26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ ۰۸:۵۴:۰۱
کد مطلب:  758488
معاون پژوهش،برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران:
پژوهش محور توسعه هر کشور است

معاون پژوهش ،برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران در آئین تجلیل از برگزیدگان برتر پژوهشی ناحیه2بهارستان گفت: پژوهش، محور توسعه هر کشور است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومیاداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به نقل از ناحیه2بهارستان،حسین سنجری معاون پژوهش ،برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، پیرامون پژوهش گفت: تعلیم و تربیت بدون پژوهش، به نتیجه نخواهد رسید و تدریس بدون پژوهش ثمربخش نخواهد بود.

وی افزود: در این هفته،پاسداشت کسانی را به جا می آوریم که از علم،دانش،خردورزی و اندیشه ورزی در مسیر و طریق دانایی قرار گرفتند و اهتمام جدی داشتند.

سنجری با اشاره به آموزش توام با مهارت های زندگی ،تاکید کرد:معلم بایستی مسئولیت های تربیتی داشته باشد و جداسازی آموزش از پرورش صحیح نیست و به همین دلیل در سند تحول بنیادین به جای واژه آموزش و پرورش،واژه تربیت که آموزش را در ذات تربیت قرار داده است،استفاده شده است.

این مقام مسئول، دانش را مجموعه ای از آگاهی ها یا دانستنی ها تعریف کرده و افزود:اگر بخواهیم به طور آکادمیک و نظام مند تعریفی از دانش داشته باشیم،می توان دانش را مجموعه ای از  داده ها دانست که به طور منظم منجر به تولید محتوا می شوند و علم آن دانشی است که به صورت دانشگاهی و کاملا با روش های علمی که منجر به تولید فرضیه،نظریه و تئوری و در نهایت منجربه تولید دانش می شود،گفته می شود.

معاون پژوهش ،برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران با تاکید بر اینکه علم و دانش زمانی مفید و ارزشمند است که با فهم صحیحی همراه باشد ، تصریح کرد: ابزار علم باید  دست عقلانیت و خردورزی باشد و درنهایت تبدیل به حکمت شود و با فلسفه اخلاقی آن را همراهی کند وگرنه علم و دانش اگر با فهم صحیح همراه نباشد از هویت دادن به فکرمان پشیمان می شویم .

وی ،دنیای امروز را دنیای دانایی است و تاکید کرد: کشورهایی توسعه پیدا خواهند کرد که نسوج و رسوخ دانایی در پتانسیل و بدنه کشورشان باشد.

سنجری بخشی از دانایی، را علم و دانش و بخش دیگر آن را پژوهش و تحقیق دانست و افزود : پژوهش مثل اکسیژن برای توسعه علمی و هوا برای توسعه عملی می باشد و اگر پژوهش نباشد بدون تردید هیچ توسعه ای صورت نمی گیرد.

 معاون پژوهش ،برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران ، با تاکید بر اینکه پژوهش محور توسعه هر کشور است، یادآور شد:معلم در پژوهش، باید با مشارکت  دادن دانش آموزان و ایجاد فضای پرسش و پاسخ ، بارش ذهنی و قوه خلاقیت دانش آموزان را تقویت کند.

 

به اشتراک بگذارید :