23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ ۱۰:۲۶:۲۶
کد مطلب:  761502
باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
معیشت و اقتصاد عامل 60 درصد خروج دانش‌آموزان از دوره ابتدایی است.

علی باقرزاده در تالار فرهنگ گفت: «آنچه که باعث شد ما امروز دور هم جمع شویم عشق به فرمان و تحقق فرمایش ایشان همچنین پیروی از توصیه‌های مقام معظم رهبری برای تحقق امر سوادآموزی است.»

به گزارش روابط عموم سطامان نهضت سواد آموزی به نقل از پانا ، علی باقرزاده در همایش گرامیداشت هفته سوادآموزی که صبح امروز در تالار فرهنگ برگزار شد گفت: «آنچه که باعث شد ما امروز دور هم جمع شویم عشق به فرمان و تحقق فرمایش ایشان همچنین پیروی از توصیه‌های مقام معظم رهبری برای تحقق امر سوادآموزی است.»

او گفت: «انقلاب اسلامی در ذات خود کرامت بخش و عزیز پنداشتن انسان‌هاست، بنابراین امام در اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی فرمان سوادآموزی را دادند.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: «فرمان امام می‌تواند پشتیبان‌کننده امر سوادآموزی باشد. محو بی‌سوادی در گرو عزم و خیزش تمام مردم است اساسا پویش‌های سوادآموزی موفق دنیا از پشتیبانی دولت و مردم برخوردار بودند.»

باقرزاده افزود: «امام راحل بر ۳ عنصر آموزش، سلامت و رفاه تاکید کردند. یکی از انگیزه‌های اصلی جامعه هدف ما برای باسواد شدن کسب مهارت‌های خواندن است.»

او افزود: «این افتخار را داریم که مهارت قرآن خواندن را جزو اجزای سوادآموزی می‌دانیم. از ۳۸ سال گذشته خواندن، نوشتن، حساب کردن و روخوانی را جز شاخص‌های سوادآموزی دانستیم.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: «با تمام فراز و فرودهای موجود  توانستیم جز کشورهای موفق دنیا باشیم، به عنوان نمونه در گروه سنی بالای ۱۵ سال ایران در سال ۱۹۷۶ شاهد ۳۶درصد باسوادی هستیم در حالی که میانگین دنیا حدود ۷۰درصد بوده است و اکنون نیز طبق گزارش‌های حدود ۴درصد بالاتر از میانگین دنیا هستیم.»

او گفت: «سازمان نهضت سوادآموزی توانسته 6 جایزه بین‌المللی بگیرد.طرح  آموزش اولیای بیسواد داشن آموزان نیز  یکی از طرح‌های ملی لسا که در موسسه آموزش مادام العمر یونسکو به ثبت‌ رسیده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: «به ارایه سواد ترکیبی به صورت جدی فکر می‌کنیم تا در کنار خواندن و نوشتن مهارت‌های دیگر نیز  انتقال پیدا کند. شاید در صدر عوامل موفقیت ریشه‌کنی بیسوادی، اراده قاطع حاکمیت بوده و سرآغاز هر برنامه منسجمی تصمیم‌گیری است.»

او بر حمایت دولت اشاره کرد و گفت: «دولت تمام منابع را برای برطرف کردن نیاز سازمان تامین کرده است ما نیز باید بر توسعه آموزش ابتدایی تاکید داشته باشیم.»

باقرزاده به وجود ۲۰۲ مدرسه یک نفره در کشور اشاره کرد و افزود: «نباید از آموزش ابتدایی افراد غافل شویم، ۶۰درصد دلایل خروج زودهنگام دانش‌آموزان از دوره ابتدایی مسایل معیشت و اقتصاد و ۳۰درصد مربوط به مسایل حاشیه‌نشینی و طلاق و ... است.»

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی یکی از نقاط ضعف سوادآموزی را همراه نبودن دانشگاه‌ها دانست و افزود: «دانشگاه‌ها باید با ما در ارتباط باشند. سازمان تلاش کرده است که به سمت سواد ترکیبی برود، بنابراین آموزش از طریق موبایل و تبلت را نیز در  اولویت برنامه های خود قرار داده است »

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: «هدف ما یاد دادن است اما باید ابزار یادگیری نیز متناسب با نیازهای افراد تعبیه شود.»

باقرزاده بر توجه به یادگیری مادام‌العمر تاکید کرد و گفت: «ما در این حوزه با فقر مطالب کاربردی و خواندنی مواجه هستیم که می‌توان این موضوع را مدیریت کرد و انسجام بخشید.»

به اشتراک بگذارید :