26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ ۰۹:۵۲:۵۱
کد مطلب:  766944
در نشست خبری با اصحاب رسانه صورت گرفت،
تشریح بودجه سال 98 وزارت آموزش‌وپرورش توسط معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی

بودجه سال 98 وزارت آموزش‌وپرورش توسط معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش در نشست خبری با اصحاب رسانه تشریح شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علی الهیار ترکمن در نشست خبری با اصحاب رسانه که با موضوع بودجه سال ۹۸در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: در روزهای بررسی فرایند تصویب نهایی بودجه در مجلس شورای اسلامی هستیم و امیدواریم از ظرفیت‌های لازم استفاده کنیم و بتوانیم ظرفیت‌های جدیدی را در بودجه آموزش‌وپرورش وارد کنیم.

 

وی افزود: لایحه بودجه با ویژگی‌های مشخص و باهدف افزایش حفظ ثبات اقتصادی، تأمین معیشت و ارتقای شاخص‌های سلامت عدالت اجتماعی تدوین شده است.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی با اشاره به کلیات بودجه، گفت: در بودجه سال 98 اعتبارات در قالب اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برحسب امور و فصول در نظر گرفته‌شده است که سهم آموزش‌وپرورش در بخش پیش‌بینی اعتبارات هزینه‌ای 53.601 میلیارد تومان و در بخش پیش‌بینی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 2.125 میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است.

 

اصلاحات ساختاری کارکرد بودجه از طریق سیاست‌گذاری‌هایی قانون بودجه انجام می‌شود

 

 الهیار خاطرنشان کرد: ترکیب منابع عمومی به این شکل است که ۵۱درصد از درآمدهای عمومی، 53 درصد از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ ای و 13 درصد از واگذاری دارایی مالی تامین می شود در مقابل مصارف راداریم که از مصارف ۷۹درصد آن هزینه‌ای، ۱۵درصد آن مصارف مربوط به تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و پروژه‌های عمرانی و ۶درصد تملک دارایی‌های مالی است.

 

وی بابیان اینکه بودجه علاوه بر کارکرد تأمین منابع مالی، کارکرد سیاست‌گذاری، تنظیم گری و اصلاحات ساختاری دارد، بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین رویکردها در لایحه بودجه سال 98 توجه به اصلاحات ساختاری از طریق بودجه است که از طریق سیاست‌گذاری‌هایی که در قانون بودجه انجام می‌شود به اصلاحاتی دست پیدا می‌کنیم که از آن طریق به چابک شدن اجرای فرآیندها و اثربخشی منابعی که در لایحه پیش‌بینی‌شده است، کمک می‌کند.

هدف‌گذاری اصلاح فرایندی توسط بودجه در آموزش‌وپرورش.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی با اشاره به اصلی‌ترین اصلاحات ساختاری که در لایحه بودجه انجام‌گرفته است، اظهار کرد: کاهش استفاده از درآمدهای ارزی که از 27 میلیارد دلار به 21.7 میلیارد دلار کاهش‌یافته است، برنامه‌ریزی و نگاه پایدار به  بودجه بر اساس سازوکارهایی که در تبصره‌ها پیش‌بینی‌شده است، الزام صندوق‌های بازنشستگی به افزایش کارایی و کارکرد بنگاه‌های وابسته به نحوی که بخشی از کسری‌های پرداخت حقوق بازنشستگان از منابع داخلی آن‌ها کمک گرفته شود، اصلاح فرآیندی در آموزش‌وپرورش ( از چند طریق: ۱۰درصد خرید خدمات آموزشی برای تحت پوشش بردن دانش آموزان، کاهش ادارات مراکز استان‌ها و کاهش ادارات کوچک‌مقیاس در مناطق آموزشی با تعداد دانش‌آموز کمتر از 5000 نفر)، اولویت‌بندی به تخصیص پروژه‌های عمرانی، هدفمند کردن مصرف درآمدهای اختصاصی دستگاه‌ها و مصرف مبتنی بر نیاز، ممنوعیت ایجاد مراکز آموزشی عالی و انتقال دانشگاه‌های وابسته دستگاه‌های اجرایی به وزارت علوم، حذف موازی کاری‌ها، ممنوعیت ایجاد واحدهای اداری جدید در شهرستان و افزایش شفافیت و انضباط بودجه‌ای است. این 10 مورد، مواردی است که از طریق سیاست‌گذاری‌های بودجه‌ای در حوزه اصلاحات ساختاری موردتوجه قرارگرفته است.

تبصره‌های مهم لایحه بودجه.

الهیار در ادامه به تبصره‌های مهم لایحه بودجه اشاره کرد و گفت: در لایحه بودجه تبصره‌های ۲۲گانه وجود دارد که چند تبصره مهم آن شامل؛ تبصره 6 نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی را مشخص می‌کند، بند "د " تبصره 9 مربوط به سامان‌دهی و بهینه‌سازی از کاربری و استفاده درست از املاک در اختیار آموزش‌وپرورش است، بند "الف "تبصره 12 سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت است که 7 برابر حداقل حقوق در سال و سقف آن سی سال است، بند "ج " تبصره 12 به ‌پیش‌بینی 2 هزار میلیارد تومان برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره می‌کند با اولویت کسانی که زیر 2 میلیون حقوق دریافت می‌کنند، بند "ح " تبصره 12 ممنوعیت اجرای بخشنامه‌هایی که بار مالی دارد اما بودجه آن در قانون پیش‌بینی‌نشده است، تبصره14 دربند "الف " توزیع یارانه‌ها را اشاره می‌کند که 100 میلیارد تومان برای کمک به هزینه آب و برق مدارس را پیش‌بینی کرده است و تفاوت آن در این خواهد بود که امسال معافیت گرفتیم اما در سال آینده از یارانه‌ها پول دریافت می‌شود و مشکلاتی که با وزارت خانه‌های نیرو و نفت برای معافیت مدارس ایجاد شده بود، برطرف خواهد شد.

کاهش ادارات مناطق و نواحی مستقر در مراکز استان‌ها باید حداکثر به ۶۲واحد برسد.

وی در ادامه اضافه کرد: بند "الف " تبصره 14 اجازه به استانداران می‌دهد که یارانه سه دهک بالای درآمدی را حذف کنند و از محل منابع آزادشده برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و در جهت حذف تدریجی فقر مطلق در استان اقدام کنند. بند "د " تبصره 16 به کسر ماهانه 1 درصد از هزینه بانک‌ها و شرکت‌های دولتی اشاره می‌کند که متناظر آن دربندهای متفرقه اعتباری دریافت می‌کنیم. بند " ج " تبصره 18 اجازه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای هوشمند سازی مدارس می‌دهد، در تبصره 19 برای مشارکت دولتی و غیردولتی در خصوص تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام که سیاست‌گذاری شده است و در جزء 4 تبصره 19 اجازه خرید خدمات آموزشی از مؤسسان مدارس غیردولتی به وزارت آموزش‌وپرورش داده است.

خرید خدمات آموزشی برای تأمین نیروهای پژوهش سراها، راهنمایان تعلیماتی، مربیان بهداشت و متصدیان آزمایشگاه است که 30 درصد تا پایان سال 98 و 50 درصد تا پایان سال 99 از این حوزه تأمین ‌شوند.

بند ب تبصره 21 لایحه بودجه براساس ماده 25 قانون برنامه ششم توسعه منظور شده است.

الهیار اظهار کرد: در تبصره 20 تکالیف دولت در خصوص استقرار بودجه‌ریزی عملیاتی و استقرار سیستم حسابداری تعهدی مورد تأکید قرارگرفته است و دربند "ب "تبصره 21 به آموزش‌وپرورش اشاره‌شده است که در حوزه سیاست‌های اصلاحات ساختاری پیش‌بینی‌شده است که شامل 10 درصد از دانش آموزان به‌صورت خرید خدمات از بخش غیردولتی تحت پوشش ببریم و البته آموزش به‌صورت رایگان ارائه خواهد شد، کاهش ادارات مناطق و نواحی مستقر در مراکز استان‌ها است که باید حداکثر به ۶۲واحد برسد و خرید خدمات آموزشی برای تأمین نیروهای پژوهش سراها و راهنمایان تعلیماتی، مربیان بهداشت و متصدیان آزمایشگاه است که 30 درصد تا پایان سال 98 و 58 درصد تا پایان سال 99 از این حوزه تأمین می‌شوند و درنهایت تجمیع ادارات آموزش که دران تعداد دانش آموزان زیر ۵۰۰۰نفر است.

تجمیع ادارات آموزش‌وپرورش که تعداد دانش آموزان آن زیر ۵۰۰۰نفر است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی تأکید کرد: در سال 1397 اعتبارات منابع عمومی دولت 386 هزار میلیارد تومان بوده است و در سال 1398 با 5.4 درصد رشد به 407 هزار میلیارد رسیده است، که منابع و مصارف آن مشخص است و در بین دستگاه‌های دولتی و فصول اجرایی، وزارت آموزش‌وپرورش بیشترین رشد را نسبت به سال 1396 داشته است.

در سال 1397، 11.3 درصد از منابع عمومی بودجه کشور به آموزش‌وپرورش اختصاص داشت که در سال ۱۳۹۸به 13.4 درصد رسیده است و با احتساب 2 هزار میلیارد رتبه‌بندی به 13.9 درصد از منابع عمومی کشور به بخش آموزش‌وپرورش اختصاص‌یافته است.

الهیار گفت: اعتبارات آموزش‌وپرورش در سال 1398 در جداول 7،8،9،18،21 و یارانه‌ها بالغ‌بر 56 هزار و 349 میلیارد تومان است که در حوزه اعتبارات هزینه‌ای ۲۹درصد رشد داشته‌ایم که اگر اعتبارات رتبه‌بندی خارج شود 24.3 درصد رشد دارد، در حوزه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 40.3 درصد رشد و در کل اعتبارات 29.5 درصد رشد داشته‌ایم که بدون احتساب رتبه‌بندی 25 درصد رشد است.

 

وی اضافه کرد: 13 ردیف ذیل وزارت آموزش‌وپرورش داریم که رشد اعتبارات آنها مبتنی بر نیاز و بر اساس اولویت انجام شده است و به‌طور مثال ردیف ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها 25 درصد رشد دارند، ردیف برون‌سپاری کاردانش 23 درصد رشد، ردیف پرداخت حقوق کارکنان خرید خدمات 21 درصد، ردیف فعالیت‌های تربیت‌بدنی دانش آموزان 20 درصد، مدارس خارج از کشور 15 درصد و ردیف سرانه دانش‌آموزی 10 درصد رشد داشته است.

 

الهیار تصریح کرد: اعتبارات که پیش‌بینی کردیم برای 12.3 میلیون نفر دانش‌آموز مدارس دولتی است ۹۵۷۸۰۰نفر کارکنان وزارت آموزش و پرورش است و اعتبار حقوق و مزایا 40 هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: سرانه دانش‌آموزی در مدارس دولتی ۲۵۸۰۰تومان است، ۵۳۰میلیارد تومان برای حمایت و ارتقای از پوشش تحصیلی دانش آموزان مناطق محروم است که 320 میلیارد تومان برای مدارس شبانه‌روزی و 210 میلیارد تومان مربوط به ایاب و ذهاب دانش آموزان در مناطق روستایی است.

 

سرانه غذایی دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی 3500 تومان، دانشجویان 16000 تومان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی بابیان اینکه باوجود پیگیری‌ها و تلاش‌های زیادی که در دولت صورت گرفت تا ضعف‌های بودجه‌ای آموزش‌وپرورش برطرف شود، گفت: یکی از ضعف‌های بودجه سال 1398، سرانه غذایی در مدارس شبانه‌روزی است که کماکان پایین است و 3500 تومان در روز است و این در حالی است که برای دانشجویان 16000 تومان پیش بینی شده است. این سرانه‌ها باید اصلاح شود و دانش‌آموزانی که در حال رشد هستند  و در مناطق محروم زندگی می کنند از سرانه غذایی مناسب‌تری برخوردار شود.

الهیار در پایان گفت: سرانه ورزشی دانش آموزان 7600 تومان، سرانه ارتقای سلامت جسمی دانش آموزان ۴۴۰۰تومان، سرانه پیشگیری از آسیب اجتماعی به انضمام طرح نماد، 255 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

271هزار نفر نوآموز در مناطق هدف و دوزبانه داریم که تحت آموزش پیش‌دبستانی هستند و 74 میلیارد تومان برای آنان اعتبار منظور شده است، سرانه پرورشی دانش آموزان ۲۰ هزار تومان است و اعتبار مدارس خارج از کشور به 207 میلیارد تومان افزایش پیداکرده که با توجه به نوسانات ارزی رقم قابل اتکایی نیست و حقوق کارکنان خرید خدمات آموزشی به ۳۷۵ میلیارد تومان افزایش‌یافته است و ردیف کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های آموزش‌وپرورش که برای ایجاد عدالت آموزشی و اجتماعی در استان‌های کمتر برخوردار است که به 294 میلیارد تومان افزایش پیداکرده است.

 

 

به اشتراک بگذارید :