1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۸ ۱۲:۱۲:۵۰
کد مطلب:  756906
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:
باید دانش آموز را در فرایند اندیشیدن قرار داد

همایش استانی تجلیل از پژوهشگران با حضور حیدر تورانی سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سالن ولایت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در حال برگزاری است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، حیدر تورانی  سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت پژوهش در آموزه های دینی و اعتقادی ما گفت: صحبت از تفکر، تعمق ، اندیشیدن و طلب علم ،بسیار در سخنان بزرگان و علمای ما مشهود است که نشان از توجه اسلام ، دین و فرهنگ ما به این مقوله می باشد .

وی ،ساده اندیشی و قضاوت کردن در جامعه نسبت به یکدیگر را ناشی از عدم روحیه پرسشگری در جامعه دانست و افزود: اینکه افراد فورا در جامعه همدیگر را قضاوت می کنند به این دلیل است که بهترین راه حل را آسان ترین راه حل می دانند و به دنبال پژوهش و پاسخ به سوالات نیستند.

تورانی ، با تاکید بر اینکه منظور از پژوهش در مدرسه ایجاد فرهنگ پژوهش در دانش آموزان است ، اظهار داشت : باید پرسشگری، تفکر انتقادی، خلاقیت و پژوهندگی را در دانش آموزان مان ایجاد کنیم تا بتوانیم به آموزش و پرورشی توسعه یافته دست یابیم .

این مقام مسئول ، یکی از مصادیق اصلی پژوهش در مدرسه را درس پژوهی دانست و تاکید کرد: لازمه درس پژوهی ،تعامل با یکدیگر است و اگر این تعامل و داد و ستد علمی در بین همکاران شکل نگیرد ، درس پژوهی اتفاق نمی افتد .

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، با اشاره به اینکه باید دانش آموزان را درگیر مسائل روز مدرسه کرد، تصریح کرد: اگر می خواهیم دانش آموزی خلاق، پرسشگر و پژوهنده تربیت کنیم باید دانش آموز را در فرایند اندیشیدن قرار داد و حتما لازم نیست که پژوهش در مدرسه منجر به علم شود .

تورانی در پایان با تاکید بر اینکه در دنیایی که در هر ساعت حجم دانش در آن دو برابر می شود باید پوییدن را به بچه ها آموزش دهیم ، خاطرنشان کرد: نباید سریعا به دنبال حل مساله باشیم و بلکه با ایجاد فرهنگ تفکر، تعمق و اندیشیدن ، خلاقیت را در آنان شکل دهیم .

 

گفتنی است در این مراسم که با حضور مدیر کل و شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار شد از پژوهشگران برتر استانی تقدیر و تجلیل شد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :