21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ ۱۲:۳۶:۲۱
کد مطلب:  770100
قطب کشوری انجمن علمی پژوهشی لیزر و اپتیک در ناحیه دو شیراز افتتاح شد

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: ما در آموزش و پرورش باید در زمینه تربیت نسل ها و تغییر نگرش آنها نسبت به علم و پژوهش تلاش کنیم ، چنانچه در سند تحول بنیادین نیز به پژوهش توجه ویژه شده و به نحوی که یکی از زیر نظام های این سند پژوهش و ارزشیابی است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در آیین افتتاح قطب کشوری انجمن علمی پژوهشی لیزر و اپتیک در پژوهش سرای رازی ناحیه دو شیراز، گفت: ملت ما هموراه در زمینه کسب علم و ترویج دانش در تاریخ سرآمد بوده ، بویژه در دوران نخستین اسلام و قبل از آن ، ایرانیان در ترویج علوم مختلف نقشی بارز و اساسی داشته اند و دنیا بسیاری از علوم را مدیون مسلمانان و بویژه ایرانیان است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس، علم و ترویج آنرا حاصل یک نگرش دانست و گفت: اگر در نگرش افراد جامعه نسبت به علم و ترویج آن تغییر حاصل شود ، به نحوی که به آن اهمیت دهند ، زمینه برای مراودات علمی فراهم خواهد شد وآثار خوبی نیز به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به عملکرد اندیشمندان بزرگ اسلامی و ایرانی در دوران اوج تمدن اسلامی، افزود: غربیان وامدار اندیشمندان بزرگ ایرانی در دوران مختلف هستند و یکی از دلایل انتقال قطب علمی جهان از شرق و بویژه ایران به غرب ، همین تغییر نگرش و بستن باب پژوهش است.

نجفی خواستار ترویج پژوهش در بین دانش آموزان شد و تاکید کرد: ما در آموزش و پرورش باید در زمینه تربیت نسل ها و تغییر نگرش آنها نسبت به علم و پژوهش تلاش کنیم  ، چنانچه در سند تحول بنیادین نیز به پژوهش توجه ویژه شده ، به نحوی که یکی از زیر نظام های این سند پژوهش و ارزشیابی است و کارهای خوبی همچون معلم پژوهنده، اقدام پژوهی ، درس پژوهی در این راستا انجام شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه شیراز مهد علم و فرهنگ ادب است، گفت: تبدیل شیراز و ناحیه دو این شهر به قطب نانو  و لیزرکشور ،چندان دور از انتظار نیست و ظرفیت های لازم برای اجرای فعالیت های علمی در سطح کشور، در فارس وجود دارد.

 وی همچنین گفت: نقش مدیران مدارس در ترویج فرهنگ پژوهش بسیار مهم است، چرا که می توانند با ایجاد انگیزه و سوال در دانش آموزان، زمینه آگاهی بیشتر آنها را فراهم نموده و پژوهش را در آنها نهادینه کنند.

رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه دو شیراز نیز گفت: با توجه به  تقاضای اولیا و دانش آموزان آنها، پژوهش سرای دانش آموزی اولین اولویت ما می باشد.

بهروز پرنیان گفت: از سال 92 و با طرح موضوع افتتاح آزمایشگاه نانو ، با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه شیراز این آزمایشگاه با در اختیار قرار دادن تجهیزات روز ،در پژوهش سرای دانش آموزی رازی ناحیه دو شیراز راه اندازی شد و به دنبال آن نیز هم اکنون قطب لیزر و اپتیک کشور ،با هدف آموزش معلمان و دانش آموزان در این پژوهش سرا راه اندازی شد.

به اشتراک بگذارید :