27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۸ ۰۷:۵۲:۰۸
کد مطلب:  764001
در آستانه فرا رسیدن هفتم دی ماه سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی صورگرفت:
پیام وزیر آموزش و پرروش به مناسبت روز نهضت سوادآموزی

وزیر آموزش و پرورش در آستانه فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی با صدور پیامی این روز را تبریک گفته و تلاش های صورت گرفته را مورد تقدیر قرارداد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در آستانه فرارسیدن سالروز تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی که در پی صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره)  در هفتم دی ماه سال 1358 صورت گرفت با صدور پیامی ضمن گرامیداشت این روز آن را تبریک گفت.

 

متن کامل این پیام به این شرح است؛

  بسم الله الرحمن الرحیم

 در آموزه های دینی و سیره پیامبر رحمت و مهربانی، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام)، علم آموزی ابزار دانایی است و خواندن، نخستین کلمه و فرمان آخرین کتاب آسمانی، «قرآن کریم» است. از این رو خواندن و نوشتن برای آموختن و رهنمون شدن به پاکی و نیل به حیات طیبه از اهداف دین ماست. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در بهاری ترین روزهای انقلاب، مصادف با هفتم دی ماه سال ۱۳5۸، با اقتدا به سیره نبوی و سنت علوی، فرمان ایجاد نهضت سواد آموزی را صادر و توجه ملت ایران را به این عزم ملی و فرهنگی جلب نمودند که: «باید در برنامه درازمدت، فرهنگ وابسته کشور را به یک فرهنگ مستقل و خودکفا تبدیل کنیم». ایشان تأکید فرمودند که بدون از دست دادن وقت و بدون تشریفات خسته کننده برای مبارزه با بی سوادی به طور ضربتی و بسیج عمومی قیام شود تا ان شاء الله در آینده ای نزدیک همه خواندن و نوشتن ابتدایی را آموخته باشند. مایه مباهات است که دستاوردهای سرآمد سواد آموزی در بهبود و ارتقای شاخص باسوادی در همه گروه های سنی، کمک به افزایش عدالت آموزشی، تسهیل دسترسی به فرصت دوم آموزشی و بهره گیری از طرح ها و برنامه های اثربخش و جسورانه که در سال جاری منجر به کسب نشان دیپلم افتخار از سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد برای اجرای طرح آموزش مقدمات رایانه گردید، مصداق روشنی از اهتمام و جدیت همکاران در نوآوری و ابتکار جدید برای شتاب بخشی به باسوادی و دستیابی به افق های روشن ترسیم شده رهبر کبیر انقلاب اسلامی است. باور دارم حفظ و ارتقای دستاوردهای سوادآموزی یک فریضه و تلاش برای پیدا کردن مسیرهای جدید، اتخاذ تدابیر نو و جسورانه و تعریف افق های تازه، وظیفه ای است که باید مجدانه تعقیب و پیگیری شود.

 

ضمن گرامیداشت روز سواد آموزی در این فرصت ارزشمند از تلاش هایی که در این جهت صورت گرفته است تشکر و قدردانی می نمایم و توفیق روزافزون همه همکاران خواهانم.

به اشتراک بگذارید :