دروس مختلف با تربیت بدنی به عنوان مثال آموزش جدول ضرب پایه سوم به زبان بازی (تلفیق ریاضی و تربیت بدنی) یا در پایه اول خواندن کلمه به صورت بخش بخش و صدا کشی را با تربیت بدنی تلفیق کردیم و لذت بادگیری را به دانش آموزان چشاندیم.

 

در بحث سلامت دانش آموزان آموزشگاه سپاس هر روز 10دقیقه ورزش صبحگاهی می کنند و در هفته یک روز صبحانه ی سلامت در آموزشگاه میل می کنند.

 

این دانش آموزان ساعاتی از آموزش خود را در بستر طبیعت می بینند.

و جشن ها و بر نامه های مختلف پرورشی اعم از برگزاری جشن 33روزه قرآن مختص دانش آموزان پایه سوم با حضور دو دانش آموز در پایه سوم گرفته شده تا برنامه نماز جماعت و حفظ جز سی قرآن کریم و...به صورت منظم در آموزشگاه اجرا می شود.

در نهایت تقدیر و تشکر می کنم از دهیاری، شورای اسلامی روستا،خیرین بزرگوار و مدیر آموزش و پرورش که با حمایت همه جانبه خود آموزشگاه سپاس سعیدآباد را دگرگون کرده و فضای شاد و دلنشینی را برای دانش آموزان عزیز فراهم کردند.

 

 

به اشتراک بگذارید :