21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ ۱۰:۳۷:۴۲
کد مطلب:  752867
معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور در جمع آموزش دهندگان فارس خبر داد:
آیین نامه اجرایی استخدام آموزش دهندگان در حال تدوین است/ سازمان سواد آموزی پی گیر حقوق قانونی آموزش دهندگان است

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور گفت: بدانید که سازمان سواد آموزی با جدیت به دنبال حق و حقوق شما است و در این مورد به هیچ عنوان کوتاهی نخواهد کرد و در این زمینه باید به ما اطمینان و ما را وکیل خود بدانید.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی باقرزاده در سفر به استان فارس و در جمع آموزش دهندگان شهرستان های شیراز، مرودشت، عشایر سیار و ارژن این استان، گفت: نقش و مسئولیتی که  در سواد آموزی پذیرفته ایم در حوزه آموزش غیر رسمی است، جایی که زمان و مکان برای جذب و آموزش سواد آموزان  باید حد اکثر انعطاف را داشته باشد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور افزود: ارزشیابی نیز در سواد آموزی از جنس درونی است و این سواد آموز است که باید تایید کند که این آموزش موجب بهبود زندگی او شده است یا خیر.

وی با اشاره به برگزای یک دوره آموزش غیر حضوری با مشارکت جهاد دانشگاهی برای آموزش دهندگان سراسر کشور ، گفت: همه آموزش دهندگان ملزم به شرکت در این آزمون بوده اند و عدم شرکت در آن موجب حذف آنها از چرخه  همکاری با سواد آموزی و نداشتن مجوز تشکیل کلاس در سال 97 شده است.

باقرزاده تاکید کرد:  هیچ رابطه استخدامی بین این آزمون و استخدام  آموزش دهندگان وجود ندارد و این آزمون تنها یک دوره آموزشی ویژه آموزش دهندگان فعال بوده.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: آموزش دهندگانی که طی سال های 94 تا 96 کلاس تشکیل نداده اند ،یا سن آنها از 55 سال بالاتر است و همچنین افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند و یا در آزمون جهاد دانشگاهی قبول نشده اند ،در سال 97 از ادامه همکاری آنها جلوگیری شده است و غیر فعال شده اند، اما اگر این افراد بر اساس مصوبه مجلس  شرایط لازم برای استخدام را داشته باشند، این امر هیچ محدودیتی برای بکارگیری آنها ایجاد نخواهد کرد.

وی در پاسخ به  سوال آموزش دهندگان در مورد بیمه نیز گفت: بیمه حق شما است و جدای از شرایط پرداخت حق بیمه در سنوات قبل که به اشکال مختلف پرداخت می شد، از ابتدای سال 97 آموزش و پرورش موظف به پرداخت حق بیمه آموزش دهندگانی که کلاس تشکیل داده اند ، به تعداد افراد تحت پوشش به مدت 5 ماه در سال و هر ما 21 روز شده است .

باقرزاده تاکید کرد: هیچ رابطه ای بین بیمه آموزش دهندگان و استخدام و تبدیل وضعیت آنها وجود ندارد و استخدام تنها بر اساس شرایط مندرج در قانون انجام می شود.

رئیس سازمان سواد آموزی کشور از امکان نظارت دقیق بر وضعیت سواد آموزان ثبت نام شده از ابتدای سال 97 خبر داد و گفت: هم اکنون به صورت مکانیزه  قادر به تفکیک سواد آموزان و تشخصی افراد با سواد ثبت نام شده در سامانه سواد آموزی هستیم و در صورت برخورد با اینگونه موارد ،ضمن حذف این افراد از لیست سواد آموزان، در صورت تخلف آموزش دهنده ،با آنها نیز برخورد قانونی خواهد شد و از تشکیل کلاس  توسط آنها جلوگیری می شود.

  وی گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون سه گروه آموزش دهنده وجود داشته، یک گروه داوطلباه همکاری با سواد اموزی هستند که بین سال های 58 تا 65 با سواد آموزی همکاری داشته اند،گروه دوم که از سال 65 تا 90 و همزمان با تاسیس سازمان سواد آموزی ، به عنوان آموزشیار ، بر اساس آزمون و گزینش جذب و با سازمان همکرای نموده اند.

باقرزاده در مورد گروه سوم این دسته بندی نیز گفت: از سال 90  بر اساس قانون، سازمان از بکارگیری اشخاص حقیقی منع شد و طرف قرار داد ما شرکت و موسسه های مختلف غیر دولتی شدند که ما به صورت برون سپاری از آنها خرید خدمت انجام دادیم.

معاون وزیر با اشاره به شرایط تبدیل وضعیت و استخدام آموزش دهندگان ،  گفت: با قانون گذاری مجلس در سال 95 آموزش و پرورش در صورت کمبود شدید نیروی انسانی ، مجوز بکار گیری افراد را در رشته و جنسیت های مورد نیاز خود به صرورت حق التدریس از چهار گروه دریافت کرد.

وی گفت: این چهار گروه شامل مربی پیش دبستانی ، حق التدریس و شرکتی های فعال قبل از سال 91 و همچنین آموزش دهندگان تجمیعی سواد آموزی  می باشد که به شروط پوشش دو سواد آموز به بالا قبل از سال 92  فعالیت کرده اند.

رئیس سازمان سواد آموزی کشور افزود: در قانون جدید که در مهر 97 به تصویب رسید ، نحوه استخدام آنها تعیین تکلیف شد و بر اساس این قانون، آموزش دهندگان پس از شرکت در آزمون و کسب حد نصاب لازم و گذارندن دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان امکان فعالیت به عنوان معلم را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه" آیین نامه اجرایی این طرح در دست تدوین است و با تصویب آن در مجلس امکان اجرایی پیدا می کند" افزود: شرط رشته تحصلی ، جنسیت ، مدرک تحصیلی، سن و سنوات خدمت از مهمترین شرایطی است که در تبدیل وضعیت و استخدام آموزش دهندگان لحاظ خواهد شد.

وی خطاب به آموزش دهندگان گفت: بدانید که سازمان سواد آموزی با جدیت به دنبال حق و حقوق شما است و در این مورد به هیچ عنوان کوتاهی نخواهد کرد و در این زمینه  باید به ما اطمینان و ما را وکیل خود بدانید.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس نیز در جمع آموزش دهندگان فارس گفت: در حال حاضر بیش از 4 هزار و دویست نفربه عنوان آموزش دهنده در سطح استان مشغول به فعالیت هستند و یکی از دغدغه های اصلی آنها استحدام قطعی است.

دکتر علی عسکر نجفی گفت: امید است با پی گیری هایی که در سطح وزارت و اداره کل درحال پی گیری است، مشکل استخدام آنها حل شود.

به اشتراک بگذارید :