21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۲ ۱۲:۲۱:۴۴
کد مطلب:  759930
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در گفتگوی تلفنی با برنامه رادیویی صبح بخیر خراسان
در شرایط فعلی و با اعتبارات موجود برای استاندارد سازی مدارس فاقد سیستم گرمایشی ایمن، حدود10 سال زمان نیاز است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی صبح روز یکشنبه در برنامه رادیویی صبح بخیر خراسان گفت: اگر قرار باشد اصلاح سیستم ها با همین روند و این میزان از اعتبارات انجام شود حدود10 سال زمان نیاز داریم تا سیستم گرمایشی 16000 کلاس درس را در سطح استان اصلاح کنیم.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی قاسمعلی خدابنده مدیر کل این سازمان در گفتگوی زنده در برنامه رادیویی "صبح بخیر خراسان" صدای مرکز خراسان رضوی عنوان کرد: در حال حاضر 36 درصد مدارس استان که عددی معادل 16150 کلاس درس است سامانه گرمایشی استاندارد ندارند و عموما از نفت سفید، گاز و یا نفت و گاز برای تامین گرما استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه نصب سیستم گرمایشی متمرکز از سال 1392 در دستور کار اداره کل نوسازی استان و نوسازی کشور قرار گرفت افزود: از سال 92 در تعداد زیادی از مدارس که نوساز هستند این مشکلات برطرف شده از طرفی در هر سال مبلغی به عنوان  اعتبار جهت تجهیز مدارس به سیستم گرمایش استاندارد که اگرچه رقم خوبی است اما با توجه به وسعت و پراکندگی مدارس در سطح خراسان رضوی این رقم کفایت نمی کند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد: در سال جاری حدود 8 میلیارد تومان اعتبار برای سیستم گرمایش در نظر گرفته شده و برآورد ما این بود که با این رقم بتوانیم حدود 270 تا 300 مدرسه را اصلاح کنیم اما با نوساناتی که در قیمت ها ایجاد شد تقریبا 150 تا 160 مدرسه اصلاح خواهد شد لذا اگر قرار باشد اصلاح سیستم ها با همین روند و این میزان از اعتبارات انجام شود حدود 10 سال زمان نیاز داریم تا سیستم گرمایشی 16000 کلاس درس را در سطح استان اصلاح کنیم.

خدابنده با اشاره به حادثه دردناک اتفاق افتاده برای دانش آموزان زاهدانی ادامه داد: درخواست ما از دولت و مجلس محترم این است که نگاه ویژه ای به این مسئله داشته باشند چرا که از حساسیت بالایی برخوردار است و در بین خانواده ها نگرانی هایی وجود دارد.

وی افزود: خیرین محترم تا به امروز هم در ساخت و سازها و هم در اصلاح سیستم گرمایش کمک های زیادی به ما کرده اند که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی همچنین تاکید کرد: به مدیران، کادر اداری مدارس، سرایداران و نیروهای خدماتی توصیه شده که مراقبت های لازم را انجام دهند اما واقعیت این است وقتی که در یک کلاس یا مدرسه از نفت و بخاری و چراغ استفاده می شود این اتفاقات ممکن است رخ دهد، از سوی دیگر نمی توانیم بگوییم که مدرسه ای دستگاه گرمایشی نداشته باشد شود بنابراین من به خانواده ها و همکارانم توصیه می کنم حداقل نکات و مراقبت های اولیه را به دانش آموزان آموزش دهند.

خدابنده در پایان خاطر نشان کرد: در برخی از روستاها گازکشی انجام شده اما مدرسه هنوز انشعاب گاز ندارد لذا لازم است در این مناطق به ادارات مراجعه شود، البته برای تامین اعتبار حق انشعاب با بخشداری ها و فرمانداری ها و توزیع نفت هماهنگی های لازم انجام شده تا این مدارس سهمیه سوخت شان قطع نشود.

به اشتراک بگذارید :