21 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ ۱۰:۱۸:۲۹
کد مطلب:  752844
باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در شیراز خبرداد
طرح جذب آموزش دهندگان سواد آموزی به آموزش و پرورش در مجلس تصویب شد / رشد 50 درصدی نرخ با سوادی کشور از ابتدای انقلاب تا کنون

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور گفت: در مهر ماه سال جاری و با الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف آموزش دهندگان سواد آموزی، تاکید شده تا این افراد با حضور در آزمون اختصاصی و کسب حد نصاب لازم ، براساس مجوزهای استخدامی دولت ،در دانشگاه فرهنگیان دوره های لازم را سپری و به عنوان معلم مشغول به فعالیت شودند .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازاداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر علی باقر زاده در بیست و هشتمین جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی فارس  ،گفت: به برکت انقلاب اسلامی و از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون 450 جلسه شورای پشتیبانی به ریاست بالاترین مقام سیاسی استان در سراسر کشور تشکیل شده که حاصل آن 2 هزار و 570 مصوبه است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با اشاره به برگزاری حدود 7 هزار و 300 جلسه شورای پشتیبانی درسطح شهرستان های مختلف در سراسر کشور، گفت: با تلاش های انجام شده  و بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، نرخ باسوادی کشور 2 و 86 صدم درصد رشد داشته که نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب حدود 50 درصد رشد را نشان می دهد.

وی نرخ رشد باسوادی کشور را طی سالهای 91 تا 95  حدود 14 برابر نسبت به 5 سال قبل از آن  اعلام کرد و گفت: طی سال های 91 تا 95  حدود 1 میلیون و پانصد هزار نفر از جمعیت بی سواد کشور کم شده که حاصل همین جلسات و نشست های تخصصی در این حوزه است.

باقر زاده با اشاره به وضعیت استان فارس در این مقوله گفت: هم اکنون استان فارس از نرخ باسوادی خوبی در بین جمعیت ایرانی خود برخوردار است ، چنانچه نزدیک به 97 درصد این جمعیت اظهار باسوادی کرده اند.

وی گفت: بر اساس گزارشات رسمی بین المللی ، در فاصله سال های 2000 تا 2015 ،میانگین رشد باسوادی در جهان یک درصد بوده  و جمهوری اسلامی ایران در این مدت حدود سه برابر رشد جهانی رشد داشته که نشان از موفقیت های نظام در افزایش 50 درصدی نرخ باسوادی در بین گرو های سنی زیر 50 سال است که بخش عمده ای از آن نیز مدیون توسعه آموزش ابتدایی در سطح کشور است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: سازمان سواد آموزی کشور در سال جاری به موفقیت های خوبی دست یافته که از آن جمله می توان به کسب جایزه بین المللی یونسکو با وجود کارشکنی دشمنان ،پس از 18 سال عدم موفقیت کشور در کسب این جایزه در همه حوزه های مختلف علمی و آموزشی اشاره کرد.

وی همچنین گفت: بر اساس ارزیابی وزارت ارتباطات کشور، سازمان سواد آموزی در استفاده از ICT  در سه شاخص از 5 شاخص توسعه آن ، توانستهرتبه اول دستگاه های اجرایی کشور را به دست آورد.

باقر زاده با اشاره به مشکلات مختلف در کشور های جهان، گفت: زندگی همه انسان ها با سختی همراه است و آنچه تمدن ها را از هم متمایز می کند، نحوه برخورد با این مشکلات است،

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور افزود: اقتدار حاکمیت در سطح ملی و سازمانی با توانایی حل پایدار مشکلات سنجیده می شود که مبتنی بر دانایی و آگاهی است که این مهم حاصل توانمند سازی مردم  در زمینه های مختلف اجتماعی است ، که بستر آن آموزش است.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد به سلامت و سعادت دست یابد،ناگزیر از ایجاد یک نظام آموزش فراگیر و با کیفیت است و برای این مهم باید سرمایه گذاری کند، یعنی شرایطی فراهم کند تا همه آحاد جامعه به یک نسبت به آموزش دسترسی داشته باشند که هم اکنون این مهم در کشور تامین شده که یکی از نمونه های بارز آن تشکیل بیش از 201 مدرسه یک نفره ،با توجه به شرایط  منطقه ای توسط دولت می باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش، کیفیت آموزش را مهمتر از دسترسی به آموزش دانست و گفت: آموزرش باید منتج به تغییر رفتار و یادگیری شود و تفاوت یادگیری درنظام آموزشی مختلف است که طبقات اقتصادی را شکل می دهد، چرا که هر کشوری که در حوزه آموزش رشد یابد در حوزه اقتصاد نیز رشد می یاید.

وی تسهیل دسترسی افراد به آموزش را یکی از برنامه های سازمان سواد آموزی عنوان کرد و گفت: برای زندانیان ،سربازان ،اولیای دانش آموزان ، کودکان آسیب پذیر، حاشیه نشین ها، عشایر و معلولین  شرایطی را فراهم نمودایم تا بتوانند به حد اقل سواد دسترسی داشته باشند، چنانچه در سال گذشته نزدیک به 10 هزار معلول بی سواد  تحت آموزش های سواد آموزی قرار گرفتند.

وی همچنین گفت: بار اصلی سواد آموزی بر دوش آموزش دهندگان است و برای تامین خواسته آنها برای تبدیل وضعیت ،تا کنون مجلس شورای اسلامی دو قانون را به تصویب رسانده است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور افزود: یکی از مصوبات در این زمینه مربوط به سال 95 است که امکان تبدیل شدن آموزش دهندگانی را که بیش از دو نفر را  تحت پوشش برده بودند ،به عنوان حق التدریس  فراهم نموده.

باقرزاده افزود:  در مهر ماه سال جاری نیز با الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف آموزش دهندگان سواد آموزی، تاکید شده تا این افراد  با حضور در آزمون اختصاصی و کسب حد نصاب لازم ، براساس مجوزهای استخدامی دولت در دانشگاه فرهنگیان دوره های لازم را سپری و به عنوان معلم مشغول به فعالیت شوند

به اشتراک بگذارید :