21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ ۱۴:۴۴:۱۹
کد مطلب:  759235
باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی
آموزش خواندن و نوشتن به 8 میلیون نفر بی سوادان کشور وآموزش تاپایان دوره ابتدایی به 1.5 میلیون نفر

علی باقرزاده در نشست خبری اعلام کرد :سازمان از بدو فعالیت خود به بیش از 8 میلیون نفر آموزش سواد پایه و به 1.5 میلیون نفر نیز آموزش تا پایان دوره ابتدایی ارائه نماید .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی علی باقرزاده معاون وزیر و رئیس این سازمان در اولین روز هفته نکوداشت سواد آموزی و درنشست خبری که به همین مناسبت در حال برگزاری است حضور یافت و به ارائه گزارش از دستاوردهای این سازمان پرداخت .

طرح های سواد آموزی

وی با اشاره به طرح های سواد آموزی که از بدو تشکیل نهضت سواد آموزی به اجرا در آورده است بیان کرد : این سازمان  از بدو تاسیس تا کنون با طراحی و برنامه و اجرای طرح های متنوع و متعددی همانند طرح نیروهای مسلح، زندانیان،سوادآموزی کارکنان و کارگران،آموزش کودکان لازم التعلیم،بسیج سواد آموزی، خدمات مکاتبه ای، آموزش اتباع خارجی، آموزش دختران روستائی،  خواندن با خانواده و  ایجاد مراکز یادگیری محلی، و طرح های  مشترک با صندق جمعیت ملل متحد ، یونیسف،کمیساریای عالی پناهندگان، نروژی، ریلیف ، آموزش اولیای بی سواد دانش آموزان، طرح آموزش کودکان و نوجوانان 19-10 ساله بی سواد، آموزش مقدماتی رایانه ( طرح ICDL ) توانسته است به  8 میلیون نفر از بی سوادان آموزش هایی در حد سوم ابتدایی ارائه نموده و به 1.5 میلیون نفر  نیز در حد پایان دوره ابتدایی آموزش های لازم را ارائه دهد.

باقرزاده به توصیف  طرح آموزش اولیای بی سواد دانش‌آموزان  به عنوان یک تجربه موفق ملی و مورد تایید مجامع بین المللی  پرداخت و افزود : این طرح با هدف به صفر رساندن بی‌سوادی در بین اولیای دانش‌آموزان از طریق تقویت نقش و مسئولیت مدیر مدرسه، استفاده از ظرفیت و امکانات مدرسه و بهره‌گیری مطلوب از نقش دانش‌آموزان در شناسایی و جذب و آموزش اولیا تدوین شده و به اجرا در آمده است . این طرح از آغاز به کار خود در سال 94توانسته است ، بیش از 302  هزار نفر والدین بی‌سواد را در سراسر کشور شناسایی و آموزش بدهد. همچنین این طرح به عنوان یک تجربه ملی موفق توسط یونسکو اعلام و در وبسایت موسسه آموزش مادام العمر UIL درج گردید.

وی همچنین به طرح سواد آموزی عشایر کشور اشاره نمود و ادامه داد : طرح سواد آموزی عشایر  با هدف ارتقاء شاخص باسوادی و بالابردن سطح آگاهی جامعه عشایری کشور با هماهنگی معاونت امور خانواده ریاست جمهوری در حال اجرا است.این طرح از آغاز به کار خود ، تاکنون با توانمند‌سازی هزاران نفر از آموزش‌دهندگان با‌سواد جامعه عشایری و روستایی توانسته است تعداد 305 هزار نفر از زنان و دختران عشایری را تحت پوشش دوره سوادآموزی برده و با‌سواد نماید.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به طرح آموزش مقدمات رایانه به سوادآموزان دوره انتقال(ICDL) نیز  که در سال 2018 موفق به کسب جایزه بین المللی شد ، پرداخت و بیان کرد :  طرح تلفیق سواد پایه با مهارت‌های رایانهICDL با هدف تعمیم و گسترش مهارت استفاده از رایانه در برنامه‌های سوادآموزی، ایجاد و افزایش دانش رایانه‌ای سوادآموزان تحت پوشش و ایجاد و بهبود انگیزه و نگرش کار با رایانه در سوادآموزان تحت پوشش در راستای تبلور اهداف دولت الکترونیک با مشارکت صمیمانه بنیاد ICDL طراحی و بین سواد‌آموزان دوره انتقال به اجرا در می‌آید. این طرح ابتدا سال 94 صورت پایلوت در 6 استان کشور و در سال 95 در 11 استان به اجرا درآمد و بعد از طی مراحل آزمایشی خود در سال 96 به سراسر کشور تعمیم داده شد و بر اساس گزارش استخراج شده از سامانه سوادآموزی این طرح از ابتدای آغاز به کار خود 14779 نفر را تحت پوشش برده است.

تولید محتوای آموزشی

باقرزاده محور بعدی سخنان خود را به تولید محتوای آموزشی اختصاص داد بیان کرد : سازمان نهضت سواد آموزی در جهت متناسب سازی محتوای ارائه شده در دوره‌های متنوع و منعطف سوادآموزی  خود از سال 1390 اقدامات مهمی به منظور اصلاح برنامه درسی و محتوای آموزشی انجام داده است که  تولید کتب مکمل سوادآموزی بالغ بر 431 عنوان کتاب ، شامل؛ 246 عنوان کتاب درسی، 127 عنوان راهنمای آموزش و روش تدریس و 52 عنوان کتاب‌های فوق برنامه از جمله این اقدامات به شمار می رود .

توانمند سازی نیروی انسانی

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در راستای توانمند سازی نیروی انسانی مورد نیاز خود و اجرای طرح های برنامه ریزی شده اعلام کرد : سازمان نهضت سواد آموزی  به منظور توانمند‌سازی کارکنان و آموزش دهندگان و دانش افزایی در بین عوامل ستادی و استانی خود  نظیر  معلمان آموزش دهندگان، مدیران مدارس، مدیران مناطق، مدیران مراکز یادگیری محلی و کارکنان‌استان(متمرکز کشوری) ، اقدام به پیش‌بینی و اجرای برنامه‌های آموزشی کوتاه مدت نموده است.

وی ادامه داد : سازمان توانسته از ابتداء تا سال 1389 سالانه حدود 48 هزار نفر آموزشیار و تعداد 1284 نفر از کارکنان را آموزش دهد و این روند از سال 1390 توسعه پیدا کرد و توانست نزدیک به 70 هزار نفر از آموزش دهندگان و حدود 900 نفر  از همکاران سوادآموزی را در دوره های مختلف ضمن خدمت آموزش دهد.

شورای عالی پشتیبانی سواد آموزی کشور

معاون وزیر آموزش پرورش در محور بعدی گزارش خود به  تشکیل شورای عالی پشتیبانی سواد آموزی کشور اشاره نمود ، بیان کرد:

شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی کشور به عنوان بالاترین مقام سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی فعالیت‌های سواد‌آموزی در کشور به منظور شتاب‌بخشی به فعالیتهای سواد‌آموزی، ریشه‌کنی بی‌سوادی در گروه سنی زیر 50 سال، سیاستگذاری برای پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی و سازمانهای مردم نهاد، استفاده از توان اجرایی دستگاههای استانی و شهرستانی و هدایت آنها برای کمک به فعالیتهای سوادآموزی برگزار شده و اعضای حاضر در آن ضمن ارائه گزارش از وظایف محوله خود اقدام به اتخاذ تصمیمات لازم می‌نمایند.

این شورا از زمان احیای مجدد خود در سال 1393 ، با تشکیل 6 جلسه در سطح ملی ، 443 در سطح استانی و 7225 نشست در سطح مناطق ، تصمیمات و مصوبات اثر بخشی در حمایت  از انجام فعالیت های سواد آموزی انجام داده است.

به اشتراک بگذارید :