21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ ۱۲:۱۱:۴۱
کد مطلب:  768538
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در گردهمایی روسای ادارات آموزش و پرورش استان:
برنامه کلان نظام تعلیم و تربیت استقرار سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در گردهمایی روسای ادارات آموزش و پرورش استان گفت: برنامه کلان نظام تعلیم و تربیت استقرار سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش است.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان خط مشی ها و استراتژی های دارای اولویت نظام آموزش و پرورش استان را تحول در مدیریت نظام آموزش و پرورش، تحول در محتوا و متن برنامه های آموزش و پرورش و همچنین گسترش پایگاه اجتماعی آموزش و پرورش بشمرد.

خدابنده در ادامه عوامل ایجاد تحول در مدیریت نظام آموزش و پرورش را مدرسه محوری، انتخاب و انتصاب مدیران از طریق آزمون و سامانه، شفافیت عمکرد، دادن اختیار به مدیران مدارس و اجرای برنامه ویژه مدرسه دانست.

وی با بیان این نکته که تحول در آموزش و پرورش اتفاق نمی افتد مگر آنکه مدرسه ما دچار تحول شود گفت: کانون اصلی تعلیم و تربیت مدرسه است و هر عاملی که باعث بشود به سمت مدرسه محوری حرکت نکنیم و یا حرکت آن را کند نماید آفت اصلی تحول است.

خدابنده در زمینه برنامه هایی که ما را به سمت مدرسه محوری می برد عنوان کرد: نظام سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران مدارس و ارتقاء شایستگی ها، استقرار گام اول در جهت شایسته سالاری مدیران واحد های آموزشی، نظام سنجش و تضمین کیفت مدارس (شفافیت عملکرد)، اصلاح ساختار تصیم گیری و تصیم سازی در مدرسه و در نهایت برنامه ویژه مدرسه از جمله برنامه هایی است که به این مهم کمک می کند.

وی تحول در محتوا و متن برنامه های آموزش و پرورش را عواملی همچون گسترش مهارت آموزی از طریق موضوع ایران مهارت، کاهش موانع یادگیری فعال در مدارس با تاکید بر ترویج شادابی و نشاط در مدارس، ترویج رقابت های گروهی به جای رقابت های انفرادی، طرح بازی یادگیری و تشکیل اتاق های اسباب بازی بخصوص برای دوره اول ابتدائی برشمرد.

به اشتراک بگذارید :