11 ربیع‌الثانی 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ ۱۸:۱۰:۰۰
کد مطلب:  768417
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش در نشست هم‌اندیشی بازی و یادگیری:
اجرای طرح " بازی و یادگیری " در ۱۰۰۰ مدرسه کشور

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش در نشست هم‌اندیشی بازی و یادگیری از اجرای طرح " بازی و یادگیری " در ۱۰۰۰ مدرسه و در ۱۰ استان کشور خبر داد.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی وزارت آموزش‌وپرورش ، رضوان حکیم زاده در نشست هم‌اندیشی و تبادل‌نظر نوآموزان، دانش آموزان، معلمان، مربیان پیش‌دبستانی، مدیران، اولیا و فعالان حوزه بازی و اسباب‌بازی با معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش که در دبستان محدثه منطقه ۱۴تهران برگزار شد، اظهار کرد: اگر بخواهیم اتفاقی بیفتد باید به شکل تخصصی و علمی این نوع یادگیری را اشاعه دهیم.

وی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد بچه‌ها در محیط شاداب و بانشاط یادگیری بهتری دارند و باعلاقه و انگیزه مضاعف به یادگیری می‌پردازد.

حکیم زاده گفت: یکی از بهترین روش‌های یادگیری، بسترهای هنری مانند؛ قصه‌گویی، شعر و نمایشنامه خوانی و استفاده از روش بازی و اسباب‌بازی است.

وی با اشاره به تأکیدهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت روش‌های یادگیری، ادامه داد: در مدت کوتاهی توانستیم دستورالعمل طرح بازی و یادگیری را تهیه و برای اجرای آزمایشی آن را به برخی استان‌ها ارسال کردیم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: در گام نخست، ده استان را انتخاب و از هر استان ۱۰۰مدرسه و مجموعاً ۱۰۰۰مدرسه در این طرح حضور دارند.

وی اضافه کرد: در این طرح قرار نیست ساعتی را اضافه یا حذف کنیم بلکه در قالب همان ساعات درسی می‌توان با استفاده از روش بازی و یادگیری این طرح را اجرا کرد.

حکیم زاده افزود: در اغلب کشورها اتاق بازی و یادگیری جزیی از برنامه‌هایشان است، لذا در ایران این طرح ابتدا به شکل آزمایشی انجام می‌شود تا عیوب طرح را شناسایی و مرتفع کنیم.

وی اذعان کرد: در راستای اجرای هرچه بهتر این طرح، در هر استان یک رابط خواهیم داشت تا اجرای این طرح را پیگیری کنیم.

معاون آموزش ابتدایی از استقبال خوب از این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد: نگاه تحولی با بخشنامه محقق نمی‌شود بلکه باید درروش های تدریس و فرایند یادگیری تغییر ایجاد شود. لذا همکاری نهادهای ذی‌ربط در اجرای این طرح ضروری است.

وی ادامه داد: متأسفانه در دهه‌های اخیر فرایند یادگیری به سمتی رفته که به‌جای مهارت‌آموزی حافظه محوری در نظام تعلیم و تربیت حاکم شده است.

حکیم زاده در بخش دیگری از این نشست پس از استماع ایده‌ها و نقطه نظرات حاضرین به سؤالات آن‌ها نیز پاسخ داد.

وی افزود: یکی از عوامل موفقیت اجرای طرح‌ها تغییر نگاه سنتی به فرایند یاددهی-یادگیری است، همه برای تغییر این نگرش باید تلاش کنند.

عضو شورای معاونین وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: تراکم کلاس‌ها ممکن است در مسیر اجرای این طرح مشکل‌ساز باشد اما مانع اصلی نیست، لذا مدارس نباید منتظر معجزه از بالا باشند بلکه باید با ارائه خلاقیت این طرح را اجرایی کنند.

وی ادامه داد: مهارت خلاقیت، اجتماعی، اعتمادبه‌نفس، مهارت گفتاری، رفتاری و... ازجمله مهارت‌های موجود در این طرح است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: تمام مراحل اجرای این طرح دستوری نیست و مدارس باید با ارائه خلاقیت و استفاده از تجارب سایر کشورها به اجرای این طرح مبادرت کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلاتی که امروز در جامعه وجود دارد ناشی از عدم آموزش کافی در دوران تحصیل است.

به اشتراک بگذارید :