10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ ۱۱:۳۹:۲۰
کد مطلب:  758854
با حضور رئیس کمیته مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در شیراز انجام شد:
بررسی مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش / سند تحول بنیادین نقشه راه توسعه کشور است

رئیس کمیته مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در آموزش و پرورش تغییرات روزمره آسیب زاست، گفت : باید یک خط مشی و یک سیاست کلی بر آموزش و پرورش حاکم باشد که در این راستا چیزی به نام سند ملی آموزش و پرورش زیر نظر شورای عالی آموزش و پرورش تعریف شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا صادق زاده قمصری در  نشست شورای جوانان و شورای هماهنگی اجرای سند تحول بنیادین اداره کل آموزش و پرورش  فارس، با اشاره به تاریخچه تدوین سند تحول بنیادین گفت : در ابتدا این سند با عنوان سند ملی آموزش و پرورش و با ایده مهندسی اصلاحات مطرح شد  که منجر به توجه جدی به اصلاح آموزش و پرورش به صورت جامع گردید.

دکتر صادق زاده قمصری افزود: با  مطرح شدن سند چشم انداز 20 ساله نظام در 1404  ، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیزدر اسفند ماه 83  توسط مقام معظم رهبری و با پیشنهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد تا آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین نقش آفرین در تحقق سند 20 ساله نظام، اولین نهادی باشد که به صورت جدی  وارد این موضوع می شود.

وی تحول در آموزش و پرورش را موضوع  جدیدی ندانست و گفت: این موضوع یک بحث مداوم است که تاریخچه آن از اصلاحات و تحولات قبل از انقلاب تا بعد از انقلاب و تصویب سند تحول ،در کتاب سند ملی آموزش و پرورش آمده است .

این استاد دانشگاه تربیت مدرس در ادامه گفت: سند ملی آموزش و پرورش دارای یک نگاه بلند مدت می باشد که معتقد است تغییرات  5 ساله اتفاق نمی افتد، بلکه  کاری دراز مدت است ، دوم اینکه این اقدام یک کار ملی است و تغییر فقط در درون آموزش و پرورش اتفاق نمی افتد و علاوه بر آن باید همراه با  ثبات باشد تا بتواند از تاثیر چالش ها ی سیاسی  و نقص دولت ها جلوگیری کند.

 رئیس کمیته مبانی نظری سند تحول بنیاد آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه" تغییرات روزمره  درآموزش و پرورش آسیب زاست" گفت :  باید یک خط مشی و سیاست کلی بر آموزش و پرورش حاکم باشد که در این راستا سند ملی آموزش و پرورش زیر نظر شورای عالی آموزش و پرورش  تعریف شده است.

 صادق زاده  با اشاره به اینکه تغییر در آموزش وپرورش یک روزه میسر نمی شود گفت : از ابتدای تدوین سند تصمیم برآن بود تا این کار مبتنی بر پژوهش باشد و با نگاه پژوهش محور به آن پرداخته شود  ، چرا که این اقدام یک پروژه نیست ،بلکه یک پروسه هست .

وی با تشبیه تغییر آموزش و پرورش به یک  قطار در حال حرکت گفت :  این فرآیند مداوم مبتنی بر نقشه راه است و در قالب یک برنامه راهبردی 20 ساله دیده شده و از قالبمدیریت راهبردیSWOT استفاده شده که در آن نقاط ضعف  و قوت ،  فرصت ها و تهدیدهای یک سازمان بررسی و چشم اندازی قابل تحقق برای یک بازه زمانی مشخص تعریف می شود و چالش ها و راهبردها شناسایی می گردد.

 صادق زاده افزود : برای اینکه ملاک و معیار تعیین نقاط قوت و ضعف ، تهدیدها و فرصت ها تعیین شود و ترسیم تصویری از وضع مطلوب داشته باشیم  در سند بحث مبانی نظری مطرح شد

.

وی در تشریح اصول  زیربنایی برنامه راهبردی 20 ساله، گفت: زیر بنای فلسفه آموزش و پرورش ، در واقع اقتضائات فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی کشور است که موجب تدوین دکترین نظام تعلیم و تربیت غیر تقلیدی و متناسب با شرایط و ویژگی های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی شد تا تعیین شود آموزش و پرورش در کشور خواستار چه چیزی است و هدف از آموزش و پرورش چیست ؟

رئیس کمیته مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با اشاره به عدم تعریف فلسفه وجودی آموزش و پرورش متناسب با نگاه بومی و فرهنگی اسلامی در گذشته ،گفت :  از زمان تاسیس وزارت معارف و از زمان حکومت قاجار هیچ فلسفه وجودی برای آموزش و پرورش تعریف نشده بود ،یعنی نگاه بنیادی نداشتیم  و این تفاوت سنت ما با مدرنیته غرب است که از مدرنیته فقط فن را گرفتیم اما فلسفه فن را نگرفتیم ،دارالفنون را آوردیم اما فلسفه وجودی اش را نگفتیم چیست ؟ در این راستا قرار شد از فلسفه آموزش و پرورش شروع کنیم .

وی در تشریح  فلسفه آموزش و پرورش گفت : در این راستا با مشکل  عدم تعریف فلسفه تربیت مواجه شدیم که مفهوم تربیت در معنای عام خود در کشور تعریف نشده بود  ، یعنی تعریف واحدی ازتربیت و اینکه  ارتباطش با نظام  دولتی و خانواده  چیست نداشتیم .

صادق زاده ادامه داد : بدین ترتیب در کمیته مطالعات نظری به سه الگوی کلان و سه کار عمده شامل ره نامه یا دکترین  ، فلسفه آموزش و پرورش و فلسفه تربیت رسمی و عمومی رسیدیم .

وی با اشاره به اینکه تربیت یک موضوع ملی است گفت : در سند تحول بنیادین اساس بر این بوده که این سند آموزش و پرورش را از حرکت دولت ها به یک ثبات ببرد و نظام های داخلی کشور را به یک وجه مشترک برساند ، لذا در یک فضای گفتمان سیاسی خاص دیده نشده ،بلکه اندیشه های  اندیشمندانی چون امام(ره) ، مقام معظم  رهبری ، علامه طباطبایی ، شهید مطهری وشهید بهشتی را اصل قرار دادیم .

صادق زاده با بیان اینکه هیچ کشوری به توسعه پایدار نمی رسد مگر اینکه یک سیستم مدرسه ای خوب داشته باشد، گفت : در این راستا سند تحول به عنوان یک نقشه راه  دیده شده است .

به اشتراک بگذارید :