27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۳ ۱۲:۳۷:۱۵
کد مطلب:  760747
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:
معیشت و اقتصاد عامل 60 درصد خروج دانش‌آموزان از دوره ابتدایی است

صبح امروزهمایش مشترک گرامی داشت هفته سوادآموزی به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در تالار فرهنگ شهر تهران برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، به نقل از پاناعلی باقرزاده  رئیس سازمان نهضت سوادآموزی 60 درصد دلایل خروج زودهنگام دانش‌آموزان از دوره ابتدایی را مسائل معیشت و اقتصاد و 30درصد را مربوط به مسائل حاشیه‌نشینی ، طلاق و ... دانست.

وی افزود: آنچه که باعث شد ما امروز دور هم جمع شویم عشق به فرمان امام و تحقق فرمایش ایشان همچنین پیروی از توصیه‌های مقام معظم رهبری برای تحقق امر سوادآموزی است.

باقرزاده ادامه داد:انقلاب اسلامی در ذات خود کرامت بخش و عزیز پنداشتن انسان‌هاست، بنابراین امام در اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی فرمان سوادآموزی را دادند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: فرمان امام می‌تواند پشتیبان‌کننده امر سوادآموزی باشد. محو بی‌سوادی در گرو عزم و خیزش تمام مردم است اساسا پویش‌های سوادآموزی موفق دنیا از پشتیبانی دولت و مردم برخوردار بودند

 

باقرزاده افزود: امام راحل بر ۳ عنصر آموزش، سلامت و رفاه تاکید کردند. یکی از انگیزه‌های اصلی جامعه هدف ما برای باسواد شدن کسب مهارت‌های خواندن است.

این مقام مسئول تاکید کرد:این افتخار را داریم که مهارت قرآن خواندن را جزو اجزای سوادآموزی می‌دانیم. از ۳۸ سال گذشته خواندن، نوشتن، حساب کردن و روخوانی را جز شاخص‌های سوادآموزی دانستیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: با تمام فراز و فروهای توانستیم جز کشورهای موفق دنیا باشیم، در گروه سنی بالای ۱۵ سال ایران در سال ۱۹۷۶ شاهد ۳۶درصد باسوادی بودیم که میانگین دنیا حدود ۷۰درصد بوده است اما اکنون طبق گزارش‌های حدود ۴درصد بالاتر از میانگین دنیا هستیم.

باقرزاده با اشاره به اینکه سازمان نهضت سوادآموزی توانسته ۵ جایزه بین‌المللی بگیرد، یادآورشد: اقدام آموزش اولیای بیسوادان یکی از طرح‌های ثبت‌شده یونسکو است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: به سواد ترکیبی به صورت جدی فکر می‌کنیم تا در کنار خواندن و نوشتن مهارت‌های دیگری انتقال پیدا کند. شاید در صدر عوامل موفقیت ریشه‌کنی بیسوادی، اراده قاطع حاکمیت بوده و سرآغاز هر برنامه منسجمی تصمیم‌گیری است.

وی بر حمایت دولت اشاره کرد و گفت: دولت تمام منابع را برای برطرف کردن نیاز سازمان تامین کرده است ما نیز باید بر توسعه آموزش ابتدایی تاکید داشته باشیم.

 

باقرزاده به وجود ۲۰۲ مدرسه یک نفره در کشور اشاره کرد و افزود:نباید از آموزش ابتدایی افراد غافل شویم، ۶۰درصد دلایل خروج زودهنگام دانش‌آموزان از دوره ابتدایی مسایل معیشت و اقتصاد و ۳۰درصد مربوط به مسایل حاشیه‌نشینی و طلاق و ... است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی یکی از نقاط ضعف سوادآموزی را همراه نبودن دانشگاه‌ها دانست و افزود:دانشگاه‌ها باید با ما در ارتباط باشند. سازمان تلاش کرده است که به سمت سواد ترکیبی برود، بنابراین آموزش از طریق موبایل و تبلت را داریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت:هدف ما یاد دادن است اما باید ابزار یادگیری نیز متناسب با نیازهای افراد تعبیه شود

باقرزاده بر توجه به یادگیری مادام‌العمر تاکید کرد و گفت:ما در این حوزه با فقر مطالب کاربردی و خواندنی مواجه هستیم که می‌توان این موضوع را مدیریت کرد و انسجام بخشید.

گفتنی است در این مراسم ، اسماعیلی معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران،فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران وصیدلو مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران  نیز حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید :